Bakımı En Kolay Ev Çiçekleri (8 Bitki Önerisi)

Evimizin olmazsa olmazı ev çiçekleri sadece dekoratif bir süs gibi görünseler de, bazıları sadece dikkatinizi onlara odaklamanız halinde hayatta kalabilir. Yüksek dikkat ve bakım gerektiren bu salon çiçeklerinin aksine bazıları da vardır ki minimal özenle bile evinizi renklendirmeniz için size yardımcı olur. Biz bu bitkileri bakımı kolay çiçekler olarak kategorize edeceğiz.

Aşağıda bakımı en kolay ev çiçeklerinin ayrıntılı bir listesini bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, renk kombinasyonlarını ve ebatlarını göz önünde bulundurarak ev dekorasyonunuza en uygun olan çiçeği seçmek. (Gerçek görünümü veya farklı çiçeklerle kombine yapılmış aranjmanları görmek için Çiçek Sepeti sitesindeki canlı çiçekler kategorisini inceleyebilirsiniz.)

1- Afrika Menekşesi

Afrika menekşeleri en popüler ev bitkilerinden biridir. Sık tercih edililer çünkü dinlenme süreleri yoktur, yıl boyunca çiçek açmaya devam edebilirler. Mor, beyaz ve kırmızı tonlarında çiçek çeşitleri vardır.

Çok fazla bakım gerektirmemesine rağmen, suyun kabın dibinden toprağa sızmasına izin veren bir su rezervuarına sahipse, en iyi sonucu verir.

Afrika menekşe, yaprakları üzerine soğuk su gelirse lekelenir ve kahverengiye döner.

2- Begonya

Açık havada begonya yetiştirmeye alışkınsanız, birçok begonya çeşidinin iyi koşullarda sürekli çiçek açan mükemmel ev bitkileri olduğunu bilirsiniz. Fakat bu bitkinin iyi çiçek açması için parlak bir yere ihtiyacı olacaktır, yine de onu pencereye çok yakın bir yere koymayın.

3- Bromeliad

Bu ilginç görünümlü bitkiler, ananas ailesinin üyeleridir. Neyse ki, çoğu ananas ağaçları kadar büyük olmaz, bu yüzden saksıda yetişmelerinde bir sakınca yoktur.

Bromeliadler parlak ışıklı ortamlarda iyi iş çıkarır. Çok fazla suya ihtiyaç duymazlar.

4- Chenille Plant 

Yaz aylarında açık havada yetiştirilebilir, sonbaharda iç mekana getirilebilir. Kış aylarında kısmen uykuda kalacaktır, bu nedenle ilkbaharda yeni bir büyüme gerçekleşinceye kadar beslememeniz gerekir. Şönil bitkisinin gelişmesi için yüksek neme ihtiyaç vardır. Sağlıklı tutmak için iç mekanlarda olduğu sürelerde bitkiyi nemlendirin.

5- Yılbaşı Kaktüsü

Parlak, doğrudan ışıktan hoşlanır ve bir pencereye asıldığında iyi sonuçlar verir. Bitkinin soğuk bir pencereye temas etmesine izin vermeyin, aksi takdirde bitki hasar görebilir. Yılbaşı kaktüsünün yüksek neme de ihtiyacı vardır. Kış boyunca sık sık nemlendirmeniz gerekir.

6- Clivia (Klivya)

Bu nergis zambağını büyük bir kaba yerleştirmemeniz gerekir. Sonbaharda uykuya daldığında geceleri tamamen karanlığa ihtiyaç duyar. Kullanılmayan bir dolaba veya bir karton kutuya koyarak bunu sağlayabilirsiniz. Aralık’tan Nisan ayına kadar her zaman filizlenir ve daha sonra normal bakıma devam edilebilir. Çiçekler genellikle sarı veya turuncu renktedir.

7- Kalanchoe (Kalanşo)

Kalanşo da ıslak topraklarda oturmayı sevmez. Bu yüzden toprak, yüzeyden yaklaşık 1 inç kuru hissedince sulayın ve fazla suyun akmasını sağlayın. Yaprakları sulu tutmak için sık sık nemledirin.

8- Peace Lily (Barış Çiçeği)

Barış Çiçeği çok az bakım gerektirir. Çok fazla doğrudan ışık gerektirmez ve ara sıra sulanması gerekir. 

Umarız bu liste size bakımı en kolay ev çiçekleri konusunda yardımcı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir