Kamil Kasacı: Hepimiz birer markayız, sadece bunun farkında değiliz

Girişim Hareketi İstanbul‘un dün İstanbul Kent Üniversitesi Taksim Yerleşkesinde düzenlediği Girişimciler için Kişisel Marka Tasarımı ve Yönetimi eğitimin katıldım. Eğitimi, yakın zamanda Kişiye Özel Kariyer (KÖK) kitabı piyasaya çıkan Kariyer Tasarımcısı Kamil Kasacı verdi. Başından beri savunduğum “çalıştığım şirketlerin ismimin başına koydukları unvanlar, onlar istediği zaman elimden alınabilecek sıfatlar. Onların değil benim kendime koyduğum unvanla yaşamalıyım.”  görüşümü destekler nitelikte bilgiler aktardı Kasacı. Beni var eden, çalıştığım şirketteki pozisyonum değil benim kişisel markamın gücü. Hepimizin bir birey olarak biricik, aynı zamanda da bir marka olduğunun bilincine daha çok vardım. Eğitim sayesinde, oluşturduğumuz marka ile kişisel markamızın bir birinden çok farklı şeyler olduğunu daha iyi anladım. Kamil Kasacı’nın eğitimden bazı notlarımızı aşağıda özetleyeceğim, daha fazlası içinse KÖK’ü almanızı öneririm. 

 • Bugünün dijital devlerine baktığımızda onları kuranların, o yıllarda genç yaşta olduğunu görürüz. Bir avuç genç dünyayı değiştiriyor. Çünkü daha ataklar ve risk almaya yatkınlar.
 • Marka kavramı bize dışarıdan geldi, bünyemizde olan bir sözcük değil. TDK bile sözlükte “marka kültürü” kavramına yeni yer verdi.

 • Neden ilk işimiz, markamıza bir isim vermek oluyor? Çünkü adını koyalım ki çağırması kolay olsun. Anne babalarımız bize neden isim veriyor? Bir adımız, ayırt edilmemiz kolay olsun diye bir de soyadımız var. Anne babamız bizim ilk marka danışmanlarımız. Aslında hepinizin bir markası var.
 • Bizim bir markamız var. Peki olmayan ne? Biz, markamızı değerlemiyoruz. Böyle bir markamız olduğunun farkında değiliz. Yaptığımız iş, kişisel markamız değil girişim markamız. Oysa kişisel marka, kendi başınıza bir şey. Kurumlardan ve kurumsal unvanlardan soyunduğumuzda geriye kalan neyse kişisel markamız odur; dış faktörlerden arındıktan sonra size kalandır. Bir holdingde şu görevdeyim dediğinizde aslında kendinizle ilgili hiçbir şey söylemiyor, kurumun arkasına saklanıyorsunuz. Örneğin bugün Markafoni yok ama Sina Afra var. Nevzat Aydın, kurduğu yemeksepeti markasını sattığı halde kendisi hâlâ güçlü bir kişisel marka.
 • Kişisel markanızı bir seviyeye getirdiğinizde artık bir değer taşırsınız. Katma değer artar. Kariyer tasarımı, bir anlamda yaşam tasarımıdır. 
 • Hepimizin markası var ama bunu belli bir seviyeye getirmesi için çok çalışmamız gerekir. Kişisel markamız üzerine çalışmadan girişim markamızı geliştirmemiz mümkün değil.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

Bir önceki Haydar Özkömürcü'den influencer pazarlamanın incelikleri başlıklı yazımda Haydar Özkömürcü, influencer marketing ve influencer pazarlama hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kamil Kasacı: Hepimiz birer markayız, sadece bunun farkında değiliz” için 7 yorum

 1. “çalıştığım şirketlerin ismimin başına koydukları unvanlar, onlar istediği zaman elimden alınabilecek sıfatlar. Onların değil benim kendime koyduğum unvanla yaşamalıyım.” görüşünü çok beğendim ağabey, bu gerçekten çok iyi ^_^

 2. En yatırım kişinin kendisine yaptığı yatırım ve bunun en sağlam yolu da şüphesiz eğitim / kişisel eğitim. Etrafımızdaki insanların bizi anlamasını beklersek hem yol alamıyoruz hem de epey bir vakit kaybediyoruz Çağrı Mustafa. Kendimizi daha çok geliştirmek ve etrafımıza daha faydalı olmak dileğiyle.

 3. Kısacık olmasına rağmen ne kadar da dolu bir yazı olmuş. Kendimizi marka sınıfına yükseltmek kavramı konusunda yakın çevreme söylemeye çalıştığım şey tam olarak bu. Özellikle benim gibi oyunculukla uğraşanların markaları kendileri oluyor ve insanlar bunu anlamakta güçlük çekiyor. En azından senin gibi bunu anlayıp özümsemiş ve bir kişisel titr haline getirmiş tanıdığım olduğu için şanslı hissediyorum.

 4. Ulusal bir gazetenin “Genel Yayın Yönetmeni” görevine getirildiğini düşünelim Fatma. Birgün o gazete seni işten çıkardığında başındaki “genel yayın yönetmeni” unvanını da geri alacak. Oysa sen herkese kendini, X gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak tanıyordun, peki artık yeni tanıştığın kişilere kendini hangi unvanla tanıtacaksın? Şirketlerin, kurumların bize verdikleri unvanlar değil bizi biz yapan. Önemli olan bizim kendimizde biriktirdiklerimiz, yetkinliklerimiz, yeteneklerimiz. O yüzden ısrarla kendimi tanıtırken ilk başta “blog yazarıyım” diyorum. Kimsenin bana gazetesinin, dergisinin köşesini açarak verdiği bir tanımlama değil bu. Beni ben yapan, beni var eden özelliklerimi diri tutmak ve geliştirmek için bütün çabam.

 5. Çok güzel bir eğitimmiş
  Ne kadar doğru “Evren nasıl biridir?” diye sorulduğunda seni tarif ettiklerinde markanı tarif etmiş oluprlar doğru mu anladım?
  Yani marka senin ismin doğuştan gelen özelliklerin ve senin bugüne kadar nasıl biri olduğunla ilgili
  Şirketlerin sana verdiği ünvanların çok dışında bu marka kavramı
  Sahiden de önemli cümleler özellikle şu alttakini sevdim;
  “Kişisel markanızı bir seviyeye getirdiğinizde artık bir değer taşırsınız. Katma değer artar. Kariyer tasarımı, bir anlamda yaşam tasarımıdır. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir