internet günlüğü 2016/5

web_gunlugu

İnternet günlükleri serisini bunca yoğunluk ve yorgunluk arasında bir yere konumlandırmaya çalışıyorum. Fikirler kafamda yavaş yavaş netleşmeye başladı. Öyle ki RSS havuzuna her hafta yeni bloglar dahil oluyor ki internet günlüğünün yüzde 75’ini de blogların oluşturmasını hedefliyorum. Bu arada taşlar yerine oturdukça internet günlüğü, daha elle tutulur bir şekle bürünecek. Sadece birkaç haftaya ihtiyacım var. İyi okumalar:

 • Türkiye, Nisan 2016’da 4.5G‘yi kullanmaya başlamak için geri sayarken Google da 4G’den 40 kat daha hızlı veri aktarımına sahip 5G droneları test etmekle meşgul. Milimetrik iletimlerin 28GHz frekans meydana getirdiği test çalışmaları  ABD’deki FCC (Federal İletişim Kurulu) izniyle yürütülüyor.
 • Google havada çalışırken Microsoft da su altında yeni bir veri merkezi kurma çalışmaları yürütüyor. Denizin altında çalışacak veri merkezlerinin kaynak ve kullanıcı arasındaki veri alışverişini kolaylaştıracağını savunan Microsoft, veri merkezlerini soğutma ihtiyacının okyanuslarda sona erebileceğini iddia ediyor.
 • Windows 95‘i kullanmaya yaşı yetmeyenler veya eski günleri tekrar hatırlamak isteyenler için İskoçyalı 19 yaşındaki yazılımcı Andrea Faulds, hiçbir eklenti olmadan tarayıcı üzerinden Windows 95’i çalıştıran bir sistem kurdu.
 • [Uygulama] Android veya iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan dosya paylaşımını kolaylaştıran ücretsiz araçlardan Superbeam, Pushbullet ve Xender‘ı incelemenizi öneririm.
 • Google arama sonuçlarında önemli bir projeyi hayata geçiriyor. ‘AdWords Grants’ adlı pilot programını devreye sokacak olan Google, radikal örgütlere ilişkin zararlı görülen ifadeler arayanları kâr amacı gütmeyen kuruluşların radikalleşme karşıtı reklamlarına yönlendirecek.
 • Terörle mücadele konusunda Twitter da adım atmaya devam ediyor. Bu kapsamda terörizmi desteklediği tespit edilen 125 bin Twitter hesabı  askıya alındı.
 • Go oyununu hiç oynamadım ama ona karşı bir merakım var. Yapay zeka çalışmalarını da büyük bir merakla takip ediyorum. Alphabet çatısı altında geliştirilen Google’ın yapay zeka ürününün Go oyunu şampiyonlarından birini yendiğini duyunca merakım daha da arttı. Söz konusu yapay zeka ürünü Kore’de mart ayında iki Go şampiyonu ile tekrar yüzleşecek.
 • Facebook geçen haftalarda haber algoritmasını yeniden değiştirdi. Facebook’un yazılım mühendislerinden Cheng Zhang ve Si Chen de News Feed‘in neye göre şekillendiğini ayrıntılarıyla paylaştı.
 • Facebook kullanırken karşımıza çıkan reklamların farkında olmadan Facebook tarafından etiketlendiğimiz bazı kavramların sonucu olduğunu biliyor muydunuz? Derin Facebook‘un bizimle ilgili tuttuğu reklam notları için şöyle buyurun.
 • İhtiyacınız olduğu herhangi bir durumda Facebook’taki kaç arkadaşınızı yardıma çağırırsınız? The Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan Oxford Üniversitesi’nde psikolog olan Robin Dunbar‘ın araştırmasına göre Facebook kullanıcıları arkadaş listesindeki 150 kişiden 4’ünden yardım talep etme eğilimde. Bunun sebebi de insanların hem sanal hem de gerçek dünyada arkadaş gruplarını küçük tutma eğilimi.
 • Akran zorbalığıyla özellikle eğitim camiası büyük bir savaş veriyor. Bir de siber zorbalık var ki yine hedefinde çocuklar bulunuyor. Facebook, Yale Üniversitesi Duygusal Zeka Merkezi‘nin işbirliğiyle geliştirdiği  ‘Zorbalığı Önleme Merkezi’ özelliğini Türkiye’de aktif etti. Türkiye’deki yerel emniyet ortağının Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) olduğu ‘Zorbalığı Önleme Merkezi’ konusunda özellikle ebeveynler mutlaka bilgilenmeli.
 • Henüz resmen aktif edilmese de Facebook Messenger üzerinden arkadaşınızla satranç oynamak ister misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise messenger’da bir arkadaşınızla sohbet başlatın ve “@fbchess play” yazın. İyi oyunlar ;)
 • WhatsApp‘ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığı müjdesini Facebook üzerinden paylaşan Mark Zuckerberg, mesajını “Jan, Brian ve bu kilometre taşına ulaşma konusunda yardımı olan herkese tebrikler!” sözleriyle sürdürdü. 1 milyar kişinin arasında olmadığım için kendimi bir an çok yalnız hissettim. (Zuckerberg, daha sonra katıldığı bir etkinlikteki konuşmasında WhatsApp’ın kullanıcı sayısını 2030 yılında 3 milyar kişiye çıkarmak hedefinde olduklarını paylaştı.)
 • WhatsApp kullanmayı bırakmadan önce WhatsApp Web uygulamasını Chrome’da severek kullanıyordum. Firefox ve Safari üzerinden de kullanılabilen WhatsApp Web uygulaması artık Internet Explorer‘da da kullanıma açıldı.
 • Dropbox tarafından 2013 yılında yaklaşık 100 milyon dolara satın alınan Mailbox 26 Şubat 2016 itibarıyla internet dünyasından tamamen siliniyor.
 • Çok da anlıyormuşum gibi konuyu SEO‘ya ve hatta Backlink olayına getireyim ;) R10’da takılanlar backlink satışlarıyla sıklıkla karşılaşırlar. Ancak blogunuza backlink alırken bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. SEO’nun en önemli ayrıntılarından backlink için Mehmet Cem Ateş‘in uyarılarına kula verelim.
 • ‘We Are Social’in ‘Digital Social & Mobile’ raporuna göre Türkiye, 2015 yılında internette en çok zaman geçiren ülkeler listesinde 16. sırada yer aldı. Rapora göre Türkiye’de günde ortalama 4.6 saat bilgisayar, 2.9 saat de mobil başında geçiriliyor. Ayıca internet hızı sıralamasında da 5.5Mbps ile yine 16. sıradayız.
 • İnternetten para kazanma yollarına bir yenisi daha ekleniyor: Brave Browser. Gelirinin yüzde 15’ini internet kullanıcısıyla paylaşacak olan bu yeni browser, kendisi üzerinden dolaşılan bütün internet sitelerindeki reklamları engelleyerek yerine kendi reklamlarını koyacak. Bu reklamlardan elde edilerek havuzda toplanacak gelir yüzde yayıncılar, Brave Browser’a, reklam sağlayıcılar ve internet kullanıcıları arasında pay edilecek.
 • ‘İnternetten para kazanma’ demişken paramızı da internet üzerinden yönetiyoruz. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıkladığı son rapor da bunu destekliyor. Rapora göre Aralık 2015 sonu itibarıyla Türkiye’de internet bankacılığını kullanan bireysel müşterilerin sayısı 42 milyon 917 bin. İnternet bankacılığını aktif olarak kullananların sayısı da 16 milyon 170 bin.
 • Bir dönemin internet devi Yahoo, kapıya satılık tabelasını resmen astı. Sürekli gelir kayıpları yaşayan Yahoo’nun hisse senetleri de yüzde 40 oranında değer kaybetti. 2016 sonuna kadar 9 bin çalışanını da işten çıkarmaya hazırlanan Yahoo’nun tek kullandığım hizmeti Flickr‘ın akıbetinin ne olacağını da endişeyle bekliyorum.
 • YouTube, Türkiye’de ilk defa “Gold Play Button” ve “Silver Play Button” ödüllerini dağıttığı bir tören düzenledi. Takipçi sayısı esas alınarak dağıtılan ödüllerde 1 milyon takipçi sayısını aşan YAPYAP, OHA Diyorum, Burak Oyunda, Cem Yılmaz ve Netd Müzik kanallarına “Gold Play Button” ödülü verildi. “Silver Play Button” ödülü ise 500 bin takipçi sayısını aşan 13 YouTube kanalına verildi.
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) açıkladığı 2016 İş Planı‘nda fatura üst sınırı uygulamasının iyileştirilmesi, abonelik feshinin kolaylaştırılması ve adil kullanım kotasının yükseltilmesi gibi bir dizi müjdeli haber yer alıyor.

image001

Etkinlik / Video

 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, ‘Güvenli İnternet Günü’ kapsamında 9 Şubat 2016 Salı günü saat 09.30’da İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’ndeki BTK İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde bir panel düzenliyor. Panele dinleyici olarak ben de davetliyim.
 • EDUWORKS tarafından düzenlenen ve pazarlama dünyasının en prestijli ödüllerinden “Marketing Power Ödülleri”nin de sahiplerini bulacağı 10. Marketing Power Konferansı 24 Mart 2016 tarihinde Steigenberger Hotel Maslak İstanbul’da yapılacak.
 • [Video] Beyaz Show‘dan sonra Okan Bayülgen‘in Dada programı da bir protestonun kurbanı olmak üzereydi ki Bayülgen, canlı yayında ortaya çıkan bu krize bakın nasıl müdahale etti.
 • [Video] Az sonra seyredeceğiniz videodaki olay Amerika’nın Florida eyaletinde geçiyor. Duyarlı bir kadın sürücü, aşırı hız yapan polis aracının kenara çekmesini sağlıyor ve polisi aşırı hızlı gittiği için uyarıyor. İkaz edilen polis ile uyaran vatandaş arasında bakın nasıl medeni bir diyalog yaşanıyor.
 • [Video] Türkiye’de tamamı cep telefonuyla çekilmiş ilk video klip Neyse grubunun Aydınlık isimli şarkısına ait. Video çekimi için kamera mı, video çeken bir fotoğraf makinesi mi yoksa akıllı cep telefonu mu diye tereddüt edenlere LG V10 model telefonla çekilen klip belki fikir verebilir.
 • [Video] Hikaye anlatıcılığını Avrupa ve Amerika kadar iyi kullanmaya başlayan Türk Hava YollarıDelightful Stories projesi kapsamında yayımladığı etkileyici hikayelere bir yenisini daha ekledi: Görme engelli profesyonel sörfçü Derek Rabelo’nun ilham veren serüveni!
 • [Video] Gözlerinizi kapatın bir dronelar hangi amaçlarla kullanılır bir düşünün. Ya da bir çocuğun karda drone kayağı rüyasına YouTuber Valplushka‘nın paylaştığı video ile tanıklık edin.

Bloglar

 • Ahmet Uçar, blogunda Teknoloji Günlüğü serisine başladı; hayırlı olsun ;)
 • Çoğumuz çok ekranlı bir hayat yaşıyoruz. Barış Özcan da bunu ‘hayata camların içinden bakmak’ olarak tanımlıyor.
 • Mynet’te açtığım bir sitede bir sürü kodlar dener, sağdan sola yukarıdan aşağı kayan yazılar eklerdim; Poyraz Şahin‘in Marquee Effect Oluşturmak İçin Kayan Yazı Kodu başlıklı yazısını okuyunca o günleri hatırladım.
 • Bazı bloglarda yazıların altında ‘beğen’ tuşu görüyordum; nedir neyin nesidir diye merak ediyordum ki Enes İlhan oldukça pratik bir çözümle yazılara ‘beğen’iler kazandırmanın yolunu göstermiş.
 • Bloglarla bir şekilde işi olanlar neyse de Medium‘u ilk defa duyduğunu söyleyenlerle karşılaşınca şaşırıyordum. Özellikle 2015’te tanınırlığı daha da artan Medium, blog yazarları için cazibe merkezi olmaya devam eder mi bilinmez ama “blog mu Medium mu?” derseniz Fırat Demirel derim ;)
 • Onur Arslan arada oyun bozanlık yapmaya kalkıyor; gözümden kaçmıyor!
 • Kimselere haber vermeden kendinize bir blog açabilirsiniz; saygı duyarım. Hatta desteklerim. Ama blogunuz aynı zamanda Google’la dost olsa fena olmazdı. Gökhan Tekin, bu dostluğu pekiştirecek birkaç önemli ayrıntıyı listeledi.
 • Geçen haftalarda hastalığım sebebiyle yazdığım yazının arasına aile hekimimi değiştirmek istediğimi ancak henüz internet üzerinden bunun mümkün olmamasından dolayı kendisine katlanmaya devam etmek zorunda kaldığımı sıkıştırmıştım. Sabri Sefa Paksu da aynı dertten şikayetçiymiş ki üşenmeyip gidip aile hekimini değiştirmiş ;)
 • Timur Demir, bir blog yazısının nasıl hazırlanacağını 10 maddeyle sıralıyor.
 • İnternet üzerinden ekip çalışması denilince benim için Google Drive (özellikle dokümanlar) ve Evernote olmazsa olmazlarımdır. Ferdi Çıldız, çevrim içi ortamda birlikte çalışabileceğimiz 7 internet sitesi alternatifi daha öneriyor.
 

 

 
Her hafta internet günlüğü yazılarından haberdar olmak ister misin?
 

 

 

7 Comments

 1. Hayatımız mobilleştikçe mobil uygulamalar daha önemli bir hal alacak. Son yazılarımdan birinde mobil uygulamaların interneti tükettiğini yazmıştım. Daha da zenginleşen internet günlükleri dileğiyle; ben de teşekkür ederim Gökhan ;)

 2. Evren abi öncelikle şunu belirtmek istiyorum her hafta bu yazı hazırladığın için bizleri bilgilendirdiğin için gönülden teşekkür ederim. Sayende hem yeni siteler keşfetmiş oluyoruz hemde güzel bilgiler öğreniyorum.

  Paylaştığın bilgilerin hepsi çok değerli ve birbirinden güzel. Özellikle de Ferdi Çıldız isimli arkadaşın yaptığı uygulama önerileri benim çok hoşuma gitti bu tür uygulamaları seviyorum zaman buldukça hepsine tek tek bakacağım uygulamaların.

  Teşekkür ederim

 3. Merhaba Osman; ziyaretin ve yorumun için teşekkür ederim. RSS aboneliği ile yüzlerce blog, fotoğraf ve dijital medya sitesi takip ediyorum. Takip ettiğim blogları tek tek listelemek ne kadar doğru bilmiyorum ama internet günlüğü içerisinde bağlantı verdiğim bloglar zaten takip ettiklerim arasında yer alıyor.

 4. Bende teknoloji ve fotoğrafçılığı RSS ile takip ediyorum. Senin bloğunuda keşfedince, kendi RSS havuzuma yükledim. Merak ettiğin, takip ettiğin siteleri paylaşabilir misin?

 5. Şu adil kullanım kotası artarsa çok iyi olacak. Çok faydalı yazı olmuş. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir