Dereceye giremese de bir anlamı olan 7 harika fotoğraf

Eskiden ‘fotoğraf hikâyeleri‘ diye bir bölüm hazırlardım. Kendi çektiğim fotoğraflar üzerine yazılar yazardım. Artık hem o kadar çok fotoğraf çekemediğim hem de fazla vaktim olmadığından o tarz yazılar yazamaz oldum. Fotoğrafla bağımı taze tutabilmek için fotoğrafevreni blogumun üzerine düşmeye çalışıyorum. En azından iyi çekilmiş ve ödül almış fotoğraflarla ilgilenmek de fotoğraf eğitiminin bir parçası.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) ve FIAP (Nedir?) onaylı ulusal / uluslararası fotoğraf yarışmalarınının sonuçlarını yayımladığım fotoğraf’evreni blogunda sadece ilk 3 dereceye giren fotoğraflara yer veriyorum. Fakat mansiyon ve sergileme alan diğer fotoğraflara da baktığımda ‘bu fotoğraf dereceye nasıl giremez?’ diye şaşırdığım çok güzel karelerle karşılaşıyorum. Pazar günü fotoğrafevreni için güncellemelerde bulunurken dereceye girmeyen ama çok beğendiğim fotoğrafları kişisel blogumda ara ara paylaşma fikri doğdu.

Bu arada fotoğraf’evreni blogunda TFSF onaylı fotoğraf yarışmalarının istatistiklerini de tutuyorum. 2015 ve 2016 yıllarında fotoğrafçıların aldıkları ödül sayılarını gösteren bir listeye yer verdim. (2015’in ödüllü fotoğrafçıları listesine buradan ulaşabilirsiniz. 2016’nın ödüllü fotoğrafçılarının listesi ise güncellenmeye devam ediyor; henüz tam değil değil.) 2017 itibarıyla fotoğraf yarışmalarının katılımcı sayısı, yarışmaya sunulan fotoğraf sayısı, ödül tutarları ve dereceye giren fotoğrafların hangi marka fotoğraf makinesi ve hangi lensle çekildiğine dair bilgileri de analiz etmeye başladım. fotoğraf’evreni Instagram hesabında sadece 1.lik ödülü alan kareleri paylaşırken Facebook sayfasından ilk 3’e giren karelere yer veriyorum. Bu özellikleri itibarıyla fotoğraf’evreni projesi tek olma özelliği taşıyor.

TFSF’nin onayladığı 2017 yılına dair bugün itibarıyla 25 ulusal/uluslararası fotoğraf yarışması var. Bunlardan 4’ünün sonuçları açıklandı. Bu dört yarışmada ilk üç dereceye giremese de beni çok etkileyen kareleri aşağıda sizlerle paylaşmak istedim.

  • İlk kare, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi “Dört Mevsim Yaşayan Tekirdağ” Fotoğraf Yarışmasından. Bu yarışma aynı zamanda şu an için 2017’de ilan edilen en yüksek ödüllü fotoğraf yarışması özelliğini taşıyor. Yarışmada dağıtılan toplam para ödülü 42 bin TL. 232 fotoğrafçının 1.412 kareyle katıldığı yarışmada birincilik ödülü alan fotoğraflar Canon marka fotoğraf makinesiyle çekildi. Bu yarışmada en beğendiğim fotoğraflardan biri, Önder Budak‘ın sergileme ödülü alan ‘Beyaz huzur’ adlı karesi:

  • Birinci olan fotoğrafın yine Canon marka fotoğraf makinesiyle çekildiği 2.Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi 2017 Ulusal Fotoğraf Yarışmasında sergileme alan Abdullah İnat‘ın ‘Asker – su’ ile Melih Cevdet Tekşen‘in ‘Etiyopyalı çocuklar’ adlı kareleri en etkilendiğim fotoğraflar oldu:

  • 2017’de sonuçları açıklanan fotoğraf yarışmalarında şu an için en yüksek katılımın yaşandığı İzmir Göztepe Rotary Kulübü Derneği 3. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasına 629 fotoğrafçı 2.084 kareyle katıldı. Yarışmada sergileme alan Hatice Karakan‘ın ‘Barış maçı’, Mehran Cheraghchi Bazar‘ın ‘Aşk’ ile Mehmet Müsebbih Ergin‘in ‘Sevgi’ adlı kareleri en beğendiğim fotoğraflar arasında yer alıyor:

  • 2017’nin sonuçları açıklanan ilk ulusal fotoğraf yarışması olan Çorlu Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışmasına 154 fotoğrafçı 536 kareyle katıldı. Birincilik ödülü kazanan fotoğrafın yine Canon marka fotoğraf makinesiyle çekildiği bilgisini bir Canoncu olarak paylaşmak istiyorum ;) Yarışmada Çorlu Belediyesi Özel Ödülüne layık görülen Adnan Teymur‘un ‘Boyacı’ adlı karesi ise beni en etkileyen fotoğraf oldu:

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

One Comment

  1. Asker-su çok duygulandırıyor insanı. Rabbim yardıma muhtaç olanlara yardım etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir