Yeni medya belgeseli nedir?

Yeni medya belgeseli (new media documentary); gerçeğin belgelenmesi amacıyla yeni medyanın araçlarından faydalanılarak etkileşimli anlatım tarzıyla hazırlanan, kullanıcısının içerik üretimine katkı sunabildiği, kendi tercihleriyle alt yapısını oluşturabildiği belgesel türüdür.

Yeni medya belgeselinin klasik belgeselden farkı, pasif seyircinin artık etkileşimli kullanıcı olması ve belgeselin anlatımı içerisinde kendi tercihleriyle anlatı yapısını doğrudan oluşturabilme imkanı bulmasıdır. Yeni medya belgeselinde içeriği üreten ile tüketen kullanıcılar arasında dolaysız ve çevrim içi bir iletişim söz konusudur.

Yeni medya belgeseli tanımı

Yeni medya belgeseli aynı zamanda etkileşimli belgesel (interactive documentary, i-doc), veritabanı sineması (database filmmaking), web belgeseli (webdoc, webdocumentary), iş birliği belgeseli (collab-doc), transmedya belgeseli (transmedia documentary), gecişkenmedya belgeseli (crossmedia documentary), hipermetin belgeseli (hypertext documentary), belgesel oyun (docu game), doğrusal olmayan belgesel (non-linear documentary), çoklu doğrusal belgesel (multi linear documentary) ve dijital hikâye anlatıcılığı (digital storytelling) gibi kavramlarla da tanımlanır.

Yeni medya belgeselinin özellikleri nedir?

Yeni medya belgeseli etkileşimli, veritabanı yapıları olan, doğrusal olmayan, çoklu doğrusal yapıya sahip, oyun dolu, dinamik, açık ve disiplinlerarası özelliğe sahiptir.

Tüm bu nitelikleriyle yeni medya belgeseli, belgesel sinemanın dijitalleşerek aldığı yeni biçimlere karışık gelir.

Yeni medya belgeseli kaynakları nedir?

Dünyada en iyi yeni medya belgeseli örnekleri, bu konuda kaynak teşkil eden NFB, idfa doclab ve docubase (MIT Open Documentary Lab) internet sitelerinde yer alır. Bu kaynaklar, yeni medya belgeseli fikri nasıl üretilir? sorusuna cevap olacak birçok örnek projeye ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir