Su Sonia Herring: İnternet, beş yıl önce kendi içinde ifade ettiği anlamdan çok farklı

İçerik Üretimi ve Yeni Medya söyleşilerinin üçüncüsünü Su Sonia Herring‘le gerçekleştirdik. Süleyman Demirel Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü adına gerçekleştirdiğimiz söyleşi, üniversitenin Bilim TV YouTube kanalından canlı yayımlandı. Sonia ile interneti ve dinamiklerini konuştuk.

Sonia, Birleşmiş Milletler İnternet Yönetişimi Forumu, Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu için yıllardır birçok görevde bulunuyor. Dijital ve internetle ilgili İnternet Derneği, Medya Okuryazarlığı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları için de görevler üstleniyorsun. Dijital farkındalığı, internet okuryazarlığı birçok insandan çok daha yüksek. Haliyle “internet”, genel kullanıcılara göre Sonia için çok daha başka bir anlam ifade ediyor. Bu sebeple “internet” denince Sonia ile aynı şeyi anlamıyoruz.

Dijital okuryazarlık, internetin ve teknolojinin bilinçli kullanımıyla ilgili bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarının içerisinde yer alan Sonia, diğer yandan YouTube kanalında içerikler üretiyor, Instagram’da paylaşımlar yapıyor. Hem ilham olan, bilgilendiren, aydınlatan, içerik üreten hem de içerik tüketen biri. Hal böyle olunca kendisini internette tam olarak nasıl konumlandırdığını sorduğumda Sonia’nın verdiği cevap hem şaşırtıcı hem de bir anlamda özeleştiri:

Kendi kişiliğim olduğu gibi yansıtmaya çalışıyorum. Belki daha ciddi bir konumlandırma yapmam gerekiyordu.

Sosyal ağlar, mobil uygulamalar keyifli zaman geçirmek için harika birer araç olabilir ancak bunu bile nasıl yapacağımıza o uygulamaları, teknolojileri üretenlerin karar vermesi, dikte etmesi gerektiği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunun için de dijital farkındalığa sahip olunması… 

İnternet ilk çıktığı yıllara göre 2021’de tüm kullanıcılara eşit haklar sunan, çok özgür ve demokratik bir yapıya sahip değil. Belki İnternetin kendisi hâlâ özgür ve demokratik olabilir ama adeta İnternetin kendisi haline gelen sosyal platformlar, mobil uygulamalar, anlık yazışma servislerinin erkek egemen ve beyaz ırka mensup yönetim ve karar mekanizmalarına sahip olması, Amerika ve Avrupa kıtasındaki ülkelerden çıkmaları, çoğu ülkeden bile daha güçlü olmaları, gizlilik politikaları ve kişisel verilerle ilgili yaptırımlarda bulunmaları gibi sebeplerle 20. yüzyıla göre daha az demokratik ve özgür olduğu kesin.

Söyleşimizde Sonia’ya aynı siber boşlukta yer almasına rağmen dijital göçmenler ile dijital yerliler arasındaki farkın kapatılması için ne gibi çözüm önerilerinin olduğunu da sordum. Cevabı ve sohbetin daha fazlası videoda:

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir