Küçürek Öykü nedir?

Küçürek öykü nedir sorusuna verilecek en kısa cevap “öykücük” olacaktır. Minimal öykü olarak da adlandırılan Küçürek öykü, “kısa öykü, çok kısa öykü, küçük küçük öykü” için kullanılan bir kavramdır. Küçürek öykü, edebiyat alanında az sözcükle çok şey anlatmaktır. Dünyada örnekleri görülmeye başlayan bu türe Türkiye’de “küçürek öykü” adını veren isim Prof. Dr. Ramazan Korkmaz‘dır.

Dünya edebiyatında farklı isimlerle adlandırılan Küçürek Öykü’nün dünyada ilk örneklerini Spencer Holst ile RichardBrautigan verirken, Türk edebiyatındaki ilk örneklerini 1960’lı yıllardan itibaren FeritEdgü vermeye başlamıştır. Edgü, özellikle Berlin’de yaşadığı 1989 – 1990 yıllarında küçürek öykü türünde fazlaca eser ortaya koydu. Ferit Edgü’nün Binbir Hece adlı eseri küçürek öykü örneklerinden oluşmaktadır. Ayrıca BarışBıçakçı‘nın Aramızdaki En Kısa Mesafe eseri ile RefikAlgan‘ın Saat Kulesi eseri küçürek öykü örnekleri taşır.

Küçürek öykü ne demek?

Türk edebiyatında bazı yazarların bir dönem denediği küçürek öykü türünün devamı getirilmemiştir. Karakterleri ayrıntılı olmayan, öğüt içermeyen küçürek öyküler, yapısı itibarıyla şiir türüne benzer özellik gösterir. Küçürek öykü, az sözcükle okuyucuya gerçeği sezdirme yoluna gider.

Küçürek öykü özellikleri nelerdir?

Türk edebiyatında Ferit Edgü, Refik Algan, Tezer Özlü, Mehmet Harmancı, Sadık Yalsızuçanlar, Hulki Aktunç, Necati Tosuner, Haydar Ergülen Vüs’at O. Bener ve Murat Yalçın gibi isimler küçürek öykü türünde eserler ortaya koymuştur.

Küçürek öykülerin dili şiirseldir.

Olay örgüsü ve karakter özellikleri başta olmak üzere ayrıntılara çok az yer verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir