İnternet nedir?

İnternet için Türk Dil Kurumu ‘genel ağ’ karşılığını önermektedir. İnternet, askeri bilgi alışverişini sağlamak amacıyla ortaya çıkan internet zamanla coğrafi engelleri aşarak bilimsel çalışmaların paylaşımını sağlayan bir yapı haline geldi. internet nedir sorunun cevabını doğru verebilmek için onun tarihçesine bakmak gerekir. 

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Kurumu (ARPA)1969 yılında internetin ilk örneği ARPANET’i hayata geçirir. ARPANET zamanla daha çok bilimsel çalışmalarda kullanılırken MILNETaskeri amaçlı kullanıma yoğunlaştı ve bu sebeple 1983 yılında her iki ağ birbirinden ayrıldı. Yeni kurulan ağlar 7 yıl boyunca ARPANET üzerinden hizmet verdi fakat teknolojik alt yapısının artık yetersiz kalmasından dolayı ARPANET 28 Şubat 1990’da kapatıldı.

ARPANET’in kapatılması üzerine internet hizmetleri Ulusal Bilim Vakfı tarafından yönetilen NSFNET üzerinden devam ettirildi. Özel şirket ağlarının ve kâr amacı gütmeyen ağların hızla büyümesi üzerine NSFNET 1995 yılında kapatıldı. NSFNET’in kapanması aynı zamanda internetin özelleştirilmesine giden ilk adımdı.

İnternet, 1972 yılında Roy Tomlinson tarafından icat edilen elektronik posta (e-posta, e-mail) sayesinde özellikle 1980’li yıllardan itibaren çok önemli bir iletişim haline geldi. sayesinde önemli iletişim araçlarından biri oldu.

Ken Thompson tarafından Bell laboratuvarlarında 1969 yılında geliştirilen ilk işletim sistemi UNIX‘in zamanla yaygınlaşmasıyla 1979 yılında sadece 3 tane olan internet sitesi sayısı 1982 yılında 400’e ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir