Podcast #22 Kurtarılmış Bölge: Medium – Mustafa Gerdan

Benim de geçen hafta editörleri arasına dahil olduğum Medium Türkçe Yayın, Türkçe içerikli blog kültürünün gelişip yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlıyor. internet günlüğü podcastinin yeni bölümünde de Dijital Pazarlama Ajansı Sahibi Mustafa Gerdan’la Medium ve kurucusu olduğu Medium Türkçe Yayın’da blog yazarlığı üzerine sohbet ettik.

Podcasti, iTunes Podcast üzerinden de dinleyebilirsiniz.

Medium, birkaç yıl önce sürpriz bir şekilde yayınları durdurma kararı alarak artık yayınları yönetmeyeceğini açıklar ve yayıncılara kendi yayınlarını oluşturup yönetme imkanı sunar. Bir süredir Medium’da yazan Mustafa için de Medium Türkçe Yayın macerası bu şekilde başlar. Türkçe Yayın’ı kurar, Medium’da Türkçe yazan yazarlara ulaşarak onları bir araya getirir. Yayın’ın büyümesi ve tek başına yönetilmesinin zorlaşması üzerine de sisteme yeni editörler dahil eder.

Mustafa Medium’un internette, Medium Türkçe Yayın’ının da Medium’un içinde ayrı bir kurtarılmış bölge olduğunu söylüyor. Türkçe Yayın editörleri, yazar başvurularını ön elemeden geçirirken seçilen yazarların Yayın’a gönderdikleri yazıları da titizlikle inceledikten sonra onaylıyor ya da reddediyor. Böylece ortaya önemli kriterlerin filtresinden geçmiş okumaya doyulmayan yazılar ortaya çıkıyor.

Bu çabanın hem blog yazarlığı bilincinin geliştirilmesine hem de Medium’daki Türkçe içeriklerin kalitesinin artırılmasına katkısını “Medium Türkçe Yayın’a gönderilen yazılar editörler tarafından ciddi bir kontrolden geçirildiği için blog yazarları Türkçeyi doğru kullanma ve daha kaliteli içerik üretme konusunda teşvik ediliyor.   Böylece Medium’un kendisini de Türkçe anlamında daha temiz tutmuş oluyorlar.”  sözleriyle özetliyor Mustafa.

Blog yazarları, yazılarına âşık olurlar

Mustafa’nın “blog yazarları olarak yazdığımız yazıya âşık olur, toz kondurmayız ve muhteşemdir yazımız.” tespitine katılmamak mümkün değil. Bir yazıyı, saatler hatta bazen günler harcayıp kılı kırk yardıktan sonra “Harika oldu” duygusuyla yayımlamıyor muyuz? Gerçi eski yazılara dönüp baktığımda kendi adıma utandığım durumlar olmuyor değil. Bu da yazınsal anlamda kendimizi geliştirdiğimizin en önemli göstergesi. Mustafa da bu körlüğümüzden kurtulmamız için yazılarımızı başkalarının, örneğin Türkçe Yayın editörlerinin ya da arkadaşlarımızın filtresinden geçirmeyi öneriyor. Böylece gözden kaçan hatalarımızla yüzleşecek ve yazı deneyimimizi geliştireceğiz.

Bloglar niye okunmuyor?

Yıllardır cevabını bulamadığımız ama birkaç blog yazarı bir araya geldiğimizde mutlaka gündemimize aldığımız bu konu çok su götürür. Blog ekosistemi, çoğunlukla kendi içinden ve Google botları ile besleniyor. Blogları, yine blog yazarları okuyor. Ya samimi olduğumuz, tanıdığımız kişilerin bloglarını ya da yazılarımıza yorum yapanların bloglarını okuyoruz. Oysa, internet kullanıcıları arasında adeta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak gibi blog okuma bilincini yerleştirmek gerekiyor. İnternet kullanıcılarına sosyal ağlardaki paylaşımlar, 24 saatlik hikâyeler arasında saatlerce kaybolmak yerine okuyana değer katan nitelikli blog yazılarını okuma alışkanlığının edindirilmesi çok önemli.

Mustafa, Medium Türkçe Yayın yazılarını çoğunlukla blog yazarı olmayan ve kaliteli birkaç yazı okumak isteyenlerin okuduğunu belirterek içime biraz olsun su serpti. Blogların az okunmasının toplumumuzun okuma kültürüne sahip olmamasının, az kitap okumasının bir neticesi olduğunu; bu sebeple de blogların yazmayı ve okumayı seven kısıtlı bir kitle tarafından rağbet gördüğünü söyledi. 

“Yazabildiklerini keşfeden çok insan var. Yazdıkça  okumayı da kendilerine şiar ediniyorlar. ‘Başkaları nasıl yazıyor, nasıl daha iyi yazabilirim?’ diye iyi bir okura da dönüşüyorlar.” diyen Mustafa, yazan insanların “yazma” üzerine de yazması gerektiğinin altını çizdi.

 Blog yazarı, bloğun dışına çıkmalı

Blog bizim konfor alanımız. Çoğu blog yazarı, bloğunun sınırları dışına çıkmayı tercih etmiyor, sadece yazılı içerik üretiyor. Blog yazarlarının diğer dijital mecralarda sesli veya görüntülü içerikler üreterek yazarlığını ve dijital üretim becerilerini de geliştirmesi gerekiyor. Blog yazarı, yazılarında görsel bile kullanmadan sadece yazarak kendini ifade etmeye ve bu şekilde yol almaya devam edebilir. Ancak eğer ilgisi ve yeteneği varsa bloglarını video, podcast, fotoğraf gibi diğer dijital içerikler üreterek de desteklemesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.

Bu konuda Mustafa’yla hemfikiriz. Çünkü o da “Blog sadece yazı yazmak değil.  Blog aslında bir internet içeriği. Farklı türde içerikler de üretmeliyiz. İnsanlar nereye bakıyorsa orada da içerik üretmeliyiz.” diyerek blog yazarının diğer dijital mecralarda da içerik üretip kendisini ve bloğunu geliştirmesinden yana.

internet günlüğü’nün tüm bölümlerini aşağıdan dinleyebilirsiniz:

#25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel) internet günlüğü

Merhaba, ben Evren Soyuçok. internet günlüğü podcastinin yirmi beşinci bölümü, aynı zamanda birinci seozunun son bölümünde Medya ve İletişim Uzmanı Okan Yüksel’le sohbet ettik. Sohbetimiz, Yüksel'in yakın zamanda yayımlanan Tüm Boyutlarıyla Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya isimli kitabında aldığım notlar üzerinden ilerledi. Podcaste dair notları ve sohbetimizden öne çıkan satırları kişisel bloğum www.evrengunlugu.net'te bulabilirsiniz. Bu podcast veya başka konularda yorum ve önerilerinizi evren@evrengunlugu.net adresinden benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
 1. #25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel)
 2. #24 Sosyal Kaygı – Sosyal Medya Bağımlılığı İlişkisi (Konuk: Ekmel Kılıç)
 3. #23 İsyan Durağı Twitter (Konuk: Sinem Özel)
 4. #22 Kurtarılmış Bölge: Medium (Konuk: Mustafa Gerdan)
 5. #21 Dijital Kalabalıklar İçinde Yalnızlık (Konuk: Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Elif Çaycı)
 6. #20 Telefon Bağımlılığı ve Çok Boyutlu Yalnızlık (Konuk: Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin)
 7. #19 Blog yazarlığının mayası: Tutku (Konuk: Ayşe Çınar)
 8. #18 23 Nisan Özel Yayını – Konuk: 13 yaşındaki İsa Soyfidan
 9. #17 Dijital mecralarda görünür olmak (Konuk: Tarık Çayır)
 10. #16 Dijitalde insanlarla bağ kurabilmek (Konuk: Gamze Nurluoğlu)

3 Comments

 1. Medium Türkçe Yayın muhteşem içerikler üretiyor. Bu kanalı keşfedeli çok oldu ve severek takip ediyorum. Blog yazısı okumayı sevenlerin kesinlikle hoşuna gideceğini düşünüyorum.

 2. Çok faydalı ve öğretici bir podcast olmuş
  çok sevdim
  Medium Tükçe yi ilk kez duyuyorum
  şahane yazılar var
  kutluyorum Mustafa Gerdan’ı
  Blog yazarlarının yazılarına aşık olduğu da doğrudur ayrıca :))))
  Çok seviyoruz yazmayı ve özellikle yorum almayı ne yapalım biz de böyleyiz
  bizi böyle kabul edin dostlar :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir