Podcast #16 Dijitalde insanlarla bağ kurabilmek – Gamze Nurluoğlu

Kargocunun zili çaldığı ilk internet günlüğü podcastinde Dijital Marka Danışmanı Gamze Nurluoğlu ile çok ciddi meseleler üzerine konuştuk. Podcastin başında size, 20 dakika boyunca gülmüşüz eğlenmişiz gibi gelebilir ama dinlemeye devam ederseniz içerik üretimi, internet kullanıcılarıyla bağ kurma ve Linkedin’in nasıl verimli kullanılabileceği üzerine son derece faydalı ve aklı başında bir sohbet gerçekleştirdiğimizi göreceksiniz. (Duyacaksınız mı demeliydim?) Buraya kadar okuduysanız, hem dinlemeniz için podcasti hem de okumanız için podcastten notları paylaşabilirim, şöyle buyurun:

Gamze’yi, Aralık 2019’da ING İnovasyon Merkezindeki Her Şey İçerikle Başlar başlıklı sunumunda tanımıştım. O sunumundan notlarımı da daha önce bloğumda paylaşmıştım. O günden sonra Gamze’yle içerik üretimi veya Linkedin ile ilgili podcast yapmak aklımdaydı ve internet günlüğü podcastinin 16. bölümünde sohbet etmek kısmet oldu. Yayını dinlemeye üşenenler için de Gamze’nin podcastte söylediklerinden öne çıkan satırları aşağıda listeliyorum. İyi dinlemeler veya iyi okumalar ;)

Bu yayını aynı zamanda iTunes Podcast‘ten de dinleyebilirsiniz.

İçerik ile paylaşım arasındaki farkı bilmemiz gerekir

 • Evdeyken herkesin daha çok çalıştığını görüyorum çünkü işler daha da yoğunlaştı. Sürekli erişilebilir konumunda olmamız diğer taraftan da işleri değiştirdi.
 • İçinde gerçek bir fayda yoksa, karşı tarafa bire bir bir fayda vermiyorsanız o bir paylaşımdan öteye gitmez.
 • Kişisel markalandırma ve konumlandırma açısından, içerik ile paylaşımın farkını tam olarak bilmemiz gerekiyor.

Paylaşım değil içerik üretmeyi öğrenin

 • Faydadan kasıt, insanlarda bir ışık yaksın, bir hareket uyandırsın. İnsanlara bir çıkarım yaptırmak bile fayda. Fayda deyince çok büyük şeyler düşünülmemeli.  Bazı noktalarda insanları sorgulamalara itmek de bir fayda. Fayda bizim için karşı tarafla iletişim kurabileceğimiz temel noktalardan biri. 
 • İnsanlar bağ kurmayı, onlara verebileceğiniz hissiyatı seviyorlar. 
 • Birinin bir duygusuna dokunduğunuzda gerçek bir içerik oluşturmuş oluyorsunuz.

2020 bağ kurma yılı

 • 2020 bizim için gerçekten bağ kurma yılı. Bağ kurabilenler ayakta kalabilecek, daha başarılı olacaklar. Bağ kurmayı başaramayanalar da silinip gidecekler içerik dünyasından.
 • Biz tepki vermeyince okunmuyor sanıyoruz ama aslında okunuyor. Dijital dünyada insanların sadece yüzde 1’i içerik üretir,  yüzde 10’u tepki verir, yüzde 89’u ise sadece izler. Bizi izleyen yüzde 89’luk geniş bir kitle var. Onlara biz okumuyor diyoruz, aslında onlar okuyor, görüyor ama bize herhangi bir tepkide bulunmuyorlar. Peki bizim yapacağımız şey ne? Onları tepkiye geçirtmek, yavaş yavaş tepki vermelerini sağlamak. 

Hikâye anlatma ile hikâyeleştirme farklıdır

 • Biz hikayeleri işin içine katarken gerçekten hikâye anlatmaya başlıyoruz. Hikâyeleştirme ile hikâyele anlatma çok başka şeyler, bu çizgiyi  kaçırıyoruz. Hikâye anlatmaya başladığımızda uzatıyor da uzatıyoruz karmaşıklaştırıyoruz. İnsanların anlayamayacağı, kafasını karıştırıcı şeyler katıyoruz. Halbuki hikâyeleştirme insanın sadece o anı kafasında yaşamasını, canlandırmasını ve bağ kurmasını sağlar. Hikâyeler insanları uzaklaştırırken ve soğuturken hikayeleştirmeyi kullandığınızda insanlar bağ kurmaya başlar.
 • Bizim hangi alanda içerik ürettiğimiz belliyse o alanda içerik üretmeye devam etmeliyiz. Çünkü bize alışmış, bizim içeriğimizi okumayı, dinlemeyi, izlemeyi seven bir kitle var ve biz bu tarzı pat diye değiştirdiğimizde o kitleyi de kendimizden uzaklaştıracağız. O yüzden gittiğimiz yolda içerik üretmeye devam edelim. Kendimizi anlatmaya, insanlarla iletişim kurmaya devam edelim. Teyit edilmiş doğru bilgiyi paylaşalım ama kendimize ait doğru içeriği de yayımlamaya devam edelim ki kitlemiz bizimle kurduğu bağı devam ettirsin ve şu an ona ihtiyacı olan güzelliği sunabilelim.

Linkedin, iş bulma platformu değil kariyer bahçenizdir

 • Linkedin, ne beyaz yakalının iş bulma platformu ne işverenin iş verme platformu.  Linkedin sosyal bir iş platformu. 
 • Gerçekten bir şey üretiyorsanız, o üretilen şeyin gerçekten değerini veren yerlerden biri Linkedin. Çünkü Linkedin etkileşim odaklı gider, sadece erişim odaklı gitmez. Linkedin fayda, emeğinizin karşılığını verme odaklıdır. 
 • Ağımızı yönetebilmemiz lazım, ben buna kariyer bahçesi diyorum. Linkedin sizin kariyer bahçeniz. Bazen budamanız, bazen geliştirmek için yeni insanları eklemeniz lazım. 

internet günlüğü’nün tüm bölümlerini aşağıdan dinleyebilirsiniz:

#25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel) internet günlüğü

Merhaba, ben Evren Soyuçok. internet günlüğü podcastinin yirmi beşinci bölümü, aynı zamanda birinci seozunun son bölümünde Medya ve İletişim Uzmanı Okan Yüksel’le sohbet ettik. Sohbetimiz, Yüksel'in yakın zamanda yayımlanan Tüm Boyutlarıyla Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya isimli kitabında aldığım notlar üzerinden ilerledi. Podcaste dair notları ve sohbetimizden öne çıkan satırları kişisel bloğum www.evrengunlugu.net'te bulabilirsiniz. Bu podcast veya başka konularda yorum ve önerilerinizi evren@evrengunlugu.net adresinden benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
 1. #25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel)
 2. #24 Sosyal Kaygı – Sosyal Medya Bağımlılığı İlişkisi (Konuk: Ekmel Kılıç)
 3. #23 İsyan Durağı Twitter (Konuk: Sinem Özel)
 4. #22 Kurtarılmış Bölge: Medium (Konuk: Mustafa Gerdan)
 5. #21 Dijital Kalabalıklar İçinde Yalnızlık (Konuk: Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Elif Çaycı)
 6. #20 Telefon Bağımlılığı ve Çok Boyutlu Yalnızlık (Konuk: Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin)
 7. #19 Blog yazarlığının mayası: Tutku (Konuk: Ayşe Çınar)
 8. #18 23 Nisan Özel Yayını – Konuk: 13 yaşındaki İsa Soyfidan
 9. #17 Dijital mecralarda görünür olmak (Konuk: Tarık Çayır)
 10. #16 Dijitalde insanlarla bağ kurabilmek (Konuk: Gamze Nurluoğlu)
PlayPlay

9 Comments

 1. […] Gamze’yle yaptığım podcast yayınında LinkedIn hesabımı kapattığımı kendisine söylediğimde “Allah naptın?” diye tepki vermiş ve LinkedIn’de mutlaka olmam, ancak orada nasıl yer alacağımı çok iyi tasarlamam gerektiğini söylemişti. Bu konudaki tavrım şu: Eğer LinkedIn’de tekrar hesap açacak olursam aktif kullandığım diğer sosyal hesaplardan birini kapatacağım. […]

 2. paylaşım ve içerik ile faydanın bağlantısı oldukça güzel anlatılmış. Linkedn için, kariyer bahçesi tanımı da çok hoş bence..keza, hikaye anlatma ile hikayeleştirme arasındaki ince çizgi..

 3. üzerinde düşünülesi satırlar ve satır araları.. keyif aldım, emeğinize sağlık..

 4. Halil Bey, öncelikle dikkatiniz ve düzeltme için teşekkür ederim ;) Görüşlerinizde kesinlikle haklısınız. Kimseye zorla bilgi aktarmak veya fayda sağlamak mümkün değil. Bu noktada şu önemli ayrıntıyı göz önünde bulundurmalyız: Günümüzde artık büyük çoğunluğumuz birileri sosyal ağlardan bilinçli ve özgür irademizle takip ediyoruz. Hâl böyle olunca, bilinçli bir şekilde takip ettiğimiz, içeriklerini okuduğumuz/dinlediğimiz/seyrettiğimiz kişilerin aktarmaya çalıştığı duyguya, kurmaya çalıştığı bağa veya sağlamaya çalıştığı faydaya kendimizi kapatmıyoruz.

 5. Güzel bir konu işlenmiş, emeklerinize sağlık. İnsanlar oldukça yoğunlar, zaman sıkıntısı var yaşamlarımızda; bu nedenle kısa ve öz olması gerektiği belirtilir daima ama her zaman da kısa anlatılamıyor bazen.
  Klişe laftır “insanlara bir şeyler vermek” tabiri. Ben takıntılıyım bu lafa. İnsanlar istemedikleri sürece bir şey verilemez, bir şey de alamazlar. Ancak reklamlar vasıtasıyla ve pazarlama taktikleriyle bir şeyler veriliyor artık küreselleşen koskocaman köyde, o da cebinde parası olana, parası olmayana o da yok. :) Türkiye çok açık bir örnektir bu duruma.
  Not: Baştan 2.paragrafın ilk kelimesi “Gazme” kelimesi gözden kaçmış sanıyorum. :)

 6. Sen de çok iyi biliyorsun ki Fatma, bizim nesil blog yazarları en başından beri fayda odaklı yazılar yazdık. Özellikle senin de yaptığın söyleşiler, özgün ve yararlı içerik konusunda çok önemli örnekler. Paylaşma eyleminin Twitter ve Instagram’la birlikte hızlanmasının ardından faydayı, değeri düşünen pek olmadı. Herkes bir an evvel özel yaşamını, gösterişli hayatını ve filtreli özçekimlerini paylaşmanın telaşındaydı. Şimdi yavaşladık, doyduk ve bu dijital görgüsüzlüğü bir kenara bırakıp karşıya ne gibi bir yarar sağlayabilirim diye düşünmeye başladık mı bilmiyorum. Kendi adıma bunu yapacak vakte ve dikkatli bir takibe enerjim yok. Umarım dijital okuryazarlığımız her geçen gün gelişir. Güzel sözlerin için teşekkür ederim.

 7. “İçinde gerçek bir fayda yoksa, karşı tarafa bire bir bir fayda vermiyorsanız o bir paylaşımdan öteye gitmez.”
  düşünülmesi gereken bir cümle
  hele de dijital dünyaya geçtiğimiz bu korona günlerinde
  Yine faydalı ve değişik bir podcast olmuş emeğinize sağlık
  sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir