Bizim TOFD’umuz

5. yılında e-vren günlüğü’nün kalbi TOFD için atıyor, yakından takip edenler bilir. İlk kez bir sivil toplum kuruluşuna resmen blog desteği verme kararına TOFD da olumlu yanıt verince e-vren günlüğü olarak aylardır farklı şekillerde Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne küçük de olsa destek olmaya/sağlamaya çalışıyoruz. Bugün sizinle TOFD’un kurumsal yapısı ve faaliyetleri konusunda derlediğim yazımı paylaşmak istedim.

1998 yılında kurulan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, kendisine ismini veren omurilik felçlileri başta olmak üzere ortopedik özürlülerin de tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmalar yapıyor. Engellilerin yaşadığı sorunları eleştirmekle vakit kaybetmeyen TOFD, var olan sorunları değiştirmek için hem bireysel özürlü haklarının ihlaline ve hem de kamusal alanda yaşanan engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik çözümler üreterek bunların uygulanmasını sağlıyor. Bu anlayıştan yola çıkarak Derneğin öncelikli hedefi yeni oluşabilecek kalıcı sakatlıkların önlenmesini ve toplumun bu alanda bilgilenmesini sağlamak.

Öyle ki TOFD’un bu yönde çok önemli çalışmaları var:

Sığ sulara balıklama atlanması sonucu oluşabilecek sakatlıkların önlenmesine yönelik uyarı levhaları hazırlanıyor, video filmi gösterimleri gerçekleştiriliyor.

Kazalarda kalıcı sakatlıkların önlenmesi için patenti Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne ait olan ve üretimi engelliler tarafından yapılan ilk müdahalelerde kullanılmak üzere koruyucu boyunluk üretimi yapılıyor.

TOFD; bakıma muhtaç, ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan omurilik felçlilerine hizmet sunmak üzere Beylikdüzü – Gürpınar’da 24 yatak kapasiteli Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Hüsnü Ayık Bakım Merkezi projesini 2009 yılında hayata geçirdi. Bakım merkezinde verilen hiçbir hizmet için kalanlardan ücret alınmıyor; giderler gerçekleştirilen projeler, bireysel ve toplumsal dayanışmayla sağlanıyor.

Genel Merkezi İstanbul Ataköy’de bulunan; Ankara, Bursa, Elazığ, Giresun, Muğla, Niğde ve Şanlıurfa’daki sekiz şubesiyle de pek çok omurilik felçlisine ulaşmaya çalışan TOFD’da dans, tiyatro, diksiyon kurslarından grafik tasarım kurslarına kadar çok çeşitli eğitim ve istihdam hizmetleri sunuluyor. TOFD’un günlük yaşam aktivite rehabilitasyon çalışmaları arasında en ilgi çeken çalışmalardan birisi de Eğitim Mutfağı… Özellikle ev hanımı özürlülerin bulundukları mekanları kendilerine uygun hale getirmeleri için hazırlanmış “eğitim mutfağı”nda çalışan özürlüler mutfak ekipmanlarının kullanılabilirlik kriterleri konusunda eğitiliyorlar.

TOFD’un sunduğu hizmetleri ve önemli çalışmaları saymakla bitirmek mümkün değil. Daha detaylı bilgileri derneğin resmi web sitesi www.tofd.org.tr adresinden ve (0212) 661 1 661661 08 61 numaralı telefonlardan almanız mümkün. Türkiye’de her yıl omurilik felci vak’a sayısının 2500 civarında olduğu ve aslında hepimizin potansiyel birer engelli adayı olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurursak engelli vatandaşlarımızla ve bu yönde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde olmamız en öncelikli insani sorumluluklarımızın başında geliyor görüşündeyim.

[important color=red title=”Omurilik Felci Nedir?”]Omurilik felci; çoğunlukla trafik kazaları, iş kazaları, yüksekten düşme, sportif yaralanma, ateşli silahla yaralanma vb travmalar sonucu veya tümörlerin, enfeksiyonların ve yumuşak doku hastalıkların omuriliğe yaptığı tahribat sebebiyle ortaya çıkar. Böyle bir durumda, hasarın oluştuğu seviyenin aşağısında hareket ve duyu kayıpları yaşanır. Omuriliğin yaralanmasıyla kısmi ya da tam olarak meydana gelen bu kayıplar kalıcıdırlar ve günümüzdeki tıbbi yöntemlerle henüz tedavi edilememektedir.[/important]

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir