Aşk’ın Başka Bir Dili

Zeynep, ayakkabısının bağcıklarını bağlamak için eğilip Onur‘a seslendiğinde öğrenir aslında onun duymadığını. Ve bu gerçekle önce bir dengesizlik yaşar, sonra hayatımın erkeğini buldum! diye gidip sarılır Onur’a. Konuşmayan, duymayan bir erkek, Zeynep’in arayıp da bulamadığını “zannettiği” erkektir aslında. Eksik olmadığını sanan sağlıklı insanoğlu ile engelli Onur üzerinden bir aşkın soluksuz hikayesidir Başka Dilde Aşk

Onur’un sessiz, Zeynep’inse bir o kadar gürültülü dünyasında yaşanan; dudak hareketlerinden işaret diline kayan tarifsiz aşkı kendimizi yeniden sorgulamamız, ilişkilerimizi gözden geçirmemiz ve bazı gerçeklerin farkında olmamız gibi çok önemli bir görevi üstleniyor.

Özellikle Onur’un, kendisinden utandığı için evi terkettiğini düşünen babası hakkında annesiyle yaptığı tartışma beni derinden etkileyen sahnelerdendi. Konuşamamaktan ve duyamamaktan ziyade kendini ifade edememenin; aslında ifade edip de anlaşılamamanın ne büyük bir sıkıntıya ve iç gerilime sebep olduğunu gösteriyordu film bize. Aslında hepimiz duyabiliyor olmamıza rağmen işitme engelli Onur’un gerçek duygularını karşısındakilere algılatamama derdiyle boğuşmuyor muyuz?

Bu filmi aylardır seyretmek için çabalıyordum. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın katkılarıyla çekilen film başlarda, iddialı gişe filmlerinin yanında çok az insanın dikkatini çekti; Türkiye’deki sinemaların çok azında kendine yer bulabildi. Zamanla kulaktan kulağa yayılan, sesini duyuran bu büyüleyici aşk hikayesi İzmir, Kuşadası derken nihayet Aydın’da da seyirciyle buluştu.

Yönetmenliğini Zeynep Başarır‘ın yaptığı, başrollerini Mert Fırat ve Saadet Işıl Aksoy‘un paylaştığı bu son derece duygusal aşk filmi sadece işitme engellilerin yaşadıkları sıkıntılara değil, çağrı merkezi çalışanlarının kötü çalışma şartlarına, sokak saldırılarına maruz kalan insanların geçirdiği travmalara da dikkat çekiyor.

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

Aşk’ın Başka Bir Dili” için 4 yorum

 1. fazlasıyla başarılı bir film.. emeklerine sağlık.. içi boş bir aşk filmi olmaması çok güzel,ayrıca insanda farkında olmadığı,hiç bilmediği yaşamlar hakkında bilgi veriyor hayata daha farklı acılardan bakmayı sağlıyor çok beğendim.. kesinlikle verilen emeğe değmiş… mert fırat harika bir oyuncu,değerinin bilinmesi dileğiyle.

 2. Sana büyük bir sır söyleyeceğim.!
  Korkuyorum senden..
  Korkuyorum yanın sıra gidenden pencerelere doğru akşam üzeri,
  El kol oynatışından söylenmeyen sözlerden..
  Korkuyorum hızlı ve yavaş zamandan,
  Korkuyorum senden..

  Sana büyük bir sır söyleyeceğim.!
  Kapat kapıları..
  Ölmek daha kolaydır sevmekten,
  Bundandır işte benim yaşamaya katlanmam,
  Sevgilim..

 3. Gerçekten çok güzel bir filmdi. Herkesin izlemesini isterim. Hayata başka türlü bakmayı öğretiyor.

 4. Filmle ilgili düşüncelerine aynen katılıyorum… ben izleyeli uzun zaman oldu ve senin yazdıklarını okuyunca da yeniden etkisi altına girdim filmin.Özellikle de apartman boşluğundan topladıkları şiirleri, fotoğraf ve yaratıcılıkla derleyip sahibine sunmaları sahnesi var ki… beni çok çok etkiledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir