Salih Uzuner kimdir?

Salih Uzuner; kariyerine TRT Ankara Radyosu‘nda Çocuk Saati programıyla başlayan spiker, sunucu, redaktör, seslendirmen ve eğitmen.

Türkiye’de televizyon yayınlarının siyah beyaz olduğu dönemde ilk bant yayınlarından olan “Günaydın”adlı çocuk programını sundu ve aynı zamanda Türk televizyon tarihinin canlı olarak yayımlanan ilk sabah programı “Günaydın Türkiye”nin sunuculuğunu yaptı. Televizyonun ilk dramalarından olan “Türkülerin Öyküleri” ve “5 Dakika”da rol aldı.

1980’lerin sonlarına doğru TRT bünyesinde açılan sınavda başarılı olarak ‘redaktör spiker’ olan Uzuner, mesleki geçmişine editörlük, haber spikerliği ve redaktörlüğü de sığdırdı.

Dallas (Mitch), Uzay Yolu, Küçük Ev, Şeker Kız Candy (Terry), Beyaz Gölge (Jackson)ve Şahin Tepesi (Cole)dizilerini seslendiren Salih Uzuner, “Dallas” dizisindeki başarılı seslendirme performansıyla Magazin Muhabirleri Derneği’nin “en iyi film seslendirmesi” ödülüne layık görüldü.

Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde diksiyon, spikerlik ve sunuculuk eğitimlerinde dersime giren Salih Uzuner, halen bu kurumda bilgi ve tecrübesini paylaşmaya devam ediyor. Uzuner, aynı zamanda Ekim 2015’te yayımlanan ve TRT Ankara Radyosu’nda çalıştığı dönemdeki anılarını anlattığı Radyo Bitti mi?adlı ilk kitabıyla da yazarlığa adım attı.

Salin Uzuner’le ilgili daha fazla ayrıntıya resmi internet sitesi salihuzuner.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir