Aydın’ın Yaşayan Tarihi Talat Efe’ye Doğru

Talat Efe‘nin ziyaretindeydik bugün abimle. Bir hafta yoğun bakımda yattıktan sonra taburcu olan Talat Amca ile geçen aylarda bir söyleşi gerçekleştirdiğimi şurada yazmıştım. Derginin de geçen hafta çıkmasıyla beraber 7 Şubat Pazartesi günü Aydın’ın Yaşayan En Ünlü Efesiyle ilgili yazıyı ve fotoğraflarını nihayet e-vren günlüğü’nde yayımlayacağım.

Talat Efe’yle yaptığımız söyleşinin yayınlandığı dergiyi ve çektiğim fotoğraflarını götürdük bugün ona. Gerçekten hastaydı ve bunların hepsi sevinçten dediği göz yaşlarını akıttı. Hemen şimdi gözümün önünde dergiyi imzalayacaksın, tarihini atacaksın ve altına da telefonunu yazacaksın dedi, emir telakki edip hemen dediğini yaptım. Talat Efe, son bıraktığımız gibi değildi, takatsizdi, hastaydı belki ama hâlâ iç cebinden tükenmez kalemini eksik etmiyordu. Dergiyi imzalamamı isterken cebinden kalemini de çıkarıp verdi, işte o böyle bir adamdı. Sürekli şiir yazan, maniler düzen böylesi bir yaşayan çınarın o rahatsızlığına rağmen cebinden kalemini eksik etmemesi benim için şaşırtıcı değil, aksine hayranlık duyulası bir olay. 

Allah uzun ve sağlıklı bir ömür versin Talat Efe’mize ancak, gün gelir Allah’ın rahmetine kavuşursa onun şimdikinden çok daha tarihi bir gerçek, Aydın’ın en önemli değerlerinden biri olacağını hatta belki de yıllar yıllar sonra heykelinin bile dikilebileceğini ön görüyorum. Yaşarken, insanlara hakettiği değeri göstermekte zayıf olan bir milletiz ve Talat Efe’nin yazdığı, çizdiği, giydiği kuşandığı her şeyin ama her şeyin müzelik olacak kadar kıymetli olduğunun o hayattayken farkına varılması gerektiğini buraya kaydetmek istiyorum. Bunları yazmamın sebebi Talat Amcamızın bugün bizimle paylaştığı bazı üzücü durumlar. İnşallah Talat Efe, kendisini toparlar eski sağlığına kavuşur da geçmiş olsun ziyaretine gelip şu özel fotoğraflarını, şu kıyafetlerini bana versene diye ısrar eden densizlere hakettikleri cevabı verebilir.

evrengunlugu.net

2010-2011 dönemindeki yayın süresince Acil İhtiyaç Projesi Vakfı‘nı, AİP Vakfı’nın proje ve çalışmalarını gönüllü olarak desteklemektedir.

Aydın’ın Yaşayan Tarihi Talat Efe’ye Doğru” için 3 yorum

  1. SENİNLE GURUR DUYUYORUM ENİŞTECİM YÜCE RABBİM UZUN ÖMÜRLER VERSİN İYİKİ VARSIN

  2. Talat efe şu an nasıl?
    Sağlığı yerinde mi? Üzüldüm ve bu canlı tarihi ziyaret etmek isterdim. Allah acil şifalar versin

  3. bir nevi sözlü tarih çalışması yapmışsın, böylesi öenmli büyüklerin senin web günlüğünde ölümsüzleşmeleri de işte bu blogu özel kılan şeylerden biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir