Gelecek Vadeden Bloglar

Yeni açılmış bir blog olmak önemli değil; önemli olan ortalama üç ay sonra güncellenmemeye başlayıp terk edilmiş bir bloga dönüşmemek. İnternetteki sayısız blogla aynı kaderi paylaşmayarak güncel kalmaya devam eden yeni bloglarla ilgili liste hazırlama fikri, İlk Türkçe Bloglar listesini oluştururken ortaya çıktı.  Zaman zaman internet günlüklerinde de yer verdiğim yeni boglar için Gelecek Vadeden Bloglar listesi oluşturmaya karar verdim.

İlk Türkçe Bloglar listesinin aksine Gelecek Vadeden Bloglar listesinde kişisel blog olma şartı aramadım. Şu an için 8 blogun yer aldığı listedeki blogların sayısı zamanla artacaktır. Öyle ki blogların 6 ay önce açılmış olma şartı var. Örneğin 6 aydan da yeni olan berfindag.comerolapaydin.com, ve ramazansargin.com blogları bana göre gelecek vadediyor ve listeye eklenmeye adaylar. Onları, 6. aylarını doldurana kadar izlemeye aldım.

Ramazan Bedük

Yeni bloglarla usta blogları bir araya getirme projesi

Bir blog açarak üreten, paylaşan, dijital dünyaya değer katan tarafta yer almak takdir edilesi bir durum. Blogları önemsiyor ve blog kültürünün Türkiye’de yerleşip gelişmesi için yeni blog yazarlarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple Gelecek Vaat Eden Bloglar listesini hazırlarken onları İlk Türkçe Bloglar listesindeki isimlerle yaptığım Blog Yazarları Söyleşilerine dahil etmeyi hayal ettim. İlk denemeyi de biristanbulhayali.com‘un yazarı Ramazan Bedük‘le Kasım ayı içindeki söyleşimizde yapacağım. Ramazan’a bloguyla ve blog yazarlığıyla ilgili sorularını yöneltmek isteyen Gelecek Vadeden Bloglar listesinden 2 arkadaşı söyleşiye seyirci olarak davet edeceğim. (Güncelleme: Ramazan’la yaptığımız söyleşiyi yayımladım.)

Ayrıntılarını yukarıda verdiğim Gelecek Vadeden Bloglar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

23 Comments

 1. Yorumunda dikkat çektiğin konular bizim de epeydir üzerine düşündüğümüz konulardı Fatih. Bu açıdan görüşlerin çok kıymetli, yorumundan yola çıkarak konuyu tekrar tartışmaya açtık. Yeni blog yazarlarına yol gösterecek bir içerik hazırlıyoruz ve gelecekvadeden.blog‘da bunu paylaşacağız. Görüşlerini paylaştığın için teşekkür ederim.

 2. Birde aslında yeni blogların bir gün bu listeye girmeleri için ne yapmaları gerektiği hakkında bir söyleşi olsa. Ama adım adım her anı anlatan belki çok şey istiyorum bilmiyorum ama ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Örneğin kendimi geliştirmeye çalışıyorum ortalamanın üzerinde bir insan olmaya çalışıyorum ama sanki bloğun başına yazmak için geçtiğimde sanki tüm bilgiler birden gelip kalemi tıkıyor gibi ne yapmak lazım? Artık bunu ustaların yönlendirmesine bırakıyorum.

 3. Blogun güncel olması, okunup, yorum almasına yani blogger ın motivasyon araçlarına da bağlı. Çabanız takdire değer. Umarım listenize eklenebilirim :) Selamlar…

 4. berfindag.com, erolapaydin.com, ufukcakir.net ve ramazansargin.com neden sadece isim soy isimden oluşan bloglar olmuş tesadüf müdür? :)

 5. Bence yeni blog yazarlarını teşvik etmek için bu gibi şeylerden daha iyi bir şey olamaz. Yazılarınızın okunup okunmadığını bilmiyorsunuz, takip edilen bir blogda kendinizi görüyorsunuz. Gerçekten tebrikler. Bu listeyi geliştirme amacı ile önerilerde bulunmalı herkes.

 6. Adaylık mevzusunu sakın yanlış anlama Berfin, öyle bir adaylık vermek haddim değil. Listede sadece 6. ayını dolduran bloglara yer verdiğim için o anlamda söylemiştim ;) Yorumun için teşekkürler, kolaylıklar diliyorum.

 7. Kendimi burada gördüğümdeki gülüş çirkinliğimi ayna olmadan fark ettim abi :) Umarım 6. ayımda o listeye eklenebilirim elimden geleni de yapmaya çalışacağım. Teşekkür ederim yüreği güzel insan.

 8. Merhaba, kendi ismimi burada görmek gerçekten çok mutlu etti, teşekkür ediyorum. 6 ayı doldurduğumda listedeki yerimi şimdiden merak ediyorum doğrusu :) İlerde birlikte güzel işlerde yer alabilmek dileğiyle.

 9. Erol, blogunla ilgili görüşlerimi en başından beri seninle paylaşıyorum biliyorsun. Heyecan ve azminin sürekli olmasını diliyorum. 3 ay sonra listeye ekleneceğine inanıyorum. Üretmeye devam.

 10. Merhaba, çok teşekkür ederim. Kendimi böyle yerlerde görmekten çok mutlu oldum. Umarım bir gün bizde başarılı bloggerlar listesine girebiliriz.

 11. Evren abi her zaman güzel fikirlerle çıkıyorsun karşımıza, erolapaydin.com’u bende takip ediyorum, özellikle de wordpess konusunda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için çok faydalı paylaşımlar yapan bir arkadaş. Gelecek vaat eden bloglar listesindeki bloglardan da bazılarını biliyordum. Sayende bizler de yeni yeni blogları keşfetmiş olacağız.
  Umarım her şey isteğin doğrultusunda gelişir Evren abi. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir