Atatürk, Bugün Aydın’da!

Ulu Önder Mustafa Kemal, birgün Aydın‘a gitmek istedi ve öyle de yaptı. Ata’nın Aydın’a ayak bastığı gün 80 yıl önce bugündü! 80 yıl önce 3 Şubat 1931‘de saat 10.00’da özel treniyle İzmir’den yola çıkan Atatürk ve heyeti saat 15.00’i gösterdiğinde medeniyetler beşiği Aydın vilayetindeydi. Yukarıdaki fotoğraf, Atatürk 80 yıl önce Aydın’a geldiğinde Aydın tren garında çekildi. O fotoğrafın Aydın’da çekildiğini Aydınlılar da dahil bilen pek azdır ;)

Atatürk Aydın’a aslında ilk kez 1924 yılında geldi. Vefatına kadar da 1930, 1931 ve 1937 yıllarında olmak üzere üç kez daha Aydın’ı ziyaret etti. Biz Aydınlıların her yıl kutladığımız ve bugün de 80. yılını kutladığımız Ata’nın ziyareti 3 Şubat 1931 yılındaki “Büyük Ege Gezisi” kapsamında gerçekleştirdiği 2. ziyareti oluyor. Aydın, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli, en sağlam cephelerinden biriydi ve Mustafa Kemal Paşa da Aydın’daki savunmaya büyük hayranlık duymuştu. Üstelik Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından yakın arkadaşlarının Aydın’dan milletvekili olmaları için çaba sarfetmişti.

80 yıl önce Aydın’a doğru yolan çıkan Mustafa Kemal Paşa, özel bir karşılama töreni yapılmamasını emretmesine rağmen 3 saatlik yolculuğu süresinde Ortaklar tren istasyonundan Aydın tren istasyonuna kadar geçtiği her istasyonda halk tarafından durdurulurmuş, büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılanmıştır. Biz Aydınlılar için Ata’nın Aydın’ı şereflendirmesi son derece önemlidir. İşte yıllar önce de bugün de Atatürk’ün Aydın’ı ziyareti büyük bir coşkuyla karşılanır ;)

evrengunlugu.net

2010-2011 dönemindeki yayın süresince Acil İhtiyaç Projesi Vakfı‘nı, AİP Vakfı’nın proje ve çalışmalarını gönüllü olarak desteklemektedir.

2 Comments

  1. Gercekten guzel bir paylasim bir aydinli olarak bu fotografin burada guzel ilimizde cekildigini bende bilmiordum.Gurur duydum gercekten simdiden bu poz benim en favori fotografim oldu bile.Tesekkur ederim Evren Abicim sayende bir sey daha ogrendim..Bir sonraki yazilarini hasretle bekliorum.Dua ve sevgiyle Saygilar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir