Sevgi Soysal Kimdir?

12 Mart edebiyatı dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Sevgi Soysal, 40 yıllık kısa ömründe üç öykü, dört roman, birer anı ve deneme kitabı ile çeviriler, oyunlar, radyo konuşmaları ve gazete yazıları gibi farklı türde eserler ortaya koydu. Politika gazetesindeki yazıları, Sevgi Soysal’ın vefatından sonra 1977’de Bakmak ismiyle kitaplaştırıldı. Bakmak dışında kalan ve Yeni Ortam ve Yenigün gazetelerindeki yazılarına yer verilen Türkiye’nin Kalbi, Kabul Günleri de 2014 yılında yayımlandı. Soysal’ın TRT’de görev yaptığı yıllarda yazdığı oyun, makale ve yazılar da 2017 yılında Venüslü Kadınların Serüvenleri‘nde bir araya getirildi.

Roman ve hikâyelerinde 68 Baharı’nın ideallerini, duygu ve düşünce dünyasını yansıttı. Çünkü onun yazarlığı 68’in tarihsel, toplumsal ve siyasal konjoktüründe şekillenmiştir. Yayımladığı son eseri olan Barış Adlı Çocuk eserinde hikâyeleri toplu halde bulunur. Kitabın içinde “Bir Ağaç Gibi, Delikli Nazarlık, Hanife, Cellat Fuchs Kent Halkına Nasıl Karıştı?” gibi öyküler yer almaktadır. Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu‘nda ise anılarını derlemiştir. Tutkulu Perçem (1962), Tante Rosa (1968) ve Yürümek (1970), yazarlığının ilk dönem eserleri arasında yer alır. Tutkulu Perçem‘deki öykülerin çoğunda anlatıcı ya da kahraman, varoluşsal daralmalar yaşayan, ev işlerinden, kurallardan, tekdüzeliklerden sıkılan bir kadındır. Sevgi Soysal Yürümek romanında şu cümlelere yer verir:

Olmayacak şeylere inanmaz, olabileceklere inanmak için gerekli gücün başlangıcı olamaz mı?

İlk iki eserinde kadın sorunlarını ele alan Soysal, Tante Rosa ve Yürümek romanlarında parçalanmış kurguyu tercih eder. Bu iki eserde büyük kentin küçük burjuva aydın kadının kimlik arayışını, yaşantının paramparçalaşan kabuğunu, zamanın çözemediği meseleleri yansıtır. Özellikle olayları dışarıdan aktaran bir anlatıcı sesin bakış açısını kullanır. Anlatıcı ses, onun romanlarında tarafsız değildir.

Sevgi Soysal, yaşamını yitirdiğinde 40 yaşındaydı.

Sevgi Soysal Eserleri

Sevgi Soysal’ın üç öykü kitabı bulunmaktadır: Tutkulu Perçem (1962), Tante Rosa (1968), Barış Adlı Çocuk (1976).

Cezaevi anılarına yer verdiği Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu isimli bir anı kitabı bulunmaktadır.

Tante Rosa, 14 öyküden oluşur. Beş Paralık Roman, Soysal tarafından çevrilmiştir.

Sevgi Soysal, yakalandığı kanser hastalığı sonucu 1976 yılında hayatını kaybetti.

2 Comments

  1. Severek yazılarınızı okuduğum güzel bir güncel blog sitesi. Sitenizi severek ziyaret ediyorum.

  2. Merhaba
    Sevgi Soysal’dan bahsederken “Yenişehir’de Bir Öğle Vakti” unutulmamali. Zira nefis bir kitaptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir