İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal’ın Ziyaretindeydim

istanbul_barosu_umit_kocasakal

Aslında bu yazıya daha çarpıcı bir başlık atabilirdim: “Kocasakal, İstanbul Barosu Başkanlığına tekrar aday olacak mı?” Ne de olsa son dönem, hukuk haber sitelerinin gündemindeki konulardan biri bu: Halihazırdaki İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal‘ın baro başkanlığına yeniden aday olup olmayacağı. Bir edebiyatçı ve blog yazarı olarak benim kendisiyle görüşme amacımsa bambaşka bir konuydu lâkin yine de merak edilen yukarıdaki sorunun cevabına dair ip uçları verebilirim ;)

e-vren günlüğü’nde sadece bir kez bahsini geçmiştim; Türkiye çapındaki hukuk etkinliklerinin nabzını tutan Türkiye Hukuk projesini bir yılı aşkın bir süredir yürütüyorum. Üstelik hukuktan anlamayan bir edebiyatçı ve bir blog yazarı olarak. Böylesi önemli bir projenin temelindeki blog tecrübesini de siz sevgili blog yazarı arkadaşlarımın dikkatine sunuyorum ;)

Türkiye Hukuk’un 1 yıl boyunca yayımladığı yüzlerce hukuk etkinliğinin istatistiğini çıkarmış ve Hukuka Yön Verenler 2015 adıyla 8 ayrı dalda ödül dağıtmıştık. İstanbul Barosu da bizim sistemimizdeki istatistiklere göre 2015 yılında en çok etkinlik düzenleyen baroydu. Sayın Kocasakal, randevu talebimi geri çevirmedi ve beni dün makamında konuk etti. Ben de kendisine hem Yılın Barosu Ödülü plaketini hem de küçük hediyelerimizi sundum.

Bu görüşmede biz dijital medyacıları ilgilendiren küçük bir konu geçti: Sahte sosyal medya hesapları. Ümit Bey’e Twitter’da çok aktif olmadığını, en son paylaşımının üzerinden neredeyse 1 yıl geçtiğini hatırlattığımda sosyal medyayla arasının çok iyi olmadığını ama özellikle Twitter’ı daha aktif kullanmaya başlayacağını söyledi. Twitter’da kendi ismiyle açılmış 2 hesap bulunduğunu, birinin kendisine ait olduğunu ama diğerinin başkası tarafından açıldığını anlattı. O sahte hesaba da sanırım pek müdahale edememiş. Bu küçük ayrıntı karşısında bir vatandaş olarak bizim durumumuz nice olurdu; durup düşünmek lazım.

istanbul_barosu_umit_kocasakal_2

Seneye ikincisi dağıtılacak “Hukuka Yön Verenler” ödüllerinin yeni içeriğiyle ilgili kafamdaki projeyi de kısmen paylaştım Kocasakal’la ve kendisinden bir söz aldım: Hukuk konularını, yasa tartışmalarını veya ülke gündemini bir kenara bırakıp bize “karikatür koleksiyonu”ndan bahsedecek.

Bir de medyanın ilgilendiği malum konuya dair bir ayrıntı: Kocasakal, İstanbul Barosu Başkanlığına tekrar aday olup olmayacağıyla ilgili kesin bir cümle kurmadı; zaten ben de o yönde bir soru yöneltmedim ;) Hem alanım değil hem de orada bulunma amacım farklı ama başka bir şeyden bahsederken konu, yaklaşan seçimlere geldi ve Kocasakal, “başkanlığa adaylığımı koysam kesin alırım da…” dedi. Da’sını önümüzdeki aylar gösterecek; tekrar aday olacak mı olmayacak mı açıkçası ben de anlamadım ;)

8 daldaki ödüllerden biri de “Yılın En Aktif Hukukçusu” ödülü; Kocasakal bu konuda da iddialıydı: Geçen sene olsaydı yılın en aktif hukukçusu ödülünü ben alırdım.

Böyle işte. Kocasakal’ın bahsini ettiğim o sahnede önümüzdeki yıl harikulâde bir performans sergileyeceğine eminim; anlatacaklarını da şimdiden merakla bekliyorum. Samimi yaklaşımı ve misafirperverliği için kendisine tekrar teşekkür ederim.

En çok buralardayım: Instagram | Facebook | Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir