Öğretmenlik Bir Karakterdir!

Malum, Edebiyat öğretmeni olarak atanabilmek için gerekli puanı yıllardır bir türlü alamadım. 2 yıllık ücretli öğretmenlik deneyimim, öğretmenliğe ve öğrencilerime bağlanmamı sağlamış; KPSS ile atanamamak da bu yüzden beni çok üzmüştü.

Sonrasında bir daha ücretli öğretmenlik çıkmadı; dershanelerin işgüzarlığı; kolejlerin de akıl almaz “kriterleri”nden dolayı özel sektörde öğretmenliğe hiç “bulaşmadım.”

Öğretmen olarak iki yıl üst üste 24 Kasım’ı öğrencilerimle birlikte kutlayabildim; sonra da bir daha kısmet olmadı. Geçen yıllarda 24 Kasım öğretmenler gününü evde geçirmek beni çok üzmüş; hatta “Her 24 Kasım’da ülkeyi terk etmek istiyorum!” diye not düşmüştüm.

Benim “öğretmen kimliğimi” hâlâ unutmayan arkadaşlarım, eski öğrencilerim bugün öğretmenler günümü kutlama nezaketinde bulundular. Ben bu süreçte artık KPSS ile atamasıyla öğretmen olunmayacağını; öğretmenliğin bir karakter meselesi olduğunu düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığı için matematik, tarih, coğrafya ve eğitim bilimleri derslerinden en yüksek netleri yapabilen bir Edebiyat öğretmeni, “Edebiyat öğretmeni olarak atanmayı” hak ediyor ama yıllarca okullarında “ücretli öğretmenlik yaptırıp onu sahada daha gerçekçi bir sınava tabi tuttuğu” öğretmenini KPSS’den yeterli puanı alamadığı için kapının dışında bırakıyorsa bu uğurda daha fazla savaşmamın beni yıpratmaktan öteye gitmeyeceğini anlamış bulundum.

İçimde uhde kalan öğretmenliği farklı şekillerde tatmin edebilmeyi; ömrüm boyunca bildiğimi öğretmeyi, tecrübelerimi paylaşmayı; öğretmenlik vasfını “layıkıyla” taşıyabilmeyi diliyorum. Hocasının ayak izlerini adım adım takip eden kıymetli öğrencim ve aynı zamanda “edebiyat öğretmeni adayı” Meftune‘nin beni çok duygulandıran mesajı;

ile e-vren günlüğü’nün yıllardır en sadık okurlarından Soylu‘nun çok anlamlı mesajı;

için her ikisine ve bana öğretmenliği her daim yakıştırdıklarını dile getiren; dualarında bunu her seferinde dile getiren; 24 Kasım’larda beni de unutmayan herkese… eski öğrencilerime çok teşekkür ediyorum ;) Ayrıca bu konuda önümüzdeki günlerde sizin de mutlu olacağınız güzel bir haberi buradan paylaşacağım ;)

facebook’evreni ] facebook sayfası ] twitter’evreni ] RSS abonelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir