Prozac nedir?

Prozac, obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gibi birtakım psikiyatrik bozuklukların tedavisi ve semptomlarının giderilmesinde kullanılır. Antidepresan etkinlik gösteren fluoksetin içerir. Peki tam olarak Prozac nedir?

Prozac için Ekşi Sözlük‘te “Mutlu olmanın kaçınılmaz yolu; kullanmayı bıraktığında hayatı zehir zemberek yapan ilaç; hiçbir mutlu etme etkisi göstermeyen sözüm ona mutluluk hapı”gibi tanımlamalar yapılmıştır.

Uludağ Sözlük‘teki Prozac maddesinde şu ifadelere yer verilmektedir:

  • Sen insanı dengeli hale sokmak için üretildin, bu yaptığın da ne oluyor? İlk önce kendin bir karar ver de biz de ne olduğumuzu anlayalım.
  • Zaman içerisinde kafada gezen tilkileri taşlamayan, daha bir zaman içerisinde o tilkileri toptan imha eden ilaç şeysi.
  • Mutlu değilim ama amaçsızca gülümsüyorum. Buna sebep olan ilaç.

Prozac’ın yan etkileri:Sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, tat değişikliği, bulanık görme, ışığa duyarlılık,  sık idrara çıkma.

Ayrıca Prozac’la ilgili Elizabeth Wurtzel’in “Prozac Nation: Young and Depressed in America: A Memoir” (1994) adlı bir kitabı; 2001 yapımı Prozac Toplumu (Prozac Nation)adlı bir sinema filmi, Prozac kullanan 2 kişiyle yapılmış bir söyleşi ve bir YouTube videosu bulunmaktadır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir