Hastalar sadece eceliyle mi ölür, mesela anneannem?

O, Aydın 80. Yıl Devlet Hastanesi’nde Dahiliye Doktoru. Anneannem vefat ettiği gece hastanenin 3. katındaki servis odasında “80 yaşına gelmiş, ölecek tabi” dememiş, bunun üzerine de ben kendisine “bu cümleyi kurdunuz ya, her yerde yazılıp çizilecekdememişimdir ve bu yazı bu söz üzerine kaleme alınmamıştır.

Çünkü Doktor Bey, acılar içinde kıvranan anneannemi 14 Ocak 2007 akşamı acil serviste yaklaşık 45 dakika bekletmemiş, ona müdahalede gecikmemiştir. Teyzemlerin ısrarı üzerine “yoğun bakımda yer yokdememiş, ağır hastasını normal bir servis odasına alma gibi bir yanlışa düşmemiştir. Anneannem onca koşuşturmanın arasında hemşirenin kendisine serumu takmaya çalıştığı anda vefat etmemiştir. Bütün bunların anneannemin ölümüyle hiçbir ilgisi yoktur; O, tamamen eceliyle ölmüştür.

Doktor Bey, 8 Ocak Pazartesi akşamı özel muayenehanesinde “hastayı getirmenize gerek yokdememiş, anneannemi görmeden sadece onun tahlil sonuçlarına bakarak ertesi gün hasteneye yatırılmasına karar vermemiştir. Üstelik hastayı görmediği halde 80 YTL muayene ücreti alma gibi bir hatayı asla yapmamıştır.

Yaşanan bu olaydan sonra Doktor Bey ile ilgili hasta ve hasta yakınlarından hiçbir şikayet duyulmamıştır.

Doktorların asla yanlış/eksik müdahalesi söz konusu değildir. Hastalar tamamen eceliyle ölürler. Bütün bu yazılanlar da YALAN’dır ama ne var ki ölüm GERÇEK’tir.

One Comment

  1. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı an… Ne dense boş değil mi?!!!
    “Bu yazılanlar (da) yalandır ama ne var ki ölüm gerçektir.” Acı da gerçek, öfke de… Başkalarının yaşamaması ve senin acının dinmesi (mümkünse) dileğiyle. Başın sağolsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir