Blog Yazarları Çalıştayı 3, Kadir Has Üniversitesinde

2015 yılından beri düzenlenen Blog Yazarları Çalıştayının bu yıl Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ev sahipliğinde 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirileceği haberini paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. Üstelik bu defa tam gün sürecek çalıştayın, ilk ikisine kıyasla en kapsamlı ve geniş katılımlı blog yazarları çalıştayı olması planlanıyor. Çalıştaya dair ayrıntılara geçmeden önce teşekkür etmem gereken çok önemli isimler var.

Kadir Has Üniversitesinde nisan ayında düzenlenen Yeni Medya Konferansı 2017‘ye katılmıştım, konferanstan izlenimlerimi bloğumda ve Twitter hesabımda paylaşınca -kendisi de aynı zamanda blog yazarı olan- İsmail Hakkı Polat hocayla dijital ortamda bir iletişimim oldu. Ama ne konferansta ne de sonrasında kendisiyle yüz yüze bir tanışmışlığımız oldu ;) “Blog yazarları çalıştayının üçüncüsü bu defa daha kapsamlı bir içerikle gerçekleştirilsin ama hangi üniversitenin çatısı altında yapılabilir?” diye düşünürken İsmail Hakkı hocayla iletişime geçerek kendisine Kadir Has Üniversitesinde çalıştayı yapmanın mümkün olup olmadığını sordum. Hızlı bir şekilde cevap verdi ve büyük bir nezaketle çalıştayın henüz netleşmeyen olası içeriğini İletişim Fakültesi ile Yeni Medya Bölümünün ilgilileriyle paylaşarak kapıyı aralayan kilit isim rolünü üstlendi. (Hemen bu noktada Blog Yazarları Çalıştayının ilkinin düzenlenmesinde INETD Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül‘ün ve ikincisinin gerçekleştirilmesinde İZÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nil Didem Şimşek‘in kilit rol oynadığını hatırlatmak ve Türkiye’de blog yazarlığı adına onlara minnettar olduğumu yinelemek istiyorum.) Bu sebeple, İsmail Hakkı hocama dijital dünya için küçük ama bizim için büyük bu etkinliğin düzenlenmesinde anahtar görevi görmesinden dolayı çok teşekkür ederim. Yeni Medya Bölümünden hızlı ve son derece samimi bir şekilde dönüş yapılıp o andan itibaren Yeni Medya Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ içten bir alakayla sürekli iletişim halinde oldu ve çalıştayın sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için büyük bir çabanın içine girdi.

Çiğdem hocamla ilk kez 20 Temmuz’da Kadir Has Üniversitesinde bir araya geldik, sonrasında 7 Ağustos’ta tekrar üniversitede buluşarak ayrıntıları konuştuk, çalıştayın düzenleneceği salonlara baktık. Salonlar diyorum çünkü bu yıl blog yazarları çalıştayı eş zamanlı üç oturum bir sempozyumdan oluşacak. Öğleden önce eş zamanlı gerçekleştirilecek üç oturumun birinde Atıf Ünaldı, diğerinde Funda Güleç Yalçın oturum başkanlığını üstlenecek. O oturumlara katılacak blog yazarlarını kendileri belirleyecek. Benim oturum başkanlığını yapacağım üçüncü oturum da Gelecek Vadeden Bloglar listesinde yer alan blogların ve jürinin katılımıyla gerçekleşecek. Onların katılım durumları da kesinleştikçe çalıştay sayfasından paylaşacağım.

İlk yarısını eş zamanlı üç oturuma ayırdığımız Blog Yazarları Çalıştayı 3’ün öğleden sonraki programı panel veya sempozyum şeklinde yapılacak, farklı blog yazarları veya alanında uzman isimler konuşmacı olacak. Mümkün olursa blog yazarlarına faydalı olacak atölyeler eklenebilecek.

Kesinleşen ayrıntıları zaman zaman çalıştay sayfasına ekleyerek oradan paylaşacağım. Geçen yıllarda düzenlenen çalıştaylar hakkında ortak blog kültürüne hiçbir katkısı olmayan eleştirilerde bulunanlar da dâhil bütün blog yazarı arkadaşların bu yıl çalıştayın üçüncüsüne davet beklemeden sahip çıkmalarını, çalıştaya destek olmalarını rica ediyorum. Çalıştay, ilk iki yıldır olduğu gibi yine herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesine, Yeni Medya Bölümüne, İsmail Hakkı ve Çiğdem hocalarıma blog yazarlarına güvendikleri, blogları önemsedikleri ve kapılarını çalıştaya açtıkları için gönülden teşekkür ederim. Blog Yazarları Çalıştayı 3’ü kaçırmamak için Facebook etkinliğine buradan kayıt olabilirsiniz.

Unutmadan; blog yazarlarıyla YouTube canlı yayınında sohbetlerin on üçüncüsünü 20 Eylül Çarşamba saat 20.00’de Devletşah Özcan‘la yapacağız. Yayına bir süre önce yerleştiği Amerika’dan bağlanacak Devletşah, aynı zamanda Türkiye’nin ilk blog yazarları arasında yer alıyor. Yayını aşağıdaki bağlantıdan seyredebilir, kaçırmamak için alarm kurabilirsiniz.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter | YouTube

19 Comments

 1. 1. ve 2. çalıştaya gelme fırsatım olmamıştı. Allah’tan bir mani olmazsa 17 Kasım’da bende orada olacağım. Şimdiden heyecanlanmaya başladım diyebilirim. Çünkü
  hayatımda ilk defa İstanbul’u göreceğim.

 2. Çalıştay, 17 Kasım 2017 Cuma günü yapılacak Ece abla. Yazıda yazdım sanıyordum, yorumunu okuyunca “Ece ablanın gözünden kaçtı galiba.” dedim. Bir baktım, bu kadar önemli bir bilgiye yazıda yer vermemiş olmama şaşırdım ;) Yorumunu cevapladıktan sonra tarih bilgisini de hemen ekliyorum. O gün hep beraber oluruz inşallah.

 3. Sevindim Evren oğlum. Hangi tarihte yapılacağını sanırım ilerleyen günlerde yine senden öğreneceğiz. Videoları izlemek beni çok mutlu edecek. Blog sohbetini merak ediyordum. Hatırlatma yaptım, zira canlı seyretmek çok zevkli. Kolay gelsin oğlum. Sevgilerimle :)

 4. Harika bir etkinlik sizi bekliyor desenize. İstanbul’da olsaydım ben de katılmayı isterdim. Konu hakkındaki gelişmeler ve yeni haberler için takipteyim. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

 5. Ben de senin adına çok heyecanlandım
  katılmayı da çok arzu ederim kısmet :)
  devletşah ile söyleşinizi büyük bir merakla bekliyorum
  sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir