Sahi, radyo bitti mi?

radyo_bittimi

Salih Uzuner tarafından 2012 yılında yazılmaya başlanan, bu süreçte Uzuner’in bir ara yayımlamaktan vazgeçtiği kitabı “Radyo Bitti mi?” 2015 yılında tamamlanır ve  34. Uluslararası Kitap Fuarında okuyucuyla buluşur. 

Kitapta, TRT bünyesindeki Ankara Radyosuna dört bin kişi arasından seçilerek başlayan radyoculuk kariyerini anlatan Uzuner, o yıllara dair birçok anıya yer veriyor. Öyle ki radyonun 1968 yılında açtığı sınava giriş belgesi bile kitabın ilk sayfaları arasında yer alıyor.

Bu arada “Radyo Bitti mi?”de sadece anılara değil, diksiyon kurallarına da ara ara değinilmekte. Bu anlamda da öğretici bir kitap. Hatta Uzuner, “spiker”in uzun uzun tanımını yapıp “sunucu”dan farkını anlattığı bölümde başından geçen komik bir anıyı da aktarır:

“…mesleğe başladıktan sonraki ilk yurt dışı gezim için aldığım pasaportumun meslek hanesine “spiker” karşılığı olarak yazılan “speaker”, Alman pasaport kontrol elemanının tavandaki anons hoparlörünü göstererek “bizimki arızalı, Türkiye’den hoş geldin.” demesi ile ayrı bir kimliğe bürünmüştü…”

Kitapta dünya ve Türkiye televizyon tarihine dair ilkler de sıralanıyor ve çok önemli bilgilere yer veriliyor.

Salih Uzuner'le 34. TÜYAP Kitap Fuarı' hatırası

              Diksiyon ve spikerlik kursunda derslerime giren Salih Hocamı TÜYAP Kitap Fuarı’nda ziyaret edip kitabını imzalatmıştım.

Salih Uzuner’in anılarını, kitabın sonunda onunla ilgili görüşlerini paylaşan Cihan Ünal, Sungun Babacan, Hakan Ateş, Mehmet Karavit ve Aylin Özmenek‘in tanıklıkları takip ediyor. O bölümlerden birinde Mehmet Karavit’in şu cümleleri ‘radyo bitti mi?’ sorusunun da cevabını veriyor:

“Özellikle radyo hayal gücü ve yaratıcılığımızı geliştirerek vazgeçilmezlik özelliğini özel kanalların yasal hale gelmesiyle birlikte güçlü bir şekilde sürdürüyor.”

Uzuner de radyonun güçlü bir şekilde varlığını sürdürdüğünü, bitmediğini kitabının sonunda paylaştığı resmî verilerle (Türkiye’de 553 televizyon, 1120 radyo kanalı) vurguluyor.

Anı kitaplarını sevenlere, TRT Ankara Radyosunun geçmişine Salih Uzuner’in ilk ağızdan tanıklığıyla yolculuk etmek isteyenlere Karina Yayınevi’nden çıkan Radyo Bitti mi? kitabını okumalarını tavsiye ederim.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir