e-günlük

Türkiye’nin en eski blogları

en_eski_bloglar

Merhaba;

Bizler bundan 5-10 yıl önce farklı amaçlarla ama özünde ‘karşılıksız paylaşma’ duygusuyla blog yazmaya başladık. Etrafımızdaki insanlar -bunca yıldır blog yazıyor olmamıza rağmen- hâlâ blogun ne olduğunu bilmiyor olabilir. Her biri sosyal ağların patlamasıyla birlikte sosyal medyada bizden daha çok arz-ı endam etmeye başlamış da olabilir. Ama biz blog yazarları, Facebook’la başlayan sosyal medya fırtınasının büyüsüne kapılıp evlerimizi hiç terk etmedik. 140 karakterden daha fazlasına ihtiyacımız vardı çünkü biz blog yazarları, kendi dijital medyamızı inşa ediyorduk.

“Bloglar ölüyor, blog yazarlığı eski önemini yitiriyor” sözlerine kulak asmadan yazmaya, üretmeye ve paylaşmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’de bloglar hiçbir zaman önemli bir yere sahip olmadı. Oysa gelecek, birer ego çöplüğüne dönen sosyal ağlarında değil bloglarda. Biliyoruz, interneti bloglar kurtaracak. 

Aşağıdaki listede Türkiye’nin en eski bloglarının bir kısmı yer alıyor. Yüzlerce blogun incelenmesiyle oluşturulan aşağıdaki liste, 2007 yılından itibaren yazılmaya başlanmış ve hâlâ güncel tutulan (en son 6 ay önce güncellenmiş) en az 6 yıllık bloglardan oluşuyor. Bu bloglar, sosyal medyaya rağmen bloglarını terk etmeyerek ısrarla özgün içerik üretmeye devam eden blog yazarlarının birer dijital mirasıdır. 

Türkiye’nin ilk blogları listesi hazırlanmaya devam ediyor. 2007 yılından daha eski blogların (buna e-vren günlüğü de dahil) yer aldığı tam listeyi ayrı bir yazıda önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Bu listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz blogları yorum kısmından veya evren@evrengunlugu.net adresinden bana ulaştırabilirsiniz. Türkiye’nin ilk blogları tam listesi yukarıda sürekli güncellenen bir bölüm olarak ayrıca yer alacaktır. (Liste ‘kişisel blog’lardan oluşturulmuştur. Zaten bloglar ilk olarak ‘kişisel blog’ olarak ortaya çıkmıştır. Bozuk link varsa veya aşağıdaki bloglardan herhangi birinin Türkiye’nin en eski blogları arasında yer almaması gerektiğini düşünüyorsanız sebebiyle birlikte lütfen benimle paylaşın.)

|Bu yazı, yoruma kapatılmıştır. Yeni yorumlarınızı İlk Türkçe Blogların tam listesinin yayımlandığı sayfaya yapabilirsiniz.|

ilk_turkce_bloglar

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bir önceki [Vlog] Fotoğraf çekilir, resim çizilir başlıklı yazımda aile cüzdanı nedir, düğün fotoğrafları ve elif şafak hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir