Vatandaş gazeteciliğinde yeni bir dönemeç: Periscope

periscope

Geçen gece tabletimdeki (yükleyeli bir hafta olan ama açıp hiç bakmadığım) Periscope uygulamasını inceledim; 1 saatten fazla bir zaman hem bizim insanımızın hem de Avrupa’daki kullanıcıların deneyimlerini inceledim.

Sonuç: Almanya ve Hollanda’da yayımlanan ÜTOPYA ile TV8’deki ÜTOPYA arasındaki fark Periscope’ta da aynı.

Sosyal ağlar (özellikle de youtube ve twitter) sayesinde vatandaşların artık birer muhabir olduğu söyleniyordu ama Pericope’un baş döndüren cazibesi ‘vatandaş muhabirliği’nin asıl şimdi başladığının kanıtı.

Türkiye örneklerinde içler acısı saçmalıklara Periscope’u yükleyip inceleyen herkes şahit olmuştur ama Avrupa’daki örnekleri internetin, sosyal medya kavramının ve geleneksel televizyonculuğun yakın zamanda ne yöne evrileceğini açıkça ortaya koyuyor. 3G ile görüntülü görüşmeye bir türlü ısınamamışken insanımızın Periscope’la anchormanlığa soyunması da ayrıca bir araştırma konusu.

Telefonum Android tabanlı olduğu için Periscope’u yükleyememiş, onun en sağlam rakibi Meerkat’ı Android uygulamasının çıkmasıyla inceleme fırsatım olmuştu. Meerkat’ta kısa bir canlı yayın deneyimim oldu ancak Periscope’taki gibi canlı yayın listelerini göremediğim için bu uygulamayı kimlerin nasıl kullandığı konusunda bir fikir sahibi olamadım.

Ipad üzerinden Periscope uygulamasını edinip canlı yayın dünyasında neler olup bittiğini görmek istediğimde ise kendimi üçüncü sınıf televizyon kanallarında bile olmayan basitlik, görgüsüzlük ve kendini ünlü biri zannedenlerle karşılaştım. Hatta yayın yapan birinin hakaretine bile uğradım. (Sebebi blog profilim @evrengunlugu twitter hesabımla bağlanmış olmam)

Türk kullanıcılara ‘Niçin Meerkat uygulamasını değil de Periscope’u tercih ettikleri’ni sorduğumda hiçbirinin Meerkat uygulamasından haberdar olmadığını gördüm. Periscope’u niçin kullandıklarını ise bir türlü ifade edemediler. Zaten hepsi de o an kendilerini seyreden insan sayısına ve yazılanlara odaklamış durumdaydı. Sürekli bir şeyler yeme içme hali içinde olmaları da ilginç bir detay. Anlayacağınız Periscope’ta da içerik üreten, farkındalık yaratan birileri yok.

Periscope Android uygulamasının çıkmasıyla bu uygulamayı daha çok inceleme fırsatım olacaktır. Ayrıca e-vren günlüğü için Periscope üzerinden içerik üretimiyle ilgili benim de birkaç fikrim var; sadece Android’e de gelmesini bekliyorum.

İkinci bir yazıya kadar Periscope’tan uzak durun. Şaka şaka; herkese iyi periscopelamalar ;)

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

9 Comments

  1. Yazınızı okuduktan sonra, Türk toplumunun blunduğu mecrayı neden önce linç ettiğini merak etmeye başladım. İnsan neden aracı, amacı dışında kullanırki.

  2. Periscope yükleyemem. ıphone yok ki :) O yüzden kötülemem gerektiğine inanıyorum.

  3. İsmail; diğerlerini olduğu gibi bu uygulamayı da yararlı kullananlar yine yabancılar ;) Türkiye’deki kullanıcıların periscope’u kısa sürede pornocope’a çevireceklerine eminim ;) Android için hepimiz çıldırıyoruz :D

  4. Periscope ile yararlı işler yapılabiliyor fakat şuan için çoğunlukla gereksiz yayınlar var diye biliyorum. Ben de Android’e gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum açıkçası.

  5. Meerkat ilk defa duyuyorum. Çok sosyalleşmek iyi değil. Her gün yeni bir seyler cıkıyor. Hele ki periscope’ ye hiç bakamayacağım.

  6. Bloglarda ve priscope ile ilgili haberlerde Meerkat’ın da bahsi mutlaka geçiyor aslında. Bu yazıyı yayımladıktan sonra tekrar Meerkat uygulamasına baktım ve telefonumdan silmeye karar verdim ;) Mekanlardan canlı yayın için izin alınsa daha sağlıklı ve saygılı bir durum olabilir diye düşünüyorum ama periscope’u daha farklı bir amaçla kullanmayı düşünüyorum.

  7. Meerkat’tan benim de haberim yoktu. Şimdi yazindan öğrendim kardeşim. Bence bu dönem yasanmasi gereken bir donem. Zamanla taslar yerine oturacaktir. Mesela sen mekanlari falan geziyorsun. Oralardan canlı yayın yapabilirsin. Hemen aklıma bu geldi. Eminim bu uygulamadan sen cok faydalanacaksin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir