Galatasaray ve kolonyayı Hollanda’ya tanıtan matematik öğretmeni Ergül Tunç

Kim derdi ki Çin’in Wuhan kentinde Corona virüs ortaya çıkıp bütün dünyaya yayılacak, kolonya satışları patlayacak, Hollanda’da öğretmenlik yapan Ergül Tunç, öğrencilerini kolonyayla tanıştıracak, ben kendisinden Twitter sayesinde haberdar olup onunla bir söyleşi yapacağım?

Corona virüs hayatımıza sosyal mesafe, karantina, makarna stoklama, temassız selamlaşma, maske gibi birçok kavramı sokarken eski alışkanlıklarımızdan birini tekrar gündemimize soktu: Kolonya. İlk Corona vakaları Türkiye’de de görülmeye başlayınca kolonya fiyatları hızla arttı, marketlerden eczanelere kadar hiçbir yerde bulunmamaya başladı ki marketlerde hâlâ geldiği an bitiyor. Kolonyanın, alkollü yapısından dolayı corona virüse karşı ellerimizi koruduğu iddia ediliyor. Biz de ülkece bayramdan bayrama hürmet gösterdiğimiz kolonyayı tekrar baş tacı ettik. Corona virüsle bizden önce tanışan ve büyük bir sınav veren Hollanda’da matematik öğretmenliği yapan Ergül Tunç da öğrencilerini kolonya ile tanıştırdı. O anı videoya çekip Twitter’da paylaşmasıyla da kendisiyle yolumuz kesişti.

O video sonrasında ben de Ergül’le söyleşi yapmak istedim, beni kırmayıp kabul etti ve 15 dakikalık sohbetimizi YouTube’da yayımladığım Anlat Bana serisinde paylaştım.

Kolonya vesilesiyle tanıdığım Ergül’le sohbetimiz sırasında onun Hollandalı öğrencilerine sadece kolonyayı değil öncesinde Türkiye’nin birçok değerini ve tutkunu olduğu Galatasaray’ı da tanıttığını öğrendim. Gümüşhane’de başlayan hayatı, hayallerinin peşinden koşarak İngiltere, İtalya ve Hollanda’ya uzanmış, hatta hayat arkadaşı olacağı eşiyle de bu sayede yolu kesişmiş. Ergül, vatanından kilometrelerce uzakta 10 yıldan fazla süredir, ait olduğu toprakların renklerini tanıtmaya, anlatmaya, sevdirmeye devam ediyor.

Twitter biyografisinde kendisini “Aynı zamanda Hollandalı, İtalyan, Galatasaraylı ve Matematik Öğretmeni olan tek Türk” olarak tanımlayan Ergül Tunç’un 42 yıllık hikâyesinin özeti niteliğindeki söyleşinin herkese ilham vermesi dileğiyle.

One Comment

  1. kolonya bizim milli parfümümüz aslında, içerdiği etil alkol sayesinde antiviral ve antibakteriyal olması bizim açımızdan büyük avantaj, tüm dünyaya sevdirilerek kullandırılırsa virüs olayı sonrasında da ihracaatı yapılarak ülke ekonomimize katkı sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir