Sosyal medyanın bloğumun önüne geçmesine izin vermiyorum

YouTube canlı yayınında blog sohbetini 7 Temmuz Cuma akşamı Berfin Dağ ile yaptık. Eylül 2016’da açtığı bloğuyla Gelecek Vadeden Bloglar arasında da yer alan Berfin aynı zamanda “popüler bilim yazarlığı, makale çevirileri, amatör astronomi, resim, fotoğrafçılık ve müzikle ilgilenen; astrobiyolog olmayı ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsünde çalışmayı hedefleyen” gelecek vadeden bir genç. Mardin Nusaybin’de doğup büyüyen ve ilkokul öğretmeni bir babanın kızı olan Berfin, Afyon Kocatepe Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde okuyor.

Ortlama bir saat süren canlı yayında Berfin’le sosyal ağ kullanıcılarının taciz, tehdit ve hakaret dolu yorumları ile Türkiye’deki YouTube kanallarının çoğunluğunda karşımıza çıkan çocuk sömürüsünü ve tehlikeli bir hal alan video içerikler hakkında da konuştuk. Ama bizi bir araya getiren asıl mesele blog ve blog yazarlığıydı. Berfin’in bu konudaki sözlerinden bir kısmı hayli dikkat çekici:

  • Babamın bloğumu okuyor, destekliyor olmasının hem faydası hem dezavantajı var. Çünkü yazılarımı okuduktan sonra akrabalarımla paylaşıyor, aile gruplarına dağıtıyor. Tanıdıklarımın bunları (bloğumu) okuması beni çok geriyor, yazamıyorum. Anonim bir blog hazırlamak ve anonim olarak yazmaya devam edebilirim.
  • Keşke sadece tanımadığım insanlar  (bloğumu) okusa.
  • Tanımadığım insanlardan geri bildirim alınca da bir daha yazmaya çekiniyorum. Çünkü yazdıklarınızı kelime kelimesine biri okuyor, dikkat ediyor. Bundan dolayı bundan sonra daha çok dikkat etmem gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir zaman tatmin olamadığım için de o yazı iki üç ay taslaklardan çıkmıyor.
  • Gelecek Vadeden Bloglar listesindeki blogları görünce “Bunlar gerçekten blog yazarıysa ben neyim?” Ondan sonra ciddiye aldım, ciddiye aldıktan sonra da listeye girdim. Benim için büyük bir başarı oldu. Daha büyük bir ciddiyetle yapmam gerektiğini anladım ve daha fazla hakkını vermeye çalıştım.
  • İnternette tanıştığım insanlar yüz yüze tanıştığım insanlardan daha yakın bana.
  • Blog yazmaya yeni başlayanlar, bırakıp tekrar blog açanları görüyorum, yavaş yavaş artıyor ancak hâlâ yetersiz.
  • Sosyal medyadaki aktifliğimin blog yazarlığımın önüne geçmesine izin vermemeye başladım. Çünkü önüne geçiyordu. Mesela normalde kendi bloğumda yayımlamam gereken bir yazıyı Instagram’da herhangi bir fotoğrafın altına yazıyordum. Ben o yazıyı alıp daha güzel bir şekilde bloğumda paylaşabilirdim. Instagram’daki aktifliğim ve Twitter’da yazdıklarım kendi bloğuma gösterdiğim ilginin önüne geçiyordu.

Canlı yayında Berfin, Gelecek Vadeden Bloglar listesine giren son bloğu açıklarken ben de üç yeni bilgiyi paylaştım. Canlı yayının yapıldığı tarih itibarıyla artık değerlendirilmeyi bekleyen hiçbir blog yok. Daha önce başvuruda bulunan bütün blogların değerlendirilme süreci tamamlandı. Diğer önemli bir haber de Gelecek Vadeden Bloglar listesindeki mevcut blogların önümüzdeki aylarda son bir kez daha jüri değerlendirmesinden geçecek olması. Liste, turkiyede.blog adresine taşınırken listedeki bloglar jüri tarafından tekrar değerlendirilecek ve sadece bu ikinci aşamayı geçen bloglar yeni listeye eklenecek. Gelecek Vadeden Bloglar listesinin turkiyede.blog adresine taşınmasıyla birlikte 6 kişilik jürinin sayısını da artırmayı planlıyorum.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Sosyal medyanın bloğumun önüne geçmesine izin vermiyorum” için 4 yorum

  1. Yaşıtım birinin söyleşini dinlemek açıkça beni mutlu. Genç blog yzzarları görmek kendimi yalnız hissetmemi engelliyor :) Bugün ki söyleşinizi de sabırsızla bekliyorum..

  2. Kaçırdığım bir şey olmuş mu diye tekrar okudum. Düşüncelerimi zaten biliyorsun. Yeni jüri üyelerini merakla bekliyorum;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir