EBA nedir? EBA Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Koronavirüs salgının Türkiye’de de görülmesi ve ilk vakaların peş peşe gelmesinin hemen ardından Türkiye’de okullar tatil edildi. Böylece hem öğrencilerin hem de eğitim kadrosunun sosyal izolasyonu sağlanarak onların COVİD 19’a yakalanma riskleri en aza indirildi. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) da bu süreçte öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları amacıyla EBA TV projesini devreye soktu. Böylece normal süreçte okulda işlenecek tüm ders ve konuların televizyon ve internete üzerinden telafi edilmesi sağlandı.

EBA TV, Millî Eğitim Bakanlığı’nın dijital eğitim platformudur. EBAT TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise olmak üzere üç eğitim kademesine özel içeriklerden oluşur. EBA ile ilgili yayınları Türksat Uydu, Türksat Kablo, Tivibu, Turkcell TV+, Vodafone TV, D-Smart, Bein Digiturk üzerinden seyredilebilmektedir. MEB, EBA TV projesi için özel bir web sitesi de hayata geçirerek öğrenci ve velilerin EBA indir işlemlerini rahatlıkla yapmasını sağlamıştır. EBA TV Uydu frekans ve şifreli yayın platformları kanal sıralaması bilgileri şu şekildedir:

EBA, Eğitim Bilişim Ağı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan EBA, Eğitim Bilişim Ağı’nın baş harflerinin kısaltmasından oluşur.

Mobil Uygulama EBA İndir

Mobil uygulama EBA indir özelliği Android ve iOS platformlar için farklılık gösterir. EBA TV’yi akıllı cep telefonlarına indirmek için Google Play’deki bağlantı kullanılabilir. iPhone cep telefonlarına EBA canlı ders uygulaması indir özelliği henüz mümkün değil çünkü EBA’nın iOS uygulaması bulunmamakta.

EBA Giriş nasıl yapılır?

Eğitim Bilişim Ağı EBA’ya giriş eba.gov.tr üzerinden ya da Google Play uygulaması içinden yapılabilir. EBA web sitesine girildiğinde sağda yer alan EBA’ya Devam Et bağlantısı tıklanmalıdır. Bağlantı tıklanınca açılacak sayfadaki kutulara TC Kimlik No ve Güvenlik Kodu girilerek devam butonuna basılır. Giriş başarılı olduktan sonra EBA canlı ders içerikleri görüntülenebilmektedir.

EBA canlı ders içerikleri ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine göre farklılık gösterir.

EBA Şifre Alma Nasıl Yapılır?

EBA canlı dersleri seyredebilmek için TC Kimlik No ve Şifre ile sisteme giriş yapılamıyorsa şifre talebi için EBA Şifre Yenileme adresine girilmeli. EBA Şifre alma eğer bu sayfa üzerinden mümkün olmazsa destek@eba.gov.tr adresine e-posta göndererek şifre alma talebinde bulunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir