Hayaller yapay zeka gerçekler yapay virüs

Aylar önce Çin’in virüsle savaşını uzaktan, çok uzaktan kimi zaman şaşkınlıkla çoğu zaman umursamazlıkla takip ederken Mart, 2020’de adına söylenen deyimin hakkını verdi: Kapıdan baktırdı. Hatta pencereden… Dört duvar arasına, televizyonun ve cep telefonunun ekranlarına sıkışıp kaldık. Yapay zekayı konuşur, Mars’a gitme planları yaparken sahile yürüyüşe, ekmek almaya bakkala, çalışmak için işe gidemediğimiz günler yaşamaya başladık. Üstüne üstlük iki günlük de olsa ilk resmî sokağa çıkma yasağını da gördük bu hafta sonu.

Virüs, insanlığın asırlardır edindiği tüm bilgi birikimini ve teknolojik gelişimini adeta sıfırladı. “Sıfırladı” ifadesi şu an için biraz fazla olabilir; “sekteye uğrattı” demek daha doğru olacak. Ama Covid-19, şu anki gibi değil de her yaştan insana çok daha rahat bir şekilde bulaşarak hızla ölüme sebep olsaydı yeryüzündeki yaşamı sıfırlayacağı kesindi. Belki de bütün bu yaşananlar Nuh Tufanının 21. yüzyıl versiyonudur. Ya da iddia edildiği üzere yapay olarak üretilmiş bir virüsle dünya siyasetine ve ekonomisine şekil vermeye çalışıyordur birileri. Öyle ya da böyle. Hayat durma noktasına geldiyse, üretim yavaşladı, ekonomi çökmenin eşiğindeyse; bireyler, toplumlar, ülkeler kısacası dünyayı bu hale getiren ve diğer canlıları hiçe sayıp yeryüzünün tek sahibi kendisi zanneden bizler ciddi ciddi öz eleştiri yapmalıyız.

Şu an sosyal ağlardaki paylaşımlara bakınca henüz hiç kimse durumu sorgulama gereği duymuyor. Herkes felaket tellallığında veya siyaset yapma derdinde. Bu, evde ekmek yapmaya başlamaktan veya Instagram’da canlı yayında sohbet etmekten çok daha başka bir şey. Ekmek yaparak, sosyal medyada canlı yayınlar gerçekleştirerek bir yere kadar idare edebiliriz. Bu kaos ve kriz tahminimizden çok daha uzun sürerse? Geleceğimiz, bizi yöneteceğinden korktuğumuz yapay zeka yerine yapay virüsün hakimiyetinde olmasın sakın?

2 Comments

  1. bu virüsün laboratuvar ortamında yapıldığına dair çok büyük emareler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir