Blog yazarlığında 12 yıl

Bugün 27 Temmuz 2017; kişisel bloğum e-vren günlüğü, internet dünyasında 12 yılı geride bıraktı. Hep iki doğum günüm var derim; biri biyolojik doğum günüm diğeri de dijital dünyadaki doğum günüm. Bütün bir ömrüme dönüp baktığımda istikrarlı olduğum tek konunun blog olduğunu görüyorum. 12 yıllık süreçte blog yazmaktan hiç sıkılmadım; bloğu kapatmayı, blog yazmayı bırakmayı hiç düşünmedim. Herkes farklı şekillerde kendini ifade etme veya rahatlatma yolu seçerken ben, bütün bunların hepsini blog sayesinde yaşayabildiğimi keşfettim ve ona dört elle sarıldım.

Bu sayfalarda bunca yıl heyecanlarımı, sevinçlerimi, pişmanlıklarımı, üzüntülerimi satırlara gömdüm. Hatta insanları da… Blog yazarlığı sayesinde kıymetli insanlar tanıdım, yeni arkadaşlıklar edindim, çok güzel ortamlarda bulundum, faydalı bilgiler öğrendim, farklı deneyimler yaşadım. Blog beni her zaman hep diri tuttu, yarına dair daha ümitli olmamı sağladı. Benim için blog hep heyecan verici oldu. Eğer hissettiğim bir yorgunluk, bıkkınlık varsa bu tamamen kendi yaşam koşullarımdam kaynaklı bir durum. Bu da ister istemez bloğuma, yazılarımın içeriklerine ve bloğumu güncelleme sıklığıma etki ediyor. Boşuna söylemiyorum: Blog da bir insan parçası. İşsiz kaldığım dönemde de içimi yakan, beni çok üzen olaylar yaşadığımda da e-vren günlüğü, beni hep hayata sımsıkı bağlayan, başımı dik tutan ve özgüvenimi tazeleyen bir etkiye sahip oldu.

Blog yazarlığında 13. yıla girdiğim bugün itibarıyla ardımda bıraktığım son 1 yılın dolu dolu geçtiğini, hatta blog adına en verimli yılım olduğunu gördüm. Şöyle ki:

 • internet günlükleri serisinin içeriğini sesli yazılarla da zenginleştirip YouTube ile desteklemeye başladım. Farklı blog yazarlarının, yazılarının bir kısmını benim sesimden dinlemeleri farklı bir deneyimdi.
 • İlk kez Kasım 2016’da duyurduğum Gelecek Vadeden Bloglar projesi başladı.
 • Blog Yazarları Çalıştayı 2 başarıyla düzenlendi.
 • Gelecek Vadeden Bloglar kadar heyecanlandığım diğer proje, blog yazarlarıyla yaptığımız YouTube canlı yayınlarına başladım.
 • Geçmiş yıllara oranla video içeriğe daha çok odaklandığım bir yılı geride bıraktım.
 • Güncelleyemediğim veya geliştiremediğim için sonlandırmak zorunda kalsam da son 1 yıla iki yeni blog projesi sığdırdım: fotografevreni ve röportajist
 • Son bir yıla dört blog yazarıyla söyleşi sığdırdım: Ayça Oğuş, Banu TozluyurtRamazan Bedük, Funda Güleç Yalçın
 • Blog yazarları Daron Yöndem, Yeşim Mutlu,  Gökhan Tekin, Volkan Yılmaz, Taner Kandemir ile yüz yüze tanıştım.
 • İstanbul Sabahattin Üniversitesini, Blog Yazarları Çalıştayından sonra ikinci kez ziyaret edip Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine blog ve blog yazarlığı konularında bildiklerimi anlattım.
 • Dijital sektör ve edebiyatla ilgili birçok etkinliğe katıldım ve etkinliklerden notlarımı kendime saklamayıp blogda da paylaştım.
 • Okuduğum kitaplarla ilgili görüşlerimi ve notlarımı daha çok paylaştığım bir yıl oldu.

12 yıldır evrenden dünyaya mesaj gönderiyorum

Peki 12 yıllık blog yazarlığı yolculuğumda hiç mi olumsuzluklarla karşılaşmadım. Elbette moralimi bozan yorumlar aldım, sosyal ağ hesaplarımın mesaj kısmından saygısızca mesajlar yazıldı, “taciz” ya da “sanal zorbalık” olarak tanımlanabilecek durumlarla karşılaştım. İlk Türkçe Bloglar, Gelecek Vadeden Bloglar ve Blog Yazarları Çalıştayı ile ilgili iletişim kurduğum veya benimle iletişime geçen bazı blog yazarlarının benim patronummuş gibi takındıkları üsluplarına, kibir dolu, küçümser veya alaylı mesajlarına / iletilerine maruz kaldım. İlk defa yüz yüze görüşmek, söyleşi yapmak veya YouTube canlı yayını için sözleştiğim bazı blog yazarları tarafından son anda ortada bırakıldığım oldu. Bu tür nezaketsizliklere karşı haklı olarak tepki gösterdiğimde yazışmalarımın sosyal ağlarda ifşa edildiği çirkin durumlarla da karşılaştım. İlk Türkçe Bloglar listesinde adını göremeyenler, Gelecek Vadeden Bloglar listesine girmeyenler, Blog Yazarları Çalıştayı için kılını kıpırdatmayıp hazıra konayım derken onu da beceremeyenler tarafından gıyabımda taşlandım. Bütün bunlar bazen üst üste geldiğinde kimi zaman çok sinirlendim, nadiren de olsa gülüp geçtim ama hiç hırslanmadım. Sadece yoluma baktım, yapmak istedim şey için enerjimi harcamaya devam ettim, “Benim bloğum bana; benim blog yazarlığım kendime” dedim.

Ben dijital bir evren inşa ederken istesem bütün tuğlaları kendim imal eder duvarlarımı kendim örerdim. Oysa amatör bir ruhla da olsa eksik gedik de olsa iyi – kötü, bir şekilde dokunabildiğim kadar blog yazarının hayatına dokunup ortak bir enerji oluşturmaya çalışıyorum. Kendini gerçek hayatta da dijital dünyada da çok “yalnız” hisseden biriyim ama blog yazarlığında “tek başıma” olmadığımı biliyorum. Sizinle yorumlaşırken de yüz yüze veya YouTube’da söyleşirken de yazılarınıza internet günlüklerinde yer verirken de ortak bir kültürü yeşertmeye çabalıyorum. İtiraf etmeliyim ki kabuğunda yaşamayı seven ve kalabalıklardan çekinen ben, blog ile daha da derin bir yalnızlığa gömülüyorum. Blog, benim insanlarla, aynı uğraştaki arkadaşlarımla etkileşimimi artırsa da yukarıda sıraladığım olumsuzluklar beni garip bir yalnızlığa, daha arındırılmış ve çemberi daraltılan bir yaşama itiyor. Her şeyi yazıp bunları yazmasam olmazdı. Şüphesiz ki buraya kadar ki bütün yazdıklarım 12 yılın bir iç dökmesinin yanında sadece özelimde beni bağlayan çok kişisel bir durum.

Türkiye’nin en iyi blog yazarlarından değilim, blog yazarlığını profesyonel olarak yap(a)mıyorum, mükemmel içerikler üretmiyor ve uzmanlık, ustalık iddiasında bulunmuyorum. Öğrenmeye, yanlışlarımı görmeye, eksiklerimi tamamlamaya çabalıyorum. Bloğumda üretmekten, paylaşmaktan; yeni blog yazarları tanımaktan ve başka blog yazarlarından yeni şeyler öğrenmekten mutluyum. Seninle konuşmaktan, seni dinlemekten büyük keyif alıyorum. Ve bu keyfi, bu verimli uğraşı hiç kimsenin, hiçbir şeyin olumsuz etkilemesini istemiyorum. Blog yazarlığında 13. yıla adım attığım bu ilk günün devamında her şeyin çok daha iyi ve hayırlı olmasını diliyorum. Sizden de e-vren günlüğü hakkında kısa bir not bırakmanızı rica ediyorum. Öyle ki 13. yıla hep beraber “Merhaba” diyelim ;)

Beni henüz yeni keşfettiyseniz hakkımda biraz daha bilgi alabilir, e-vren günlüğü bloğunun 12 yıllık geçmişine de hızlıca göz atabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

54 Comments

 1. Başarılar diliyorum. herkesin hayalinde olan bir azim aslında. gerçekten çok başarılı. bu işte profesyonelleşmek ayrı bir gururdur tabiki de.

 2. Tanıtığım en iyi blog yazarları arasındasınız. Sizi eşimin sitesini linkledikten sonra keşfettim. Saygılar.

 3. Blog yazarlığında 12 yıl vay beee ben daha 1 senedir yazıyorum ve çok zor bir iş helal olsun size.

 4. Böyle tarz sitelerde yorumları okumak çok hoşuma gidiyor. O zaman bende sizlere bir film önereyim de izleyin. Siccin 4 izle izlediğimde gerçekten acayip korktum :))

 5. Blog yazarlığında dile kolay 12 yıl. Çok önemli bir başarı. Bu süreçte hiç yıldım bu işten bırakıyorum dediğiniz oldu mu? Dünyanın en zor işlerinden biri içerik üretmektir bana göre. Görseli, videoyu bir şekilde buluyoruz ama ” yazı” en zoru kanımca. Başarılarınızın devamını dilerim.

 6. Bloğun neredeyse on iki yıllık geçmişine şahitsin Bade, bu süreçte yorumlarını, e-postalarını mesajlarını eksik etmedin. Dediğin gibi hepimiz bizi var eden uğraşları farklı alanlarda buluyoruz. Benimki de burasıymış ve sonrasında İstanbul’muş. Hayat hepimiz için verimli ve güzel geçsin. Çok teşekkür ederim.

 7. Evrencim dijital dogumgunun kutlu olsun..
  Madem bu blog seni rahatlatan ,motive eden bir alan umarim hayatindan hic cikmaz bu konuda hep istikrarli olursun…

  sevgiler

 8. Geç bir yorum olsa dahi yine de yazacağım. Siz gerçekten blog dünyasına özellikle de Türkiye’de aktif olmuş ve olan bloglara yol gösteren, ülkemizin bu konuda ihtiyaçlarını karşılamak için çabalayan ve bütün bloggerlara örnek olan bir dahisiniz. Emekleriniz için teşekkürler. İnşallah nice mutlu senelere :)

 9. Bende bir vesileyle bloğunuzla tanıştım. Bende ilk blogerlardanım. Emekli olduktan sonra 2005 yılında açtım. Önce blogcu da html kodlarıyla başladım. Sonraları Blogspota geçtim. Oğlum anne wordprese geç.desede ben blog yazıları mı oraya nasıl aktarırım diye geçmiyorum. Bunun yapabiliyor muyuz? 4 tanede face de beğen sayfalarım var. Vallahi blog kendi hayatını kaydetmek.. çocuklarıma güzel bir.miras . Bakın ben ölünce bloglarımı kapatmayın diye dükkan gibi de vasiyet ediyorum.

 10. Sürekli sirkülasyonun olduğu , bir çok sitenin kapanıp yenisinin açıldığı bir sektörde 12 yıl dimdik ayakta kalmak gerçekten takdir ediyorum…

 11. Çok uzun bir süredir olmasada blogundan bloguma örnek alarak yazıyorum. Ellerinize sağlık!

 12. Nice yıllara.Blog yazarlığı üzerine sizin kadar profesyonel çalışan bir başka blog daha görmedim şuana kadar.Akademik bir çalışma gibi blog yazarlığına devam ediyorsunuz.Üniversite Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünüde bunun için başladığınızı düşünüyorum.Umarım blog serüveninizle ilgili çalışmalarınız daha iyi ve istediğiniz gibi devam eder.Esenlikle kalın.

 13. Daha nice senelere diyelim o zaman. Yazmak, okumak insanı geliştiren en önemli unsurlar bence, siz de bu yolda yıllarını harcayan biri olarak epey yol katetmişsinizdir eminim. Bloğunuza ara sıra uğrayıp yazılarınızı okurum artık :)

  Sizi de bloğumuzda ağırlamak isteriz, biz de 4 aylık bir blog serüvenine sahibiz henüz; ama sizin gibi yıllarca bu işi yapmak istiyoruz.

  maviveedebiyat.blogspot.com

 14. Türkiye’de blog yazarı titrini en çok hakedenlerden biri olduğuna can-ı gönülden inanıyorum Evren. 12 yıl demek dile kolay ama bu istikrarı sağlayabilen nadir blog yazarı var. Dolayısıyla hiçbir şey olmasa bile sırf bu sebepten dolayı son paragrafındaki “Türkiye’nin en iyi blog yazarlarından biri değilim” cümlesine katılmıyorum. Hatta şiddetle reddediyorum :)

 15. Blog da küçük bir çocuk gibi. Aslında, sana özel bir çiçek. Bakmazsan, geliştirmezsen küsüyor sonra da ölüyor… O yüzden çok başka uğraşlar edinmeye gelmiyor..
  Bu arada nice 12 yıllar…
  Benim 5 senem bitiyor. Benim uzun aralarım oluyor. Hem iş hem okul hem kızlar hem fotoğrafçılık derken arada kaynıyor.
  Bloga bakınca sanki hayat amacının ya da yeteneklerinin ne olduğunu sana soruyor.
  Yani: Blog insanı büyütüyor.:) Selamlar. İyi bayramlar…

 16. Hayatımızın belli dönemleri sadece blog konusunda değil birçok konuda boşa kürek salladığımız duygusuna kapılıyoruz. Önemli olan o duygunun kalıcı olmaması ve yolumuza emin adımlarla devam etmek Handan ;) Hem hep beraberken bu yolculukta boşa kürek sallamak ne mümkün ;)

 17. Sevgili Evren on iki yıldır boşuna kürek sallıyorum modunda olduğum bu sıralar yazın içimi aydınlattı. Yazı ve keyif dolu nice senelere.

 18. 12 yıl mı abi hiç üşenmedin demekki sen bu işi severek yapıyorsun daha nice 12 senelere o zaman Allah uzun ömür versin

 19. Hey gidi yıllar hey. Evren ağabey daha nice 12 yılların olur inşallah. Bende peşinden geliyorum, kasım da 7. yılıma gireceğim :)

 20. Merhaba, daha buralarda yeni olduğum için bu güzel blogu yeni tanıyabildim, güzel de yazıya denk gelmişim. Bol yazılı yıllara.
  Sevgiler

 21. “Tersim çok pistir” derler ya yamuğumu görme zaten Çıplak Yazar ;) Yorumunla beraber, gerçekleştirmeyi düşünüp de imkansızlıklar yüzünden hayata geçiremediğim neler var diye düşündüm. Aslında belki de imkan var ama ben göremiyorum. Zihnimde tasarladığım şeyleri gerçekleştirebilmeyi çok isterdim, onların her biri için “zaman”, “maddiyat” ve “iyi bir ekip” gerekiyor. Ben zamanı ve benimle bütünleşecek yol arkadaşlarımı bulabilsem işin “maddiyat” kısmını da geçip direkt olaya dalacağım aslında ;) Her şeyin bir sırası var deyip kendimi teselli ediyorum, bazı şeylerin olmamasında da bir hayır vardır, belki de zamanla olacaktır vesaire vesaire. Bir de şöyle bir gerçek var, dünya -en azından internet dünyası- blogların çevresinde dönmüyor ;) Hatta bazı blog yazarları bütün bunların farkında değil ya da bunları umursamıyor bile ;) Olur gider ne diyelim…

 22. Maşallah sen 13. yıla girdim demişsin ama ben senin blogu tanıyalı sanırım 2-3 yıl falan olmuştur. İlk başlarda anlamadım tabi. Ya bu çocuk ne yapıyor böyle ”Gelecek Vadeden Bloglar” falan diye bayağı inceledim. Sonrasında ise blog dünyası adına faydalı uğraşlar içinde olduğunu gördüm. Dahası bunları severek içtenlikle yaptığına şahit oldum. Bunların dışında gerçekleştirmeyi istediğin şeyler olduğunu fakat imkansızlıklar yüzünden gerçekleştiremediğini düşünüyorum. Çünkü insanların dikkatini bir yere toplamak her zaman zordur. Ama yine de yaptığın proje ve çalışmalar evrenin günlüğü olarak farkını yansıtıyor. İyi bir adamsın. Yani tanıdığım kadarıyla söylüyorum elbette. Allah var bir yamugunu görmedim. :)

  Blog hayatında başarılar dilerim Evren. Nice senelere.

 23. Tebrik ederim. Tüm düzenlediginiz etkinliklere fikir olarak katilmasam da yillarca blog yazmanizi takdirle karsiliyorum. Ailem disindaki tüm vaktimi bloglarima ayiriyorum çünkü onlar da benim dünyam oldular o yüzden sizi çok iyi anliyorum. Ayrica alçagönüllülükle uzman ya da otorite olmadiginizi yazmanizi da takdir ettim. Insanlarin kendi kendine bu payeleri vermesine karsiyim. Sizin gibi yillardir blog yazan insanlardan ögrenecegimiz çok sey var. Sevgiler.
  delikizinbohcs blog

 24. Tabi ki her şeyin zamanı var, hayat döngüsü önemli olan kesişme. Şöyle demem daha mümkün yanlış anlaşılmasın, bloglarında bir kamu vicdanı ve özel vicdanı var mesela bende bloglara fayda sağlamak çok ön planda değil. Önceliğim hep kendi üzerimden, kendimi gelştirmek, deneyim kazanma amaçlı. Bu biraz normal kamusal alan, özel alan tanımı içersinde benim özel alanlı bir paylaşım ritmim olduğunu gösteriyor. Sende ise paylaşımların özel niteliklerinin ağırlığını blogun oluşturduğu kamusal alan niteliklerinin ağırlığı arasında bir denge var.
  Yani denge demem bir kişi bloguna girdiği zaman “ya bu adamda hep kendinden yazdı” demez. Bu çoğu blogda yok genelde bir yön ağır basıyor ama sen bloglarıda bir şeye davet ediyorsun, bir şeyler yapabiliriz diyorsun bu yönden önemli. Tabi ben benzetim üzerinden kurdum bu ilgiyi umarım anlaşılmışımdır şimdi. :) Bir kez daha nice yaşlara…

 25. Çok teşekkür ederim, temenniler karşılıklı. Hem annelik sorumluluğuna sahip olup diğer yandan blog yazma gayreti de tekdir edilesi bir özveri. Selamlar

 26. Ben geç tanıştığımızı düşünmüyorum ;) Her şeyin vakti zamanı var, seninle de olması gereken zamanda kesişti demek ki yolumuz. Bu arada “resmi kanalla ve özel kanallı olarak yaşatabilen…” ifadeni biraz açar mısın? Bunu tam anlamadım ;)

 27. Hayırlı olsun yıldönümün
  Daima üreten güzel şeyler yapan insanları ayakta alkışlıyorum
  Genelde insanlar eleştirmeyi ve yargılamayı seçiyorlar,
  İnsan biraz olsa üzülse de bu duruma yoluna bakıyor,
  Senin de zaman içinde çok güzel olaylara imza atman takdir edilesi bir durum
  Kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum
  sevgiler

 28. Bende geç tanıdım blogunu fakat şuanda bloggerlık vasfını daha öncelik olarak yani resmi kanalla ve özel kanallı olarak yaşatabilen nadir bloglardansın. Daha yaşanacak çok şey var, niceleri olsun… :D

 29. Harikasınız! Blog yazarlığının geleceğine inanan ve benimle aynı duyguları paylaşan sizler sayesinde kendimi daha iyi hissediyorum ;) Hep birlikteyiz!

 30. Nice 12 yıllara, biz de kendimizi benzer nedenlerden dolayı yalnız hissediyorduk. İyi ki yollarımız kesişti. Birliğe, kardeşliğe, yardımlaşmaya inanıyoruz ve blog yazarlığının geleceğine dair umutluyuz😊

 31. Vakti zamanı buymuş diyelim Buse; hiç karşılaşmayabilirdik de ;) Güzel temennine, birbirimizin bilgisiyle zenginleşmek dileğiyle katkıda bulunmak isterim. Sevgiler ;)

 32. Sizi çok geç farkettiğim için kendime kızarım hep, dünyanın içerisinde yepyeni bir dünyasınız benim için. Umarım bilgilerinizden istifade edebildiğimiz nice yıllarımız olur, iyi ki varsınız. :)

 33. Sizinle beni buluşturan tek şeyin Evren kelimesi olmadığını biliyorum Ece ablacım. Her zaman olduğu gibi yine kucaklayıcı, zarif ve anaç yapınızla beni mutlu ettiniz, çok teşekkür ederim. Benimle YouTube’da canlı yayın yapmayı kabul etmeniz bile hem büyük incelik hem de bir büyüklük göstergesiydi. İnternet dünyasındaki dijital ahlaksızlar maalesef hep var olmaya devam edecek. Siz büyüklerimiz doğrularınızla bu dünyada varlık gösterdiğiniz sürece biz gençlerin başı daha dik attığı adımları daha sağlam olacak. Ellerinizden öpüyorum.

 34. Gökhancım, güzel temennilerin için çok teşekkür ederim. İyi ki yolumuz internette ve sonrasında da İstanbul’da kesişti. Allah sağlık sıhhat verdikçe paylaşmaya, aynı mekanlarda bir araya gelmeye de devam ederiz inşallah.

 35. Bugün yorgunluktan gözlerimin kapandığı bu saatte yayınını görür görmez açıldım. 13. cü yıla merhaba Evren oğlum. Hayırlı, uğurlu ve çok verimli bir yıl olsun dilerim.
  Ben erkek çocuk sevgisine maalesef doymayan ve bunun eksikliğini yoğun hisseden bir anneyim hâlâ. Bu hâlimden rahatsız değilim. Sizler benim manevi oğullarımsınız. Hepiniz diyemem, zira bayağı acımasız yorumlar aldığım oldu, onların hiç tahmin edemiyecekleri kadar üzüldüm ben.
  Seninle uğraşanların da kıskandıklarını düşünebilirim ancak. Hassas olduğun benim içimi yaraladı. Sen kibar, saygılı, eğitimli ve sıra dışı birisin Evren. Sadece buna inan oğlum.
  Tekrar kutlar ve nice seneler güzel üslubun ve kaliteli yazılarınla blog dünyasında gerçekten hak ettiğin yere gel dilerim. Sevgiyle gözlerinden öpüyorum. O güzel gülüşünü hiç kaybetme inşallah :)

 36. Merhaba Evren ağabey, nasılsın?
  Abi seni tanıyalı yaklaşık 2 kadar oldu, öncesinde blogunu bilmiyordum. Blogunu keşfettikten sonra da hepsini demiyorum ama yazılarının sanırım % 40’a yakınını okudum aşağıdaki navigasyondan devamlı önceki sayfalara giderek bir çok yazını okudum. Yazılarını okudukça bendeki blog yazma tutkusu daha da arttı, Bazen diyorum keşke çok daha önce blog yazmaya başlasaymışım diye ama artık bundan sonrası önemli.

  Evren günlüğünde beğenmediğim bir şey var mı diye düşündüm ama bir şey bulamadım açıkçası, yazılarınla ve blog alemine yaptığın katkılar ile ( blog çalıştayı ) Türkiye’de blog yazmanın güzelliğini her zaman en iyi şekilde aktarmaya çalıştın.

  Bütün kalbimle söylüyorum, abi senin gibi kaliteli bir insan tanıdığım için inan bana çok mutluyum. Umarım bizlerde senin gibi uzun yıllar blog yazabiliriz. Daha nice mutlu yıllara, her şey gönlünce olsun Evren ağabey.

 37. Blog yazmaya başladığımdan beri seni takip ediyorum abi. Nice 12 yıllara olur inşallah. Senden öğreneceğimiz çok şey var daha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir