internet günlüğü 2016/9

internet_gunlugu

29 Şubat – 6 Mart 2016 tarihlerini kapsayan internet günlükleri serisinin bu bölümünde videoları ayrı bağlantılara yönlendirmek yerine yazı içerisine gömmeyi tercih ettim. Geçen haftalara göre bazı ayrıntılara bu internet günlüğü‘nde yer vermezken kategorilendirmeyi daha anlaşılır yapmaya çalıştım. Geçen iki haftaki aşırı telaşım sonrası Feedly’nin başına oturunca blog dünyasında da genel bir rehavetin yaşandığını görüp şaşırdım. Buna rağmen internet günlüğü’nün bel kemiğini oluşturan bloglardan bu hafta da harika yazılara ulaştım. İyi yolculuklar:     

 • .istanbul ve .ist uzantılı alan adları için Türkiye’de faaliyet gösteren yerli markalar, kamu kuruluşları, girişimciler, şirket, STK vb. kurumlar belge ibraz etmeleri koşuluyla 01 – 31 Mart 2016 tarihleri arasında  başvuruda bulunabilecekler. 31 Mart sonrası için benim de aklımda birkaç alan adı var ;)
 • LinkedIn‘in CEO’su Jeff Weiner yıllık 14 milyon dolar olan garanti stock bonusunu (hisse bonusu) çalışanlara dağıtacağını açıkladı. Kıskandım mı? Yoo!
 • Facebook Your Business Story (İşinizin Hikayesi) özelliğini devreye soktu. Bu yeni video aracı sayesinde şirketler, sundukları hizmetlerin videolu hikayelerini Facebook sayfaları üzerinden yayımlayabilecekler.
 • Facebook Messenger‘a müzik ekleme özelliği geldi. Artık Messenger’da ‘daha fazla’ sekmesinde Spotify üzerinden müzik paylaşma seçeneği de çıkıyor.
 • Apple, App Store ve Apple Music için açtığı Twitter hesaplarına bir yenisini ekledi. Apple’ın Twitter üzerinden müşteri desteği sunacağı Apple Support, Türkiye’de ne kadar iş görür bilmiyorum ama dünya genelinde daha şimdiden 170 bin takipçiye ulaşmış bile.
 • Whatsapp, yeni güncellemenin ardından PDF formatında dosya gönderilmesini mümkün kılan yeni bir özelliğe sahip oldu. Bu yeni özellik Whatsapp’ı iş için kullananların çok işine yarayacak.
 • Foursquare‘ın yeni güncellemesi sonrası uygulama üzerinden bulunduğunuz ve gideceğiniz yeri kapsayan bir rota çizebiliyorsunuz. Foursquare, çizilen rotanın ardından o bölgelerdeki mekanları listeliyor.
 • Snapchat CEO’su Evan Spiegel‘in, kullanıcıların uygulama üzerinden günde 8 milyar adet video seyrettiğini açıklamasının hemen ardından Snapchat, Live Stories yayınını devreye soktu. Özel etkinlik ve konseptlerde çekilen snap’leri gerçek zamanlı olarak bir araya getiren bu yeni özellik ilk olarak 88. Oscar Ödülleri‘nde kullanıldı.
 • Tazedirekt‘in kapanmasıyla ilgili konuşmayan kalmamıştı ki asıl konuşması gereken kişi Hasan Aslanoba nihayet Tazedirekt’in niçin kapandığını açıkladı: Tazedirekt, çok yüksek hızda nakit yakıyordu ve bu durum sürdürülemez hale gelmişti. Bütçelediğim zarar ile gerçekleşen zarar arasında büyük uçurum oluşmaya başlamıştı. Çıkış yolu bulamadım. Sonunda şah-mat olduğuma karar verip hızlıca kapatma kararımı uyguladım.
 • [Web site] Tazedirekt’in yasını tutarken internetten bundan sonra nasıl organik ve sağlıklı besleneceğinizi kara kara düşünüyorsanız size iki alternatif sunuyorum: Bolbol.com ve Tazemasa.com
 • [Web site] Evdeki yaşlılara, bebek veya çocuklara bakıcı bulmaya yarayan yerli girişim EvdekiBakici.com internet sitesini ihtiyacı olanlar inceleyebilirler. Bakıcı adayları önce teste tabi tutuluyor, başarılı olanlar da eğitimden geçiriliyormuş.
 • [Web site] İnternet hesaplarınızla ilgili şifrelerinizi nasıl saklıyorsunuz? Bunun cevabını kendi adıma burada verip de bir güvenlik zaafiyetine yol açmayayım ama birçoğunuz şifre depolama uygulamalarından haberdarsınızdır. Onlardan bir adım öne çıkanı da çevrim dışı (offline) çalışan ve Türkçe desteği de bulunan LastPass.
 • [Web site] Ekşi Sözlük, içerik odaklı yeni projesi Ekşi Şeyler ile entry’lerin işlenerek günümüz içerik yayını trendlerine uygun şekilde yayımlandığı yeni bir siteyi hayata geçirdi.
 • [Web site] Seyredeceğiniz filmi yapay zekayla çalışan bir arama motoruna danışmak ister misiniz? 40 bin sinema filmi üzerinden akıllı önerilerde bulunan WhatIsMyMovie.com ile tanışın.
 • [Uygulama] App Annie, 2015 yılının en iyi mobil uygulamalarını yayımlayan 52 yayıncısını açıkladı. Listenin ilk sırasında Supercell, ikinci sırasında King, üçüncü sırasında da Mixi yer alıyor.
 • [Uygulama] Buffer‘ın yeni hizmeti Respond ile markanızın veya kişisel Twitter hesabınızın takipçileriyle iletişimi kolaylaşıyor. Örneğin farklı kullanıcılardan gelen bahsetme ve mesajları kolayca takip edebilecek ve onlara hızla yanıt verebileceksiniz.
 • [Uygulama] Mac bilgisayar kullanıyorsanız ve Hangouts, Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Slack, Telegram, HipChat, Grape gibi mesajlaşma uygulamalarını tek bir merkezden yönetmek istiyorsanız çare ne Sarıgül ve Morgül; çare Franz!
 • [Uygulama] Belli işaretleri ve fiziksel nesneleri tanıyan bir sanal gerçeklik uygulaması Blippar‘ı hâlâ duymadıysanız mutlaka bir deneyin; nesneleri yeniden keşfedeceksiniz.

İnterneti Bloglar Kurtaracak

 • Kendi sunucusunda barındırılan blogların büyük çoğunluğunun yavaş açılma sorunu var. Ozan Başer de geç yüklenen blogların nasıl hızlandırılacağına dair birkaç ipucu paylaştı.
 • Enes İlhan, “trip attığım sanılmasın” diyerek altını çizse de hafif atarlı son yazısıyla yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş olabilir: Blog yazarının az yazanı mı makbuldür?
 • Blog yazmaya nereden başlayacağına karar veremeyenler kadar WordPress ile Blogspot arasında büyük kararsızlıklar yaşayanlar da çoğunlukta. Bir önceki hafta blogunun 2. yaşını kutlayan Gökhan Tekin -ki kendisi blogspot konusunda profesyoneldir- Blogger mı WordPress mi sorusuna cevap olacak bir yazı kaleme aldı.
 • İhtiyacı olan basit bir script’in peşine düşen Sezer İltekin‘in yolu PHP ile kesişince ilham veren bir yazı ortaya çıktı: PHP çalışırken oyun oynuyormuş gibi hissediyorum!
 • İnternetin Facebook’tan sonra ikinci kalabalık sosyal ağı Google + bir türlü adam olmayacak mı? Ali Alpaslan Karaca Google’ın Google + için son hamlesi “Material Design“ı yorumladı.
 • Gözümüzü telefon, tablet veya bilgisayar ekranlarının herhangi birinden ayırmamamızın en büyük sebebi sosyal medya hesaplarımız ise gönül rahatlığıyla sosyal medya bağımlısı olduğumuzu söyleyebiliriz. Oğuz Veli Yavaş da istatistiklere dayandırdığı son yazısında Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? sorusunun yanıtını ayrıntılarıyla açıklıyor.
 • “Facebook‘taki paylaşımların da bir adabı olmalı” der dururum. Okan Yüksel‘in “Facebook’ta nasıl haber paylaşılır?” başlıklı yazısı Facebook paylaşımlarına bir düzen getirilmesine büyük katkı sağlayacak türden.
 • Blogunun ‘Hakkımda‘ kısmını henüz doldurmayanlar, doldurup da bundan memnun olmayanlar varsa Timur Demir‘in fark yaratacak bir ‘hakkımda’ sayfası için önerilerini mutlaka okumalısınız.

Video

 • Aşağıdaki video, bir bilimkurgu filmine değil Güney Nevada’da 4 yıllık bir çalışmanın sonucu kurulan ve 10 bin aynalı panele sahip Crescent Dunes Güneş Enerjisi Santrali‘ne ait. 1 milyar dolara mal olan santral hem gece hem gündüz 75 bin eve yetecek kadar enerji üretebiliyor.

 • McDonald’s ve Burger King‘in Fransa’daki reklam atışmaları ilginç bir hal aldı. Sektörün iki dev isminin reklam savaşı eşine az rastlanır türden. Kıvılcımı ateşleyense hem kendisine hem de Burger King’e ait yol tabelaları yerleştirip üstüne bir de reklam filmi çeken McDonald’s oldu:

 • Burger King de boş durmadı ve McDonald’s cephesinden gelen reklam atağına aynı yol tabelaları üzerinden cevap verdi:

 • “Kakao çekirdeğinden ne yapıldığı hakkında bir fikrim yok, ben ekmeğimin peşindeyim.” Bu sözler, yıllardır kakao üretimiyle uğraşan ancak ilk defa çikolata yiyen Fildişi Sahili’ndeki kakao çiftçilerinden birine ait. Bir yanda Eti Karam’ın eşsiz lezzeti diğer yanda ilk defa çikolatayla tanışan kakao üreticilerinin şaşkınlığı:

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

4 Comments

 1. Evren abi merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Her hafta böylesine güzel bir çalışma ile bizleri bilgilendirdiğin için.
  Videoların yazı içerisinde olması daha güzel olmuş bence, ayrıca bana da yer verdiğin için çok teşekkür ederim Evren abi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.