Aile Hekimimle Nurofen Plus Yüzleşmesi

“İnternet günlükleri serisinin 7.sini bu hafta galiba yazamayacağım” derken Pazar sabahına saat 06.10’da başladım ve nihayet birazcık toplayabildiğim enerjimle önce bu yazıyı sonrasında da internet günlüğü 2016/4‘ü yazmak için bilgisayarın başına oturdum.

Perşembe öğleden sonra iş yerinde hastalanmaya başladığımı hissedip Cuma sabahına aile hekiminden randevu aldım. Geçen hafta İstanbul’da kar kış kıyamet olunca acısı fena çıktı. Benzer şikayetlerle iki hafta önce de aile hekimime muayene olmuştum ve bana üç farklı ilaç vermişti. Üç gün boyunca evden çıkmayıp çoğunlukla da uyuyarak pazar akşamına kadar kendimi toparlamıştım ama bir sorun vardı: Şiddetli karın ağrısı. Normalde böyle bir şikayetim yoktu ancak kullandığım ilaçlardan birinin yan etkisi olabilir diye ilaçların kullanma talimatlarını (prospektüs) okudum. Nurofen Plus Tablet‘in içindeki uyarıları okuyunca şaşırdım:

 • Miyokard infarktüsü (kalp krizi) ve inme (felç) riskinde artışa neden olabilir. Bu risk kullanım süresine bağlı olarak artabilir.
 • Bu ilaç, üç günden fazla süreyle sürekli olarak alındığında bağımlılığa sebep olabilen kodein içermektedir. Bu ilacı bıraktığınız zaman yoksunluk semptomları yaşamanıza neden olabilir.
 • Eğer baş ağrısı için üç günden fazla süreyle ağrı kesici alırsanız baş ağrınız kötüleşebilir.
 • Nurofen Plus gibi ilaçlar kalp krizi veya inme riskinde artışa neden olabilir. Bu yan etkiler hastanın hastaneye yatırılmasına hatta ölümüne neden olabilir.
 • Önerilen dozu aşmayınız veya şikayetlerinizi kontrol altına almak için gerekli olan süreden (3 gün) daha uzun süreyle almayınız.
 • Nurofen Plus da mide-bağırsak sistemi sıkıntılarına, nadir olarak ülser ve kanama gibi hastaneye yatırılmaya ve hatta ölüme neden olabilecek ciddi yan etkilere sebep olabilir.
 • Bu ilaç 3 günden fazla kullanılmamalıdır.
 • Bu ürün sadece kısa süreli kullanım içindir.
 • Bu ilaç, üç günden fazla süreyle sürekli olarak alındığında bağımlılığa sebep olabilen kodein içermektedir. İlacı bıraktığınızda yoksunluk belirtileri oluşabilir.

İlacın olumlu etkilerinden çok olumsuz etkilerine yer verilen bir kullanma talimatı… Bütün bunları okuduktan sonra üçüncü günün sonunda son kez almam gereken Nurofen Plus hapı almadım; böylece pazartesi sabahına da karın ağrısı şikayetiyle uyanmamış oldum.

Basit bir soğuk algınlığına karşı ‘3 günden fazla kullanılmamalı’ diye her yerine yazılan böylesi ağır bir ilacı bana niye verdiğini doktoruma bu ikinci randevuda sordum. İnsanı sinir eden alaycı bir gülümsemeyle ‘canım o aylarca kullanılırsa bağımlılık yapar’ dedi. İlacın bende karın ağrısına yol açtığını ve kullanma talimatında yazanları okuyunca ilacı kullanmayı bıraktığımı söyledim; “İyi ki okumuşum” dedim. Doktorumsa Nurofen Plus’ın çok iyi bir ilaç olduğu konusunda ve bugüne kadar hastalarından hiç şikayet duymadığında ısrarcıydı. Oysa üç günden fazla kullanılmaması gereken ilaç konusunda doktorun hastasını bilgilendirmesi, her şeyi eczacıya bırakmaması gerekir ki eczacı da böyle bir bilgilendirmede bulunmadı. Her hastanın ilaç içeriklerini okuma bilincine sahip olmadığını ve bazılarının verilen ilaçları iyileşseler bile sonuna kadar kullandıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. (Karşısında sorgulayan hasta görmeye tahammül edemeyen aile hekimimle en başından beri yıldızımız hiç barışmadı. Önceki randevulardan birinde kendisini değiştirmek istediğimi yüzüne karşı söylemiştim ama aile hekimini değiştirmenin internet üzerinden başvuruyla mümkün olmamasından dolayı mecburen böyle arada görüşmeye devam ediyoruz.)

Burada hata Nurofen Plus’ın üreticisinde (Reckitt Benckiser Healthcare) değil; zaten hem kutunun üzerine ‘kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz’ uyarısını koymuşlar hem de yukarıda alıntıladığım gibi ilacın olumsuz etkilerini açık açık -üstelik defalarca- yazmışlar. Burada asıl hata bilgilendirme görevini yerine getirmeyen aile hekiminde.

Bu hafta bir öncekine göre sanki daha ağır geçirdim hastalığı. Cuma – Cumartesi sabah akşam sürekli uyudum; en son bebekken bu kadar uyumuşumdur. O kadar çok terledim ve kıyafet değiştirdim ki yazlıkları kaldırdığım valizi açıp tshirtleri çıkarmak zorunda kaldım. Artık nasıl üşüttüysem faturası bana epey ağır oldu. Hastalandığımda benim için hayat duruyor, bu sefer de böyle oldu.

İlaçların etkisiyle yine kendimi yatağa atmazsam bu yazının hemen ardından internet günlükleri için keyifli bir yolculuğa çıkacağım.

Aile Hekimimle Nurofen Plus Yüzleşmesi” için 11 yorum

 1. Rica ederim Evren abi, Elif ablanın dediği çok doğru abi, C vitamini yani narenciye özellikle Limon çok faydalı, bol bol narenciye tüket
  Tekrar çok geçmiş olsun Evren abi

 2. Sevgili Elif, Gökhan ve Cem; geçmiş olsun dilekleriniz, önerileriniz ve değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Her birinizin yorumuna tek tek ve uzun uzun cevap yazacak mecali kendimde bulamadım. Bu da demek oluyor ki hâlâ iyileşememişim. Elif, önerilerin çok değerli, dikkate alıp uygulamak zorundayım. Sevgiler

 3. Öncelikle geçmiş olsun. Yan etkiler konusunda her ilaç için bi dünya şey yazıyor. Eminim ictigin Dorex’de de yazıyordur:)) Kişiden kişiye değişen bir durum var. O yüzden sen bırakarak en iyisini yapmışsın:))

 4. Evren abi öncelikle çok geçmiş olsun
  Bu durumu ben Nurofen Plus’ta değil de başka bir ilaçta yaşamıştım. Bende o ilacı almayı bıraktım hatta çöpe atmıştım başka birileri de içipte benim gibi olmasın diye. Bazı doktorlar bu tür konularda bilgilendirme yapıyorlar ama bazıları da var hastasını umursamıyor işte tıpkı senin doktorun gibi
  Tekrar geçmiş olsun Evren abi

 5. Bu şekilde düşünürsen tüm eczanelerin kapanması gerekir:) Basit ilaç diye bir şey yok, özellikle birkaç etken madde bir araya getirilmişse (grip ilaçları) risk artar. Üretici yazmak zorunda çünkü özellikle Amerika’da bu bir sektör, doktoru -firmayı dava edip tazminat almak çok yaygın. Ne yapmalı? Bir tıp doktoru olarak kendi yolum şu: Dayanamayacak kadar güçlü bir ağrı değilse ilaç içmem veya çok önemli bir toplantıya vs katılmayacaksam. Vücuduma inanırım, güvenirim, sabırla geçmesini beklerim. ”Tıp çok ilerledi” geyiğine kesinlikle inanmam. Cebimizdeki parayı almak konusunda çok ilerledi yalnız; orası doğru. Antibiyotik hiç kullanmıyorum dememe gerek yok sanırım :)

  Çok geçmiş olsun. Bol bol c vitamini (tablet değil, narenciye ile) , egzersiz, sebze-meyve , dinlenme ,sonrası için tavsiyem.

 6. Aslında ilaçla iyileşmeye ben de ön yargılıyım Mustafa ama hasta olunca da hemen iyileşeyim diye kendimi ilaca veriyorum; bu ne tezatlık böyle ;) İlacın bir yeri onarırken başka bir yeri hasara uğrattığını herkes kabul ediyor maalesef. En iyi tedavi hastalanmadan önce önlem almak.

 7. Ben ağrı kesici denilince sadece Dorex’i tanırım Onur ;) İlaç konusunda da doktorla ‘antibiyotik’ yazmaması konusunda pazarlığa girişimi genelde. Yazsanız da kullanmayacağım derim. Bir o yönümü takdir ediyorum ;)

 8. Hasta olduğumuzda ilaçları maalesef kullanmak zorundayız. Keşke hasta olmadan önce tedbirli olsak fakat olmuyor işte, hayat şartları bizi buna zorluyor. Ilaçlara karşı hep ön yargılı olmuşumdur. Prospektüsünü okumadan kullanmamaya gayret ederim. Hep aklımda olan yargı şudur, ilaçlar vücudumuzda biryere fayda sağlarken diğer taraflara zarar veriyor. Çok geçmiş olsun. Biran önce iyilesmeniz dileğiyle. Emeğinize sağlık TEŞEKKÜRLER

 9. Geçmiş olsun Evren, benzer durumu ben de yaşadım kullandığım bir ağrı kesici 2 hafta boyunca mide ve sırt ağrısı yapmış hayatı bana zindan etmişti. Artık kesinlikle ağrı kesici kullanmıyorum.

 10. Sevgili Evren,
  Gecmis olsun.
  Her seyin plus’u zarar.
  (:
  Bazen prospektuslerde doktorun ve eczacinin paylasmadigi kullanima dair onem tasiyan bilgiler olabiliyor.
  Okumak bu acidan faydali.
  Ama zaten ilaci icmeye pek gonullu degilsek prospektusu okudugumuzda beyin hizla tum yan etkileri emiyor ki bu da ruhsal acidan bunyeye zarar. Bu yuzden hepimiz icin saglik diliyorum(:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir