Podcast #14 Corona gündeminde sosyal medya virüsü – Fatmagül Güzel Ayar

Gündem ağır, hepimiz Corona virüs salgını sebebiyle sağlığımızı korumanın derdine düştük. Sosyal medya, her olayda olduğu gibi Corona salgını konusunda da doğru / yanlış sayısız bilginin, haberin, görselin, içeriğin paylaşıldığı bir ortama dönüştü. Hem özel hem sosyal hem de dijital hayatımızı doğrudan etkileyen Corona salgını, internet günlüğü podcastinin yeni bölümünün de önceliği oldu. Dijital Pazarlama Stratejisti Fatmagül Güzel Ayar‘ın konuk olduğu bu bölümde Corona salgınının sosyal medyada yol açtığı korkutucu, moral bozucu ve bazen yanlış bilgilendirici paylaşımlardan nasıl korunabileceğimiz üzerine sohbet ettik. internet günlüğü podcastinin on dördüncü bölümü, konuğun bana soru sorduğu ilk podcast bölümü olma özelliği de taşıyor :)

Şu sıralar, Twitter kadar Whatsapp grupları da Corona ile ilgili yalan yanlış paylaşımlardan dolayı insanın ruh sağlığını da bozacak bir yapıda. Bu sebeple Twitter kullanımını sınırlandırmak kadar şu süreçte Whatsapp gruplarını da sessize almak veya gruplardan bir süreliğine ayrılmak faydalı olabilir.

Twitter’da, özellikle ciddi ve çok takipçili hesaplardan teyide muhtaç paylaşımlar yapılmakta. Bu tür paylaşımlar karşısında dijital okuryazarlık devreye girmeli ama şu anki olağanüstü gündemden dolayı dijital okuryazarlığı da devre dışı bırakmış durumdayız.

Sağlık Bakanı, Türkiye’deki ilk vakayı açıkladıktan sonra gelişmeleri takip etmek için engellenemez şekilde haber sitelerine ve Twitter’a girmeye başladım. Özellikle Twitter’a girdiğimde gördüğüm paylaşımlardan olumsuz etkilenerek, kaosun içindeyiz ve bütün dünya büyük bir karanlığın içine sürükleniyoruz gibi hissetmeye başladım. Bunun farkında varıp kendime Twitter’a ve haberlere bakarak güne başlamayı yasakladım. Takip ettiğim podcastleri dinleyip, kitaplarımı okuyup ve yapmam gereken işleri yaparak günümü geçirmeye özel gösterip akşam belli bir saatte haberlere bakmaya başladım. Bu yöntem kendimi biraz daha iyi hissetmemi sağlasa da akşam, Corona salgınıyla ilgili yeni gelişmeleri takip edince sabahtan beri sağlamaya çalıştığım arınma bir anda sıfırlanıyor. Kendimi yine dünya çok kötüye gidiyor psikolojisi içinde buluyorum.

Sokaklarda cansız yatan bedenleri, mezarlıktan görüntüleri ve daha birçok olumsuzluğu paylaşmanın hiçbirimize faydası yok. Her şeyi bu kadar ulu orta paylaşmanın telaşı içinde olmalı mıyız? Bunun bize ne faydası var, bunu da durup düşünmek lazım ama şu ortamda bunu düşünmeye de adeta vaktimiz yok.

Bu podcasti, iTunes Podcast‘ten de dinleyebilirsiniz.

Konuyla ilgili podcastte paylaştığım görüşlerimin bir kısmını yazmaya çalıştım. Peki Fatmagül Güzel Ayar neler söyledi? Fatmagül’ün görüşlerinden öne çıkan satırlar da şu şekilde:

 • Corona virüsten sonra, bütün dünyanın aynı anda iletişim kurabileceğini gördük.
 • Sosyal medyada bilginin gizlenmemesi kadar yanlış bilginin paylaşılması gibi bir sıkıntı da var.
 • Bu dönemi bir kaos olarak tanımlayabiliriz. Dijitalde de bir kaos yaşanıyor. İnsanlar eve hapsolduğu ve evde sosyalleşme kısıtlı olduğu için sosyalleşmeyi en hızlı yapabileceği mecra da sosyal medya ve internet.
 • Gördüğümüz bilgiyi hızlı bir şekilde paylaşmanın arkasında korku, yardımlaşma talebi var.
 • Paylaşacağınız bilginin hangi hesaplardan olduğu çok önemli. Bu bilgiyi paylaşan kişi, uzman mı? Bunun altına farklı kişiler yorum yazmış mı? Bu bilgiyi paylaşan kişinin hesabına girip mümkünse önceki paylaşımlarına bakmalı. Söz konusu bilgiyi aratarak o konuda başka biri bir şey yazmış mı diye araştırmak doğru bilgiyi yaymak için önemli.
 • Bazen sahte profiller üzerinden belli konularda insanların davranışını, görüşünü değiştirmeye yönelik olumsuz hareketlerde bulunulabiliyor.
 • Twitter’da önceliğimiz kimleri takip ettiğimizle ilgili filtreleme / temizlik olmalı.
 • Belli kelimeler için, Twitter’ın sessize al özelliğinden yararlanılabilir.
 • Hesabın gizli olması sizi, başka insanların fikirlerinden arındırabilir.
 • Belli saatlerde belli aralıklarla internete bakma, bilgi alma, haber okuma gibi bir düzene geçilebilir.

Ayrıca Fatmagül, podcast yayınında Evrim Kuran‘ın Z-Bir Kuşağı Anlamak ile Nilay Örnek‘in Bütün İyiler Biraz Küskündür kitaplarını önerdi.

internet günlüğü’nün tüm bölümlerini aşağıdan dinleyebilirsiniz:

#25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel) internet günlüğü

Merhaba, ben Evren Soyuçok. internet günlüğü podcastinin yirmi beşinci bölümü, aynı zamanda birinci seozunun son bölümünde Medya ve İletişim Uzmanı Okan Yüksel’le sohbet ettik. Sohbetimiz, Yüksel'in yakın zamanda yayımlanan Tüm Boyutlarıyla Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya isimli kitabında aldığım notlar üzerinden ilerledi. Podcaste dair notları ve sohbetimizden öne çıkan satırları kişisel bloğum www.evrengunlugu.net'te bulabilirsiniz. Bu podcast veya başka konularda yorum ve önerilerinizi evren@evrengunlugu.net adresinden benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
 1. #25 Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya (Konuk: Okan Yüksel)
 2. #24 Sosyal Kaygı – Sosyal Medya Bağımlılığı İlişkisi (Konuk: Ekmel Kılıç)
 3. #23 İsyan Durağı Twitter (Konuk: Sinem Özel)
 4. #22 Kurtarılmış Bölge: Medium (Konuk: Mustafa Gerdan)
 5. #21 Dijital Kalabalıklar İçinde Yalnızlık (Konuk: Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Elif Çaycı)
 6. #20 Telefon Bağımlılığı ve Çok Boyutlu Yalnızlık (Konuk: Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin)
 7. #19 Blog yazarlığının mayası: Tutku (Konuk: Ayşe Çınar)
 8. #18 23 Nisan Özel Yayını – Konuk: 13 yaşındaki İsa Soyfidan
 9. #17 Dijital mecralarda görünür olmak (Konuk: Tarık Çayır)
 10. #16 Dijitalde insanlarla bağ kurabilmek (Konuk: Gamze Nurluoğlu)
PlayPlay

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir