e-vren günlüğü Nedir?

evrengunlugu.net (biz onu e-vren günlüğü şeklinde yazıyor ve okuyoruz) Temmuz 2005’te yayına başladı. e-vren günlüğü, halen güncellenen Türkiye’nin ilk kişisel blogları arasında yer alıyor. {Kronolojik seyri: yahoo.360 > blogcu.com > evrensoyucok.com > evrengunlugu.net}

e-vren günlüğü’nün sahibi, yazarı, isimdaşı, buradaki her bir paylaşımın imtiyaz sahibi hakkında bilgi için: {Hakkımda}

Bu e-günlüğün temel amacı Evren’in özel yaşamındaki olayları dijital ortama not düşmek; yazı, fotoğraf ve videoblog çalışmalarını geleceğe yönelik paylaşmaktır.  Sanıldığının aksine bu blogda özel yaşamın tamamen ifşası değil {de}şifreli bir paylaşımı söz konusudur.

evrengunlugu.net’te paylaşılan yazı, fotoğraf, videoblog, ses kaydı gibi her türlü içerik 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında olup izinsiz olarak kopyalanması, yayımlanması ya da alıntı yapılması suçtur.

Blog, weblog, web günlüğü, elektronik günlük gibi farklı sözcüklerle tarif edilen bu uğraşın e-vren günlüğü’ne özel sloganları şunlar: e-vren günlüğü, e-vren dünyası, e-vren’in merkezi, e-vren’in e-lektronik yaşam macerası, …bir e-lektronik yaşam yolculuğu, …bir e-lektronik yaşam diyarı, …bir e-lektronik yaşam projesi

evrengunlugu.net’teki yazılarda, Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’nun son baskısı baz alınır.

e-vren günlüğü blogcu, bloxoo, dailymotion, facebook, flickr, friendfeed, izlesene, picasaweb, sosyomat, Türk Blog Yazarları, vimeo, youtube sitelerinin bir kısmından beslenmekte, bir kısmında  içeriklerini barındırmakta ve bir kısmıyla içeriklerini paylaşmaktadır.

2005’ten bu yana her ay bir kişi MisAfiR KaLeM olarak evrengunlugu.net’te bir kereye mahsus olmak şartıyla yazı yazmaktadır. Ekim 2009’dan itibaren MisAfiR KaLeM olmak için Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne destek amacıyla 3430’a kısa mesajla bağış yapma şartı getirilmiştir. {MisAfiR KaLeM geleneği bu projeyle sona ermiştir.}

evrengunlugu.net sosyal sorumluluk anlayışıyla 2010-2011 döneminde Acil İhtiyaç Projesi (AİP) Vakfı‘na resmi blog desteği sağladı.

evrengunlugu.net, sosyal sorumluluk gereği Temmuz 2009 – 2010 döneminde Türkiye Omurilik Felçlileri (TOFD) Derneği’ne  resmi blog desteği sağladı. {Detaylar}

Evren Soyuçok © 2014

Evren, e-vren günlüğü ile ilgili dedi ki:

En iyi yaptığım şey, yazı yazmak. Kendimi en iyi ancak bu şekilde ifade edebiliyorum. Kendi tasarrufumda olan, benim koyduğum kuralların geçerli olduğu, sadece bana ait bir dünyaya sahip olmanın tadını çıkarıyorum e-vren günlüğü’nde. Duygu insanıyım ve inişlerimi çıkışlarımı, hüzünlerimi, sevinçlerimi buradan paylaşmayı tercih ediyorum. Çünkü ben “konuşunca yoruluyor, yazdıkça yaşayabiliyorum!

İnsanları çok seviyorum. Aşk’sız yaşayamıyor, hele dostsuz nefes bile alamıyorum. e-vren günlüğü’nü de bu duygularla inşa edebiliyorum zaten. Hayatımda yer alan herkesin ya adı ya silüeti ya bir hatırası ya da küçük bir kelimesi burada mutlaka yer alıyor. Yaşamıma etki eden herkesi ve her olayı e-vren günlüğü’nde cümlelere döküyor; yüreğimle, sözlerimle, harflerimle, dostlarımla, onların sevgileriyle, sevdalarıyla yepyeni bir dünya kuruyorum.

12 yıldır, yarım bir yürekle yol alıyorum hayat denen sonu belirsiz bu yolculukta. Düşe kalka ilerlerken yanımda olan, olmaya çalışan “en yakınlarım“a teşekkür ediyorum. Çünkü, kimse bu dünyada “kendi kendisine adam olamıyor“.

Hayat benim hayatım” saçmalıklarına aldırmadan tutunmaya çalıştım başka yüreklere hep, herkes gibi. Çok iyi biliyorum, herkes kendi hayatını yaşıyor olsa da, bu yeryüzünde bir başımıza yaşamıyoruz. Benim hüznüm bir başka yüreği de üzebiliyor mutlaka, başka birinin mutluluğu da beni sevince boğabiliyor. Attığım her adım ya benden önceki bir başka adımın tekrarı oluyor ya da yeni bir yol açıyorum adımlarımla ardımdan gelen başka bir adıma…

Sevgili ziyaretçi… Benim hayatımda yer alan biri isen, bil ki adın gizlidir yazılarımda, ya eski arşivlerde ya yeni günlüklerde. Ya da beni tanıyabilmek için buradaysan en doğru yerdesin. Çünkü e-vren günlüğü, “e-vren’in e-lektronik yaşam projesidir”.

İyi seyirler…

—-

Daha Fazla Detay mı? Şöyle Buyrun:

Kim Bu e-vren?

Sizden Gelenler {yeni}

4 Yıllık e-vren günlüğü’nün İLK’leri

e-vren Yıllığı 2008

e-vren günlüğü’nün İlk Jingle’ı {Mine Pakel imzalı}

Blog Ödülleri 2009 Adaylığı Tanıtım Videblogu {Salih GÜRBÜZ imzalı}

Niçin e-vren günlüğü? {Emin Buğra Saral ve Umar Türkoğlu İmzalı Videolar}

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

Yorum yapılmamış

Bir yorum yazın