Türkiye’nin En İyi Blogları Şimdi Ne Durumda?

blog, bloggere-vren günlüğü, Temmuz 2015’te blog yolculuğunun 10. yılını doldurmaya hazırlanırken arkama dönüp baktığımda bu sürenin gerçekten uzun olduğunu düşündüm. Elbette zaman hızla akıp geçiyor ancak on yıllık süreçte insanın hayatında çok fazla olay yaşanıyor; değişimler gerçekleşiyor; gelişmeler oluyor.

Bu zaman zarfında web günlüklerinin eskisi kadar rağbet görmediğini fark edebiliyorum. Bir dönem bloglar büyük ilgi görüyordu; hatta en iyi blog yarışmaları gerçekleştiriliyordu ve bazıları gerçekten heyecan vericiydi. Ben de e-vren günlüğü ile 2009, 2010 ve 2011 yılındaki Blog Ödülleri yarışmasına katılmış; 2011’deki yarışmada Türkiye’nin en iyi ilk 10 kişisel blogu listesine girmiştim.

O yarışmalarda ilk 3’e giren arkadaşlardan bazılarını ben de takip ediyordum veya etmeye başlamıştım. Ancak yıllar geçtikçe birçok blog yazarı gibi onlardan bazılarının da sosyal medyanın farklı ağlarına dağıldıklarına, bloglarını terk ettiklerine şahit oldum. Hal böyle olunca geçmiş yıllardaki yarışmalarda birinci olan blogların bugün yayında olup olmadığını merak edip sayfalarını tekrar ziyaret ettim.

blog ödülleri
Blog Ödülleri organizasyonu 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirildi.

Blog Ödülleri BÖ!, bu alanda Türkiye’nin en kapsamlı ve ilk blog ödülleri yarışmasıydı. İlk kez 2008 yılında düzenlendiğinde ‘en iyi kişisel blog’ kategorisinde birinciliği beyn.org kazanmıştı. Beyn, blog yolculuğuna çok yazarlı bir şekilde daha da zengin bir içerikle devam ediyor. O yılki yarışmada ikinci olan nahnu.org Ağustos 2014’ten itibaren yazmayı bırakırken üçüncü olan omerenissen.com  ise neredeyse ayda bir defa yazar hale gelmiş.

Blog Ödülleri 2009‘da en iyi kişisel blog seçilen yicit.com da çok sık yazı eklenmese de var olmaya devam ediyor. Aynı yıl ikinci seçilen Gürkan Kalkan blogu ve üçüncü olan Blog Devri ise ne yazık ki tarih sahnesinden silinmiş.

2010 yılında en iyi kişisel blog seçilen hknkr.com da web günlüğü macerasına son sürat devam ediyor. O yılki yarışmada ikinci olan Düşler Denizi ile üçüncü seçilen Kelimeler Benim de güncel kalmayı başarabilmişler.

Blog ödüllerinin en çekişmeli, en tartışmalı yılıydı 2011. Oylamaların usulsüzlüğü ile ilgili ortaya birçok iddia atılmıştı. O yılın birincisi olan Pozirif Günlük‘e baktığımızda son yazının Kasım 2014’te eklendiği görülüyor. Geçmiş yazılarına bakılınca da çok sık ekleme yapmadığı anlaşılan Pozitif Günlük, aktif paylaşımlarını Facebook’ta devam etmeyi tercih etmiş. 

2011’de son kez düzenlenen Blog Ödülleri BÖ! organizasyonunun dört yıllık sürecinde farklı kategorilerde dereceye giren diğer blogları {buradan} görebilirsiniz.

bumerang ödülleri
Bumerang Ödülleri, 2011 yılından bu yana düzenleniyor.

Blog dünyasındaki gelişmelerin nabzını ise 2011’den bu yana Hürriyet gazetesinin himayesindeki Bumerang Ödülleri tutuyor.

İlki 2011 yılında düzenlenen Bumerang Ödülleri farklı kategorilerde dağıtılıyor ancak içlerinde kişisel blog kategorisi bulunmuyor. Bu yarışmada ‘En çalışkan blog’ kategorisinin kişisel bloglara karşılık geldiği söylenebilir. Bu kategorinin 2011’deki birincisi egoistokur, çok yazarlı bir blog. Yeni paylaşımların devam ettiği egositokur, kişisel bir blogdan çok oldukça zengin bir kültür-sanat-edebiyat dergisinin internetteki yansıması şeklinde varlığını sürdürüyor.

Bumerang Ödülleri 2012 yılında en çalışkan blog kategorisinin birincisi Yolun Neresindeyim seçildi. e-vren günlüğü’nde daha önce kendisine yer verdiğim Sergül, ‘kişisel blog’ kavramının hakkını vererek blogunu hâlâ canlı tutmaya devam ediyor.

2013 yılındaki Bumerang Ödülleri’nde en çalışkan blog, bir gezi-tatil blogu olan bencetatil.com seçildi. Gezi tutkunu bir evli çift tarafından hazırlanan bloga son yazı Ararlık 2014’te eklenmiş.

2014 yılında dördüncüsü düzenlenen Bumerang Ödülleri’nde en çalışkan blog kategori birincisi, yine bir gezi-tatil blogu oldu. 4. Bumerang Ödülleri’nde birinciliği kazanan yoldaolmak.com tam anlamıyla kişisel blog sayılmasa da yazarı tarafından güncel tutulmaya devam ediyor.

Bumerang Ödülleri’nde tüm kategorilerde dereceye giren blogları {buradan} inceleyebilirsiniz.

altın örümcek
Altın Örümcek’te Blog Kategorisi 2006 yılında açıldı.

Türkiye’nin en saygın ve kapsamlı web ödüllerini dağıtan Altın Örümcek organizasyonu 2002 yılından beri internetin en iyilerini seçmeye devam ediyor. Farklı kategorilerin yer aldığı Altın Örümcek’te bloglar ilk kez 2006 yılında kategoriye dahil edildi. Altın Örümcek 2006 Web Ödülleri’nde blog kategorisinin birincisi altiustutasarim.com Ağustos 2014’ten bu yana güncellenmeyen bir içeriğe sahip.

Altın Örümcek Web Ödülleri’nin blog kategorisinde sonraki yıllar kişisel bloglardan çok şirketlerin blogları dereceye girmeye başladı. O yüzden onları burada tek tek yazmıyorum. Diğer yıllarda ödül kazanan diğer blogları {buradan} inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin en eski blogları listesini incelediniz mi?

en_eski_bloglar

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

Türkiye’nin En İyi Blogları Şimdi Ne Durumda?” için 13 yorum

  1. Merhabalar bu güzel makale ve güzel yorumlar için herkese teşekkürler

  2. Bloglar adına durumu çok samimi ve doğal özetlemişsin Onur; teşekkür ederim. Başkalarının ne yaptığıyla ilgilenmeden yazmaya, üretmeye devam etmeli.

  3. içimizdeki amatör ruhu kaybettik, en azından kendim için durum bu şekilde. Senenin belli zamanlarında aklıma geldikçe açar kaparım blogumu gelen giden olmayınca da çoğu zaman unuturum. Bir de bu sosyal ağlar iyice müptezel etti insanları. Hala devam eden insanların olması da çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir