Anonim nedir?

Anonim nedirsorunun cevabı için 16. yüzyılda Eski Yunancadaki ‘anonymos’a kadar gitmek gerekir. Eski Yunancada olumsuzluk ön eki ‘-an’  ve ‘isim’ anlamına gelen onymos (onoma) kelimesinin birleşiminden oluşan Anonymos, ‘isimsiz, ismi olmayan’anlamındadır.

Anonim kelimesinin İngilizcesi ‘anonymous‘tur. Merriam-Webster Dictionary’da anonim (anonymous) için ‘Yazarı,  kaynağı bilinmeyen; isimsiz, kimliği belirsiz, tanımsız; ferdiyeti, ayırt edici bir özelliği,tanınırlığı olmayan’ tanımları kullanılmaktadır. Oxford Dictionaries’te  anonim (anonymous) için ‘Belirli bir kişiye ait olmayan’tanımı mevcuttur. Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlükte ‘anonim’in anlamı ‘Adı sanı bilinmeyen; çok ortaklı; yazanı, yapanı, söyleyeni bilinmeyen’olarak verilmiştir.

Sıfat olan anonim, öznenin ‘bilinmezlik’ halini ifade eder. Türkçeye Fransızca ‘anonyme’ kelimesinin değişimiyle geçmiştir.

Bir önceki Objektifimden Gezi Parkı Eylemleri başlıklı yazımda gezi olayları fotoğraflar, gezi parkı ve gezi parkı eylemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir