Son Perden Ağırdı 2009

Doğsaydı, ismi Mehmet olacaktı. Buna rağmen daha doğmadan isminden sürekli bahsettirdi; herkese nefeslerini tutturdu. Beyinlerdeki onlarca soru işaretine sebep olan  Hüss’ün doğmamış minik kardeşi, aylar önce yaptığı iki sürprize bir yenisini ekledi Aralık 2009’un son pazartesi günü… Hüss dün gece, hem içten içe kıskandığı hem de kavuşmayı merakla beklediği Mehmet kardeşini kucaklamak yerine hayatındaki ikinci “ölüm” karmaşasını kucakladı. Doğsaydı Mehmet olacaktı; Mehmet yaşasaydı Hüss, “ağabey” olacaktı…

2009’un son aylarını boğazında bir düğümle geçiren ailem, yılın son günlerini büyük bir hüzünle hatıralar defterine not etti. Bu, ömrümün yazılı hafızası e-vren günlüğü’nün, 2009 hesabına kazıdığı en acı olaydı.

2009’un beni duygusal anlamda en çok sarsan olaylarından biriydi ücretli öğretmenlik yaptığım okuldan ayrılmak. Yaz tatili sona erdi ve aynı okulda yeniden göreve başladım.

e-vren günlüğü tarihine damgasını vuran yazılardan biriydi “Aşk Bir İnkılaptır” ve 2009 Şubat’ında hem yazılı hem de sesli olarak e-vren dünyasındaki yerini aldı.

Fotoğraf adına “ileri zaman projeleri”mden birine imza attım “Benim Kardeş Öğrencilerim” ile…

Blog adına 2009’un en heyecan verici olayıydı 2009 Blog Ödülleri adaylığım. Yarışmayı kişisel blog kategorisinde en çok oyu alan ilk 10 blog arasına girerek tamamlamıştım.

Yılı yarıladığımda belki de meslek yaşamımın en ciddi çalışmalarından birinin ilk adımını attım. Şimdilerde ikincisi için kolları sıvadığım “Göster Şiirini Konuştur Şairliğini” hayali İbrahim Efe‘nin muhteşem semasıyla gerçeğe dönüşmüştü.

Miladi takvim yer yüzünde Temmuz 2009’u işaret ettiğinde e-vren günlüğü de sanal alemdeki yolculuğunun 5. yılındaydı. Hem bu vesileyle Haydar Doğramacı‘nın objektifinden özel fotoğraf çekimleri gerçekleştirmiştik hem de 1 yıl boyunca Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği‘ne blog üzerinden destek vermeye başlamıştık.

Eylül’de bir duydum ki PCnet Dergisi’nde e-vren günlüğü hakkında yazı çıkmış.

e-vren günlüğü, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği‘ne destek kapsamında MisAfiR KaLeM olma yolunu açan projesini Ekim’de başlattı. 3430‘a sms yollayarak Akülü Tekerlekli Sandalye Projesi‘ne katkıda bulunan gönüllüler e-vren dünyası’nda MisAfiR KaLeM olarak yerini almaya başladı.

Birkaç aylık yeni bir fotoğraf eğitimi sıkıştırdığım ve son iki aydır da devam ettiğim diksiyon kursu haricinde  2009’un kendi açımdan durağan geçtiğini düşünüyorum. 2009’da gerçekleştirmeyi hayal edip de 2010’a bıraktığım pek çok umut var hafızamda. Listemin en başında da KPSS’yi başarıyla atlatmak ve resmen öğretmen olarak atanabilmek geliyor. Ama herkes için en öncelikli temennim sağlıklı bir hayat…

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

 

8 Comments

 1. Hüss’ün uzun ve sağlıklı bir ömrü olsun inşallah.. minik melek gökyüzünde sizlerledir evren… başınız sağolsun…

 2. Allah Hüss’e hayırlı ve uzun bir ömür versin.. Sizlere, Mehmet’in anne ve babasına da sabır versin tabi..
  2010 umarım 2009’dan daha güzel geçer senin için. Umudunu hiç kaybetmemen dileğiyle…

 3. Huss’un butun hayalleri suya dustu beklemedigi biranda ama hayat uzun inaniyorum ki Huss birgun kavusamadigi kardese kavusacak birgun kimbilir belki 2010 belkide … Sevgiyle kal.

 4. Seni cok iyi anlayabiliyorum cünkü bizde ailece böyle bir üzüntüden gectik eger ablamin hamileligi yolunda gitseydi simdi yeni yila bebek aglamasiyla girecektik.Bizde evimize gelecek ilk bebeginin heyecanini yasarken üzüntüsünü yasadik.Hele beklenen ilk torun heyecani,beklenen bir yegen gelmeden yok olmasi gibi bisey cok kötü ama Rabbim böyle buyurmussa boynumuzda kildan ince…
  Rabbim Hüss´e hayirli ömür versin
  Umarim bu yil gönlünün diledigi gibi bir yil olur
  Kendine iyi bak Evren

 5. Allah Hüss’e hayırlı ömürler versin hocam, yeni yılın sana ve ailene güzellikler getirmesi dileğiyle..

 6. Minik melek için üzgünüm:( Allah yardımcıları olsun.
  2010 tüm evrene güzel şeyler sunsun:)

 7. 2009 un en önemli olaylarından biri seni Ankara ‘ da konuk etmekti!..

  Dilerim yeni yıl adı gibi yeniliklerle karşılar bizi

 8. Hüss üzülmesin :( sen de Evren…

  Yaşasaydı adı Mehmet olacakmış ya; şimdi o bir melek oldu.

  Sabır ve umut diliyorum yeni yıla buruk giren herkese…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir