Blog Yazarları Çalıştayı 2’nin Hazırlıkları Başladı

Türkçe içerikli blogların geleceğine yön verecek Blog Yazarları Çalıştayı‘nın ikincisi için kolları sıvadık. Türkiye’de ilk defa geçen yıl 20. Türkiye’de İnternet Konferansları kapsamında İstanbul Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Blog Yazarları Çalıştayı’nın ikincisini Aralık 2016’da yine bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirebilmek amacıyla hazırlıklar başladı.

Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz çalıştay ilk tecrübemizdi ve daha çok panel havasında geçmişti. Bu yıl ev sahipliği yapacak üniversitenin ve çalıştay tarihinin kesinleşmesiyle birlikte ilk etapta İlk Türkçe Bloglar listesinde yer alan, 6 yıldan fazla süredir Türkiye’de blog kültürüne katkı sağlayan blog yazarlarına açık çağrı yapılacak. Olumlu dönüş yapacak 20 Blog yazarıyla çalıştayın ikincisine imza atmayı planlıyoruz.

Türkçe içerikli blogların sorunlarının tespiti ve o sorunlara çözüm önerileri, çalıştayın öncelikli hedefi. Gönlümden geçense Blog Yazarları Çalıştayı’nın her yıl düzenli olarak bir üniversitenin himayesinde düzenlenmeye devam etmesi. Bu anlamda blogu ve blog yazarlığını önemseyen herkesin elini taşın altına koyması, içeriden veya dışarıdan bu çalışmaya destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçte bütün blog yazarlarının fikirlerine ve önerilerine de ihtiyacım var; benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Blog Yazarları Çalıştayı Nedir?

Blog Yazarları Çalıştayı’nın ilki 20. Türkiye’de İnternet Konferansı kapsamında 3 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde Blog yazarları Evren Soyuçok, Alp Bolat, Aycan Doğanlar, Funda Güleç Yalçın, Kemal Kaya ve Ömer Enis Şen’in katılımıyla “Bir blog yazdım dünya değişti” sloganıyla düzenlendi. Blog Yazarları Çalıştayı bu yıl ‘İnterneti Bloglar Kurtaracak’ ana teması etrafında şekillendirilecek.

Türkiye’nin ilk ve önde gelen blog yazarlarının katılacağı Çalıştay, seyirciye açık; internetten canlı yayımlanan tam günlük bir çalışma olacak.

Blog Yazarları Çalıştayı’nın Amacı:

 • Blog Yazarları Çalıştayı’nın amacı dünyada 10 yıldan fazla süredir var olan ancak Türkiye’de henüz sistemleşmemiş ve kurumsallaşmamış blog kültürüne katkı sağlamaktır. Çalıştay’ın her yıl bir üniversitenin himayesinde akademik düzeyde gelişerek düzenli olarak devam etmesi hedeflenmektedir.

Blog Yazarları Çalıştayı’nın Temel Hedefleri:

 • Var olan kaliteli blogların desteklenerek güncel kalmaya devam etmesi
 • Daha kaliteli Türkçe içerikli blogların ortaya çıkmasının sağlanması
 • Bloglarda özgün içerik üretimi konusunda bilincin blog yazarları arasında yaygınlaştırılması
 • Blogların piyasanın baskısından kurtarılarak daha özgür bir hale gelmelerinin sağlanması
 • Özellikle yeni nesilde blog yazma kültürünün yerleştirilmesi
 • Blog yazarları arasındaki dayanışmanın artırılması

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

30 Comments

 1. Gerçekten Muhteşem bir proje İmzasi olanlari tebrik ederim. Umarım daha iyi yerlere geliriz.

 2. Selam Evren,

  Bu sene ki Çalıştayın çok daha heyecanlı ve çok daha dolu geçeceğini düşünüyorum.

  Heyecanla haberlerini bekliyor olacağım.

 3. Geçen yıl katılamamıştım. Her türlü desteklenmesi gereken güzel bir çalıştay. Blog yazarlığı ve bu çerçevede çok faydalı olacağına inanıyorum.

 4. Blog yazarları çalıştayına geçen yıl giriştiğimde yaşadıklarımı ifade edecek en doğru deyimi bugün sen yazmışsın Çağrı Mustafa; kesinlikle deli cesareti ;) Gönülden yapılan gönüllü bir çaba diyelim bu uğraşa; inşallah ev sahipliği yapacak kurumu halledebiliriz. Bloglar, gün gelecek elbet herkese lazım olacak. Görüşmek üzere.

 5. Evren selam,

  Deli cesaretini tebrik ediyorum yine :) Bu yıl çok daha verimli geçeceğine dair hiç kuşkum yok. Bu alanda gerçek bir amme hizmeti ifa ediyorsun ve bu takdir edilesi bir durum. Çok büyük bir aksilik olmazsa orada olacağım.

 6. Cok harika guzel bir calisma. Boyle guzel projelerin bizlerde blog yazarlari olarak icinde bulundugumuz icin mutluyuz..

 7. Kutlarım Evren. Artık yaşım yeter mi bilemem? Daha iki seneyi ancak devirdim :) Hem genç, hem de kıdemlisin ve gururlanmalısın. Sevgiler. Ece ablan.

 8. Merhaba, herhangi bir karşılık beklemeden yapılan işler her zaman başka bir değer kazanmıştır zaten. 2.si için uğraş verdiğiniz bu güzel çalışma için sizleri tebrik ederim. İnşallah bende katılma fırsatı bulurum. İyi çalışmalar..

 9. ileride umarım kendi blogumu orada görebilirim türkiyede çok kaliteli bloglar var umurım takip ettiğim blogları orada görebilirim

 10. Öncelikli İzmir’e selam olsun Ayhan ;) Çalıştaya sadece İstanbul’daki blog yazarları katılacak diye bir sınırlama yok. Tarihi, saati uyarsa elbette seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Tabi bu arada çalıştay ayrıntıları kesinleşsin önce ;) Sevgiler

 11. Bence harika bir proje ve amaç olmuş. Öncelikle tebrik ederim bu özveri ve emek için. Fikre gelecek olursak insanları blog yazmaya teşvik etmek ve blog yazarlarının birbirleri ile kaynaşmasını sağlama amacıyla harika bir çalışma olacaktır. Geniş katılım olur umarım. Tabii ben İzmir’de olduğumdan ancak izleyici ve takipçi olabilirim :)

 12. Evren abi facebook paylaşımında Eylül ayında yazıyor ama geçen yıl aralıkta yapılmıştı, 2016 yılında yapılacak olan aralık ayında mı yoksa eylül ayında mı yapılacak tam anlamadım.

 13. Hadi bakalım hayırlısı olsun. Güzel ve başarılı olur. Kendimi orada göremiyorsam Blog Hocam’ı görmek isterim orda, şaka şaka bana daha var daha 4 yıl olduk :D İşin gerçeği Blog Hocamı bir şekilde ikna edebilirseniz muazzam olur çünkü Türkiye amatör blog yayıncılığını canlı tutan, ilham veren öncülerinden biri bana göre. Umarım başarılı olur, şimdiden kolay gele…

 14. Geçen yıl yapılan blog yazarları çalıştayına gelmeyi çok istemiştim fakat işlerimin yoğunluğu nedeniyle kısmet olmamıştı ve gerçekten o ortamda olmamaktan çok üzülmüştüm. İnşallah ikincisi düzenlenecek olan blog yazarları çalıştayına gelmeyi şimdiden çok istiyorum bakalım o zaman ki durum neyi gösterecek, umarım her şey yolunda gider de bende gelebilirim. Ayrıca bloglar için böylesine faydalı bir çalışma yaptığın için can-ı gönülden teşekkür ederim Evren abi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir