Taksir nedir?

“Taksirle adam öldürmek, taksirle ölüme yol açmak” gibi ifadeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Peki taksir nedir?, taksirle adam öldürmek ne demek?

Taksir ne demek sorusunun cevabını verebilmek için kelimenin kökenine bakmakta fayda var. Daha çok bir hukuk terimi olarak karşımıza çıkan “taksir”, Türkçeye Arapçadan geçen bir sözcük.

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlükte Taksir nedir sorunun cevabını üç anlam açıklamasıyla vermekte. Taksir’in ilk anlamı “Kısaltma, kısma” olarak verilmekte. İkinci anlamı ise “Kusurda bulunma” olarak sözlükte yer almakta. Güncel Türkçe Sözlükte Taksir için gösterilen üçüncü anlamsa “Taksirle adam öldürmek” ifadesinin ne demek olduğunu tam olarak anlamamızı sağlamakta: Dikkatsizlik, tedbirsizlik, meslekte acemilik veya düzene, buyruklara ve talimata uymazlıktan doğan kusurlu olma durumu.

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü, taksir’in anlamını “kusur” olarak vermektedir. Taksir ne demek sorusunun bir cevabını da Adalet Bakanlığı Hukuk Sözlüğünde bulmak mümkün. Hukuk Sözlüğünde “taksir”in anlamı “radi olarak işlenen bir icra ya da ihmal eyleminden, fail tarafından istenmemiş olmalarına rağmen, kanunun cezalandırdığı sonuçların meydana gelmesi hali” olarak yazmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir