Peyami Safa’dan Kitap Okuma Kuralları

Peyami Safa‘nın Eğitim-Gençlik-Üniversite adlı kitabında alıntılanacak faydalı ifadeler çok fazla. Özellikle Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerine bu kitabı tavsiye ediyorum. Yazar, kitabının bir bölümünde kitap okumanın kurallarını maddelemiş.  İlk beş maddeyi Fransız yazar André Maurois‘ten alıntıladıktan sonra on maddeyi de kendisi sıralamış.

Kitap kurtlarının aslında bildiği ama bazısına uymadığı kitap okuma kuralları şöyle:

 1. Birçok muharrirlerin (yazarların) eserlerini rastgele ve üstünkörü okumaktansa içlerinden birkaçının kitabını iyi anlamaya çalışmak.
 2. Yalnız yeni değil eski eserleri de okumak.
 3. Gıdamızı iyi seçmek. Her zekanın muhta. olduğu ve sevdiği gıda ayrıdır. Hangi muharriri seviyorsak ona sadık kalalım ve onu iyi anlamaya çalışalım.
 4. Bir kitap okurken etrafımızda sessizlik ve sükun temin etmek, dikkatimize hiç fasıla (ara) vermemek. Bütün dikkatimizi mevzu üstünde koyulaştıralım.
 5. Hayatımızla ve mesleğimizle alakalı eserleri tercih etmek. Okumaktan zevk almayanlar, çok defa kendilerine yakın eserler bulmaktan aciz kalmış olanlardır.
 6. Öğüterek okumak. Kitabın anafikirlerini taşıyan cümleleri ağır ağır hatta birkaç defa okuduktan sonra onu kendi kendimizle münakaşa etmeliyiz.
 7. Bir mevzu etrafında, fikirleri birbirinden farklı birkaç muharririn eserloerini okumak.
 8. Hoşlandığımız eserleri mutlaka tekrar okumak, ikinci, hatta üçüncü okuyuşumuzda evvelce dikkat etmediğimiz güzellikleri bulacağız.
 9. Okumamızı bitirdikten sonra hemen başka bir işe başlamamak.
 10. Kitapta hoşlandığımız, kabul veya reddettiğimiz parçaların kenarını çizmek.
 11. Gazetelerden ve hafif mecmualardan başka trende, tramvayda ve yolculuğu kısa süren vapursa hiçbir şey okumama.
 12. Yemekten biraz evvel ve biraz sonra okumamak.
 13. Yatağa girdikten sonra ve yataktan kalkar kalkmaz gazeteden başka bir şey okumamak. Çünkü yatakta okunan kitap ya uyku getirir ya uyku kaçırır. Kitap okumaktan maksat uyumak değil kelimenin hakiki ve mecazi manasıyla uyanmaktır.
 14. Okumaya başlamak için okuma arzusunun doğmasını beklememek. Okuma arzusu çok defa birkaç satır veya birkaç sayfa okuduktan sonra başlar.
 15. Birini beklerken gazeteden başka hiçbir şey okumamak. Çünkü böyle anlarda şuurumuzun altını beklediğimiz insana dair canlı bir merak doldurur ve okuma zevkine de idrakine de engel olur.

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

3 Comments

 1. Okumak güzel, kitaplar güzel..
  Bir “kitap kurdu” olarak bu önerilerin bir çoğunu uyguluyorum; yatakta kitap okumak hariç :)
  Uyumadan önce 1 saat, uyanınca da en az yarım saat okumak güne iyi başlamama vesile oluyor :)

 2. Okumak güzel, kitaplar güzel..
  Bir “kitap kurdu” olarak bu önerilerin bir çoğunu uyguluyorum; yatakta kitap okumak hariç :)
  Uyumadan önce 1 saat, uyanınca da en az yarım saat okumak güne iyi başlamama vesile oluyor :)

  Peyami Safa eserleri okunması gerekenler arasında..

  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir