YTÜ Geleneksel Sanatlar Kulübüyle “kulüp kültürü”nü konuştuk

Çalıştığım ofise birkaç hafta önce geldiklerinde tanıştığım Yıldız Teknik Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Kulübü‘nden arkadaşlarla 6 Ocak Pazartesi günü üniversitenin Davutpaşa’daki yerleşkesinde tekrar bir araya geldim. Kulübün yönetim kurulundan yedi arkadaşla kulüplerinin etkinlik düzenlerken ve sosyal ağ hesaplarını kullanırken dikkat etmesi gereken noktaları konuştuk.

Birbirini besleyen etkinlikler

Her etkinlik birbiriyle ilişkili ve birbirini besleyen içeriğe sahip olmalı. Örneğin düzenlenecek sekiz haftalık ebru eğitimi öncesinde ebru sanatıyla ilgili bir konferans / panel düzenleyin. Katılımcılar burda bilgilenerek veya ebru sanatına ilgi duyarak eğitime yönelsinler.

Kulüp olarak hangi etkinliği düzenlediğiniz veya nasıl yaptığınız değil o etkinlikle insanlarda uyandırdığınız duygu hatırda kalacak. Bu sebeple etkinliklerinizi kurgulardan yaratacağınız hissi önemseyin.

Sosyal sorumluluk önemli

Tüm etkinliklerinizin yanında mutlaka bir sosyal sorumluluk projeniz olmalı ve süresi bir eğitim – öğretim yılını kapsamalı. Hatta öncelikle, yapacağınız sosyal sorumluluk projesine karar verip o proje için adımlar atmaya başladıktan sonra diğer etkinliklerinizi kurgulayın. Belediyelerle veya Sakatlar Derneği gibi dezavantajlı gruplara yönelik faaliyet gösteren STK’larla iş birliği yapın. Engellilere, kimsesiz çocuklara, kendini geliştirmek isteyen ev kadınlarına, hapishanede annesinin yanında kalmak zorunda olan çocuklara, huzurevlerindeki yaşlılara sanatı ulaştırmayı deneyin.

Örneğin huzurevi ziyaretleriniz sırasında belki de vakti zamanında geleneksel sanatlarla ilgilenen biriyle karşılaşacaksınız. Onunla söyleşi yapın, blogda yayımlayın veya deneyimlerini iki saatlik bir çalışmayla sizinle paylaşmasını isteyin, hatta bir video belgesel hazırlayın.

Deneyime doğrudan ulaşılmasını sağlayın

Alanında uzman kişilerin konuşmacı olarak katıldığı etkinlikler, deneyime doğrudan ulaşma imkanı tanıması açısından son derece önemli. İhtiyaç duyulan bilgiyi birinci ağızdan duyma şansı sağlayan konuşma serileri düzenleyin. Özellikle doktor, hâkim, mimar gibi farklı meslek grubunda olup da geleneksel sanata dair çalışma yapan isimleri konuk edin.

Sorumluluk alın

Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin kişisel ilgi ve yetenekleri geliştirebilmeleri için büyük bir fırsattır. Görev verilmesini bekleyen değil görev alan gönüllü makbuldür. Fotoğraf çekiminden sosyal medya yönetimine etkinlik organizasyonundan video çekim – montajına kadar birçok konuda kendinizi geliştireceğine inandığınız sorumluluklar üstlenin.

Gönüllülük sorumluluk, sorumluluk zorunluluktur. Herkes sorumluluk alır, bilgi ve becerisiyle ilgili bir görev üstlenir veya kendi projesini gerçekleştirirse işler harika yürür. 

Kendi içinizdeki görev takibi için de Google Görevler uygulamasını kullanın.

Sosyal ağlarınızı güçlendirin

Kulübü kurup aranıza yeni üyeler dahil etmek ve yeni etkinlikler tasarlamak kadar kulübün sosyal ağlarını doğru inşa edip onu güçlendirmek son derece önemli. Çünkü hedef kitleniz büyük çoğunlukla orada.

Kültür – sanat alanında yayın yapan web sitelerine etkinliklerinizin duyurularını ve etkinlik sonrası basın bülteni göndererek yayımlamalarını rica edin.

Yıldız Teknik Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Kulübü

Kesinlikle Instagram Mutlaka Twitter

Geleneksel sanatlar alanında faaliyet gösteren kurumların ve STK’ların sosyal ağ hesaplarında takip ettiği kurumları / sanatçıları takip edin.

Etkinliklerinize davet ettiğiniz konuşmacı veya eğitmenleri sosyal ağlarda takip ederek etkileşiminizi canlı tutun.

Düzenlediğiniz etkinliği hikâyeleştirerek Twitter’da zincir (Flood) şeklinde paylaşmaya özen gösterin. Ama bu hikâyeleştirmeyi fayda sağlayacak / bilgi verecek şekilde paylaşın.

Her sosyal mecradaki paylaşımlarınızda mutlaka etkinlik katılımcılarını etiketleyin, etkinlikle ilgili etiketler seçin, konum bilgisini mutlaka girin.

Instagram hikâyelerindeki anketleri kullanın. Anketi cevaplayanlarla etkileşime geçin.

Geleneksel sanatlarla ilgili özel günler var mı? Önemli sanatçıların doğum – ölüm tarihleri neler? Türkiye’deki milli ve dini bayramlardan kulübünüzle ilişkilendirebildikleriniz hangileri? Bunların takvimi belirleyip bunlarla ilgili içerik planlayın.

İçeriklerinizin %50’si kulüp etkinliklerinden, %25’ini geleneksel sanatlar alanıyla, bünyesinde bulunduğunuz üniversiteyle ve diğer kulüplerle, geri kalan %25’i de insanlara dokunan duygulara yer veren içeriklerden oluşsun.

Az cümle, doğru etiketler ve sade – etkileyici görseller kullanın.

Kulüp kültürü oluşturulmalı

Türkiye’deki çok az öğrenci kulübü ortak kulüp kültürü ve geleneğine sahip. Kulüplerin ömrü ve motivasyonu ne yazık ki kulübü kuran kişinin / başkanın görev süresiyle sınırlı kalıyor. Bu sebeple kulüp kültürü ve geleneğini oluşturacak yapı inşa edilmeli, her üyeye kendi becerilerini ve ilgi duyduğu alanı geliştirebileceği sorumlulukları üstlenmesi – projeleri hayata geçirmesi imkanı verilmeli. Eşit görev dağılımı yapılmalı, sorumluluklar paylaşılmalı, enerji tek merkezde toplanmamalı.

Sürdürülebilir kulüp kültürünün olmazsa olmazı sonraki üyelere dijital arşiv bırakabilmek. Doğru oluşturulacak dijital miras, kulübün sürdürülebilirliğine ve kulüp geleneğinin oluşmasına büyük katkı sağlar. Bunun en iyi yolu da kulüp çalışmalarına ve etkinliklerine eksiksiz ve ayrıntılı olarak yer verilen blog inşa etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir