Türkiye’nin En İyi Blogları Şimdi Ne Durumda?

blog, bloggere-vren günlüğü, Temmuz 2015’te blog yolculuğunun 10. yılını doldurmaya hazırlanırken arkama dönüp baktığımda bu sürenin gerçekten uzun olduğunu düşündüm. Elbette zaman hızla akıp geçiyor ancak on yıllık süreçte insanın hayatında çok fazla olay yaşanıyor; değişimler gerçekleşiyor; gelişmeler oluyor.

Bu zaman zarfında web günlüklerinin eskisi kadar rağbet görmediğini fark edebiliyorum. Bir dönem bloglar büyük ilgi görüyordu; hatta en iyi blog yarışmaları gerçekleştiriliyordu ve bazıları gerçekten heyecan vericiydi. Ben de e-vren günlüğü ile 2009, 2010 ve 2011 yılındaki Blog Ödülleri yarışmasına katılmış; 2011’deki yarışmada Türkiye’nin en iyi ilk 10 kişisel blogu listesine girmiştim.

O yarışmalarda ilk 3’e giren arkadaşlardan bazılarını ben de takip ediyordum veya etmeye başlamıştım. Ancak yıllar geçtikçe birçok blog yazarı gibi onlardan bazılarının da sosyal medyanın farklı ağlarına dağıldıklarına, bloglarını terk ettiklerine şahit oldum. Hal böyle olunca geçmiş yıllardaki yarışmalarda birinci olan blogların bugün yayında olup olmadığını merak edip sayfalarını tekrar ziyaret ettim.

blog ödülleri

Blog Ödülleri organizasyonu 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirildi.

Blog Ödülleri BÖ!, bu alanda Türkiye’nin en kapsamlı ve ilk blog ödülleri yarışmasıydı. İlk kez 2008 yılında düzenlendiğinde ‘en iyi kişisel blog’ kategorisinde birinciliği beyn.org kazanmıştı. Beyn, blog yolculuğuna çok yazarlı bir şekilde daha da zengin bir içerikle devam ediyor. O yılki yarışmada ikinci olan nahnu.org Ağustos 2014’ten itibaren yazmayı bırakırken üçüncü olan omerenissen.com  ise neredeyse ayda bir defa yazar hale gelmiş.

Blog Ödülleri 2009‘da en iyi kişisel blog seçilen yicit.com da çok sık yazı eklenmese de var olmaya devam ediyor. Aynı yıl ikinci seçilen Gürkan Kalkan blogu ve üçüncü olan Blog Devri ise ne yazık ki tarih sahnesinden silinmiş.

2010 yılında en iyi kişisel blog seçilen hknkr.com da web günlüğü macerasına son sürat devam ediyor. O yılki yarışmada ikinci olan Düşler Denizi ile üçüncü seçilen Kelimeler Benim de güncel kalmayı başarabilmişler.

Blog ödüllerinin en çekişmeli, en tartışmalı yılıydı 2011. Oylamaların usulsüzlüğü ile ilgili ortaya birçok iddia atılmıştı. O yılın birincisi olan Pozirif Günlük‘e baktığımızda son yazının Kasım 2014’te eklendiği görülüyor. Geçmiş yazılarına bakılınca da çok sık ekleme yapmadığı anlaşılan Pozitif Günlük, aktif paylaşımlarını Facebook’ta devam etmeyi tercih etmiş. 

2011’de son kez düzenlenen Blog Ödülleri BÖ! organizasyonunun dört yıllık sürecinde farklı kategorilerde dereceye giren diğer blogları {buradan} görebilirsiniz.

bumerang ödülleri

Bumerang Ödülleri, 2011 yılından bu yana düzenleniyor.

Blog dünyasındaki gelişmelerin nabzını ise 2011’den bu yana Hürriyet gazetesinin himayesindeki Bumerang Ödülleri tutuyor.

İlki 2011 yılında düzenlenen Bumerang Ödülleri farklı kategorilerde dağıtılıyor ancak içlerinde kişisel blog kategorisi bulunmuyor. Bu yarışmada ‘En çalışkan blog’ kategorisinin kişisel bloglara karşılık geldiği söylenebilir. Bu kategorinin 2011’deki birincisi egoistokur, çok yazarlı bir blog. Yeni paylaşımların devam ettiği egositokur, kişisel bir blogdan çok oldukça zengin bir kültür-sanat-edebiyat dergisinin internetteki yansıması şeklinde varlığını sürdürüyor.

Bumerang Ödülleri 2012 yılında en çalışkan blog kategorisinin birincisi Yolun Neresindeyim seçildi. e-vren günlüğü’nde daha önce kendisine yer verdiğim Sergül, ‘kişisel blog’ kavramının hakkını vererek blogunu hâlâ canlı tutmaya devam ediyor.

2013 yılındaki Bumerang Ödülleri’nde en çalışkan blog, bir gezi-tatil blogu olan bencetatil.com seçildi. Gezi tutkunu bir evli çift tarafından hazırlanan bloga son yazı Ararlık 2014’te eklenmiş.

2014 yılında dördüncüsü düzenlenen Bumerang Ödülleri’nde en çalışkan blog kategori birincisi, yine bir gezi-tatil blogu oldu. 4. Bumerang Ödülleri’nde birinciliği kazanan yoldaolmak.com tam anlamıyla kişisel blog sayılmasa da yazarı tarafından güncel tutulmaya devam ediyor.

Bumerang Ödülleri’nde tüm kategorilerde dereceye giren blogları {buradan} inceleyebilirsiniz.

altın örümcek

Altın Örümcek’te Blog Kategorisi 2006 yılında açıldı.

Türkiye’nin en saygın ve kapsamlı web ödüllerini dağıtan Altın Örümcek organizasyonu 2002 yılından beri internetin en iyilerini seçmeye devam ediyor. Farklı kategorilerin yer aldığı Altın Örümcek’te bloglar ilk kez 2006 yılında kategoriye dahil edildi. Altın Örümcek 2006 Web Ödülleri’nde blog kategorisinin birincisi altiustutasarim.com Ağustos 2014’ten bu yana güncellenmeyen bir içeriğe sahip.

Altın Örümcek Web Ödülleri’nin blog kategorisinde sonraki yıllar kişisel bloglardan çok şirketlerin blogları dereceye girmeye başladı. O yüzden onları burada tek tek yazmıyorum. Diğer yıllarda ödül kazanan diğer blogları {buradan} inceleyebilirsiniz.

Türkiye’nin en eski blogları listesini incelediniz mi?

en_eski_bloglar

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

13 Comments

 1. Merhaba.
  Herkesin düşüncesi aynı, bloglar yeteri ilgi ve değeri görmüyor.
  Sosyal medyanın bloglarla olan savaşını kazanması da bu durumu bir adım daha ileri götürdü.
  Bence bir neden daha var bunda. Herkesin kendine göre bir üslubu, tarzı var fakat yeni bloglar sanırım eskilerin taklidi oluyor. İnsanlar birbirlerinden ilham alabilirler, bu çok normal ama son zamanda bloglar sayesinde oturduğun yerden sadece yazarak çok kolay para kazanılabileceği algısı oluşturuldu insanlarda ve insanlar sabırsızlanıp bir an önce bu işe girişerek özensiz, bir diğerinin taklidi bloglar oluşturarak para kazanmaya çalıştılar. Çoğu da bu işin bu kadar kolay olamayacağını görüp çok geçmeden vazgeçti.
  Aslında farklı bir tarz oluşturulmalı bloglar için. Bloglar üzerine çok farklı, yeni bir proje geliştirilmeli, yeniden canlılık kazandırılmalı. Çoğu insan daha blogun ne demek olduğunu bile bilmiyor. Herkesin okuduğu, haberdar olduğu, Facebook, Twitter kadar popüler kişisel bloglar olmaması bence bir eksi.

 2. Merhaba Kemal; bu değerli yorumun için teşekkür ediyorum. Her işte olduğu gibi blog olayında da sebat etmek, sürdürebilirlik çok önemli. Projenle ilgili gelişmeleri merakla bekliyorum.

 3. Blog dünyasının önemi henüz ne blogcular ne de yayıncılar tarafından anlaşılamıyor. Oysa ki, deneyim kelimesinin hiç bir zaman önemini kaybetmediği dünyada bloglar her zaman var olacaklar ve her zaman da değerli olacaklar.

  Önemli olan, kaliteli ve sürekli, okuyucuya fayda sağlayan içerikler üretmek. işte en büyük zaafımız sürdürülebilirlik konusunda oluyor. Çok çok iyi yazan çok iyi blogların önce güncellemelere aralıklarla yer vermeleri, sonra yazmayı bırakmaları, sonra da sitelerin kapanmasına giden süreç doğrusu beni üzüyor. Bu güzelim içerikler Googl arşivlerinde kaybolup erişimez gerilere düşüyor.

  İyisi mi Voltran’ı oluşturmak. Projem bu 2015 yılında. :)

  Sevgiler.

 4. Merhaba evren. :))))))

  Blog ödüllerini ilk başta kazanmak bir heyecandı sadece. Beklemiyordum zaten kazanmayı… Fakat oraya katılmak, bu tip ortamların amacını gösterdi bizlere: çünkü aslında ödül töreni bizler için yapılmamıştı, bizler üzerinden oradaki ünlü konukların gövde gösterisi ve kendilerini empoze etme çabasıydı. Ödülümü verdiler ve gittim. Bu. :) Ben zaten öncesinde de yazıyordum, sonrasında da yazmaya devam ettim. Bir şey ispatlamak için yazmıyorum; dediğim gibi bir hobi. Bu yüzden pek bir değişiklik olmadı diyebilirim. Bir etiket olabilir ama… Hani kazandım gibisinden. Yazılarımı hiç bir zaman 2 kez okumadım. Profesyonel bakış açısıyla değerlendirmeye çalışmadım.

  Bu arada yazında bahsettiğin bumerang ödüllerine 3 kez başvurdum, 3 ünde de reddedildim. :)) Bunu da yazmak istedim.

  Feedly kullanmadığım için farklarını bilmiyorum ama daha önce google reader kullanan biriydim. Onu kullandıysan eğer theoldreader ile pek farkı yok. Takip etmek istediğim blogların feed lerini ekleyerek yeni yazdıkları yazılardan haberdar oluyordum. The old reader de aynı şeyi yapıyor. Site site son yazıları görebiliyorum. Kategorilerde açabiliyorum; mesela blog ödülleri kazananlarını blog ödülleri 2010 kategorisinde takip ediyorum. Takip ettiklerimi farklı bir kategori de… gibi.

 5. Ziyaretin ve yorumun için teşekkürler Hakan. 2010 yılında en iyi blog seçilmek blog yolculuğunda neleri değiştirdi; merak ediyorum. Yorumunda bahsettiğin konularda -sırf güncel kalabilmek adına- yazılar yazmak blogu kirletebilir, haklısın. Bu arada ben blog takiplerini Feedly üzerinden gerçekleştiriyorum. theoldreader’ın farkı ve avantajları nelerdir?

 6. Merhaba Evren,
  Güzel bir son dönem özeti oldu.
  Blog yazmak bir hobi aslında; güzel bir hobi…
  Bırakamam herhalde.
  Fakat son zamanlarda yazmak için konu bulamamak gibi bir sıkıntım var; güncel konularda (siyaset, futbol, moda vs) yazılar yazıp blogumu da kirletmek veya rotasını değiştirmek de istemiyorum açıkçası.

  Yazın için teşekkürler.

  Bu arada ben de tüm kazananları theoldreader aracılığıyla takip ediyorum.

 7. Merhaba Elif, ziyaretin ve yorumun için teşekkür ediyorum. Herkesin blog yazarlığına bakış açısı, blogları algılayışı farklı. İsteyen istediği gibi blog dünyasında var olmaya devam edebilir ancak zaman geçtikçe iyi ile kötü zaten kendiliğinden ortaya çıkıyor.

 8. Merhaba, Ufuk benim sayfama yorum yazmış,iade-i ziyaret amacıyla blogunu gezerken sizinle karşılaştım. 10 yıldır bu mecrada olmak takdir edilesi bir durum. Bravo.

  İyi bir blog demek bence zengin ve özgün içerik + devamlılık demek. Bu ikisini başaran bloglar artık bir ”marka” oluyor. Anne blogları dünyasında Blogcuanne buna güzel bir örnektir . Bir işe bu kadar emek ve zaman ayırıyorsanız para da kazanabilirsiniz diye düşünüyorum.

  Para kazanma motivasyonu ile yola çıkan bloggerların devamlılık konusunda başarısız olacağını düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi?

 9. Merhaba Ufuk, yorumun ve ziyaretin için çok teşekkür ederim. 2008’den beri takip edip bunca zaman hiç yorum yapmamış olman da incelenmesi gereken bir durum ;) Çünkü senin gibi aynı durumda olan başka ziyaretçilerimin de olduğunu hissediyorum ;) Para kazanma amaçlı blogların çoğaldığı gerçeğini ben de kabul ediyorum.

 10. Ben sizi 2008den bu yana okuyorum efenim. Bu tarih benim ilk kez bir seyler yazmaya basladigim zamana tekabul ediyor. Harbiden de o eski blog kültürü kalmadi. Şimdilerde “internetten para kazanmak” hevesiyle acilan samimiyetsiz makaleler yayinlayan bloglarla doldu tasti ortam. Mobilden yorum yazmak tam bir eziyetmis. Bu arada bunca zamandir okuyup da bir yorum birakmadigim icin affiniza siginirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir