Türkiye’nin en eski blogları

en_eski_bloglar

Merhaba;

Bizler bundan 5-10 yıl önce farklı amaçlarla ama özünde ‘karşılıksız paylaşma’ duygusuyla blog yazmaya başladık. Etrafımızdaki insanlar -bunca yıldır blog yazıyor olmamıza rağmen- hâlâ blogun ne olduğunu bilmiyor olabilir. Her biri sosyal ağların patlamasıyla birlikte sosyal medyada bizden daha çok arz-ı endam etmeye başlamış da olabilir. Ama biz blog yazarları, Facebook’la başlayan sosyal medya fırtınasının büyüsüne kapılıp evlerimizi hiç terk etmedik. 140 karakterden daha fazlasına ihtiyacımız vardı çünkü biz blog yazarları, kendi dijital medyamızı inşa ediyorduk.

“Bloglar ölüyor, blog yazarlığı eski önemini yitiriyor” sözlerine kulak asmadan yazmaya, üretmeye ve paylaşmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’de bloglar hiçbir zaman önemli bir yere sahip olmadı. Oysa gelecek, birer ego çöplüğüne dönen sosyal ağlarında değil bloglarda. Biliyoruz, interneti bloglar kurtaracak. 

Aşağıdaki listede Türkiye’nin en eski bloglarının bir kısmı yer alıyor. Yüzlerce blogun incelenmesiyle oluşturulan aşağıdaki liste, 2007 yılından itibaren yazılmaya başlanmış ve hâlâ güncel tutulan (en son 6 ay önce güncellenmiş) en az 6 yıllık bloglardan oluşuyor. Bu bloglar, sosyal medyaya rağmen bloglarını terk etmeyerek ısrarla özgün içerik üretmeye devam eden blog yazarlarının birer dijital mirasıdır. 

Türkiye’nin ilk blogları listesi hazırlanmaya devam ediyor. 2007 yılından daha eski blogların (buna e-vren günlüğü de dahil) yer aldığı tam listeyi ayrı bir yazıda önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Bu listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz blogları yorum kısmından veya evren@evrengunlugu.net adresinden bana ulaştırabilirsiniz. Türkiye’nin ilk blogları tam listesi yukarıda sürekli güncellenen bir bölüm olarak ayrıca yer alacaktır. (Liste ‘kişisel blog’lardan oluşturulmuştur. Zaten bloglar ilk olarak ‘kişisel blog’ olarak ortaya çıkmıştır. Bozuk link varsa veya aşağıdaki bloglardan herhangi birinin Türkiye’nin en eski blogları arasında yer almaması gerektiğini düşünüyorsanız sebebiyle birlikte lütfen benimle paylaşın.)

|Bu yazı, yoruma kapatılmıştır. Yeni yorumlarınızı İlk Türkçe Blogların tam listesinin yayımlandığı sayfaya yapabilirsiniz.|

ilk_turkce_bloglar

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

48 Comments

  1. 60 yaşından sonra blog yazarlığı… Harikulâde! Okuyunca çok mutlu oldum, aynı zamanda iyi bir örneksiniz Ece Hanım. Daha uzun yıllar blog yazarak genç nesillere örnek olmaya devam etmenizi diliyorum.

  2. Sevgili Evren, ilk bloggerlardan olmak kim bilir ne mutlu hissettirir insanı.Blog hakkında sınırlı bilgim vardı ve düşüncem de yoktu açıkçası.Hayatım, daha önceki dönemlerde izin de vermezdi.Fakat sanırım bir buçuk seneye yaklaşıyor, bir yakınımın ısrarlı tavsiyesi sonucu tam altmış üç yaşında bloğumu açtım.Bugün ise bir tutku benim için.Bloğuma bir kaç gün yazamazsam vicdan azabına benzer bir duygu yaşıyorum.İnşallah Allah izin verir ve ben de bloğumu öksüz bırakmak zorunda kalmam.
    Başarılarının devamını dilerim Evren.Şimdi sıra bloğunu gezmekte.Sevgilerimle .

  3. Merhaba Semi; blogunun arşiv bölümü yok; ilk kayıtlara gitmek için de çok fazla ‘eski yazı’ bağlantısına tıklamak gerekiyor. İlk yazının bağlantısını yollar mısın veya blogunun arşiv eklentisini aktif eder misin?

  4. Güzel bir liste olmuş. Bazıları takibimde olanlar, bazılarını yeni tanımış oldum.
    Yeteri kadar eski miyim bilmem, 2010 yılı benim de blog açmam. Çok dandik şeylerle başlamışım yazmaya, ne yazacağımı bilemediysem demek:))

  5. Çok güzel bir çalışma olmuş, bu listedeki sitelerden bir kaç tanesini bilsem de diğer, blogları sayende keşfetmiş oldum Evren abi, çok faydalı bir çalışma olmuş, eline sağlık.

Comments are closed.