Sen Mark Zuckerberg’den Daha mı İyi Patronsun?

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg bir kişiyi işe ama sürecinde söz konusu kişinin iyi bir patron olup olmayacağını dikkate alarak karar verdiğini “Eğer o kişi benim patronum olabilecek kapasitede biriyse onu işe alırım” sözleriyle açıklıyor. {Kaynak}

Sonra dönüp kendi ülkeme bakıyorum; özel sektör patronlarının, o patronların sağ kolu olan genel müdürlerin, müdürlerin veya ikinci adamların işe alım sürecindeki tavırlarını sorguluyorum. Türkiye’de hâlâ işe başvuran adayın kendisinden çok daha iyi olduğunu anlayıp ‘koltuğunu, mevkisini, makamını kaybetme riskini ortadan kaldırmak endişesiyle’ onu işe almayan bir zihniyet hakim.

Dahası da var: Devlet vergi kaçıranlara, sigortasız işçi çalıştıranlara, iş ve işçi güvenliğini ihmal edenlere savaş açmış olsa da memleketin dört bir yanındaki birçok işveren yasaları çiğneyip işi kılıfına uydurmaya ve kul hakkı yemeye devam ediyor.

Zuckerberg, Türkiye’de yaşayan bir işveren olsaydı elemanını sigortasız çalıştırır mıydı? Maaşını asgari ücretten gösterip geri kalanını elden verir miydi? Hem eğitim düzeyi yüksek hem de iş tecrübesi daha fazla olan elemanını işgüzar başka bir elemanın altında ezdirir miydi? Hele ki Zuckerberg’in sıfır kilometre araba alıp çalışanlarının maaşını vaktinde yatırmayacağını veya tatile çıkıp da maaşları geciktireceğini hiç sanmıyorum. Ayrıca Mark, ek mesai ücretlerinin ve asgari geçim indiriminin üzerine yatmaya da tenezzül etmeyecektir.

Ben 3-5 kuruşun hesabını yapıp da çalışanlarının yemek ve yol parasından, maaşından kısarak refaha ereni görmedim. Ancak yukarıda sıraladığım çoğu şeyle ne acıdır ki ben de muhatap oldum. Kibrin doruklarında gezen patronları, müdürleri gördükçe kaçtım. Küfürlerin havada uçuştuğu, alenen veya üstü kapalı mobbing (Bu nedir?) uygulandığı iş yerlerine şahit oldum hatta bizzat kendim de mobbing mağduru oldum.

‘Asgari ücret öderim; yol vermem, yemek vermem ama çay bedava’ diyen; çalışanını küçümseyen, iş yerinde mobbinge müsaade eden veya bunu bizzat kendisi uygulayan patronların hiçbir zaman bir Mark Zuckerberg olamayacağı kesin.

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir