Eczaneni Kapatırsan Aktara Giderim

Türkiye’de işler çok karışık ya da eskiye göre daha iyi ama kötü görünüyor. Osmanlı tarihini okuyunca, günümüzde bazı gelişmelerin pek de hayra alamet olmadığını sezinliyorum. İnşallah, yanılıyorumdur.

Geçenlerde büyük bir iş bırakma eylemi oldu, hayat -özellikle büyük şehirlerde- felce uğradı. Birkaç gün önce de sağlık sektörünün önemli bir kolu iş yerlerini bir günlüğüne kapattı. Bütün bu eylemleri yapanlar kendilerini haklı görür ve gösterirken bir Allahın kulu da çıkıp ne yani biz bugüne kadar ilaçlara %60 fazla para mı ödüyormuşuz! demedi. Dediyse de ana haber bültenlerine çıkartılmamıştır. Grev yapanlara, sokağa dökülenlere bakıyorum da hepsinin hali vakti yerinde; son model arabalara, gıcır gıcır dükkanlara, lüks apartman dairelerine sahipler. Halk, daha uygun fiyata ilaçlarını alabilecekmiş, ne güzel işte diyen yok; bazıları cebine girenin azalmasından endişeli. Bakkalda, markette ürünlerin fiyatları düşünce sokağa dökülüp dükkanı kapatanına hiç rastlamadım; kapatırlarsa da ayıp ederler.

Diplomasını alır almaz KPSS derdi olmadan iş sahibi olan, hatta diplomasını kiraya verip anında para kazanmaya başlayan bu sektörün elemanlarının ekonomik refahı yerinde, herkes bal gibi de bunun farkında. Ama onlar fakir edebiyatı yapıp, halka ilaçları değerinden %60 üstünde satma derdinde. Bu memlekette geçim sıkıntısı çeken asıl kesimin gıkı çıkamazken sokaklara dökülenlerin haklılıklarını anlayabilmiş değilim.

Hipermarketlerin altında ezim ezilen bakkal amcalar çıkmalı meydanlara. Dershanelerde sigortasız ve bedavaya çalıştırılan öğretmenler greve gitmeli. Üniversiteden mezun olunca bir türlü iş bulamadığı halde öğrenim-katkı kredisinin boru gibi taksitlerini ödemek zorunda kalan işsiz gençler asıl eylem yapmalı :) Yatlarda katlarda sefasını sürenler kendilerine yılda birkaç kez eğlence olsun diye mi karnaval havasında caddelerde yürüyorlar anlamış değilim :)

İlave: İlaçların ilaç depolarına, oradan eczanelere, eczanelerden de bize satılma aşamasındaki korkunç fiyat artışını görmek isterseniz şu ve bu linki inceleyebilirsiniz. Meğer, biz baya baya kazık yiyormuşuz. {Orijinal kaynaktan incele}

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir.TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

One Comment

  1. Yazdıklarına tamamen katılıyorum. Dükkanının önünde son model arabasını koyan eczacı, camına “eczaneler can çekişiyor” diye yazı asmış. Böyle can çekişmeye can kurban. Bi’de memurun, işçinin, emeklinin yaptığı eylemlere neden gitmez bu şahıslar. Kendilerine dokunulunca hemen meydana. Demakratik kitle örgütlerinin yaptığı muhalefete de destek versinler de göreyim bakakyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir