Google’a Sorulan Tuhaf Sorular

google

Yazının başlığını ‘Google’a sordular, beni böyle buldular’ şeklinde güncelleyebilirim ama hemen konuya girmek istiyorum.

e-vren günlüğü’ne 2014 yılı boyunca Google’da hangi aramalar yapılarak gelindiğine baktım. Anahtar kelimelerin yanında her zamanki gibi Google amcaya doğrudan soru soranlar vardı ki bunlardan dikkatimi çeken 10 tanesine bu yazımda yer vermek istedim.

İşte, 2014’te bazılarınızın yolunu bu bloga düşüren o tuhaf sorular:

Aydın’a kar yağar mı?

Bu soruyu her yıl Google’da inatla arayıp bloguma gelmeye devam eden arkadaşlar var. Aydın’a ataması yapılan veya coğrafya ödevi hazırlayan birileri mi bu aramayı yapıyor hiçbir bilgim yok. Ama Aydınlı biri olarak bildiğim bir şey var ki Aydın’a kar yağmaz. 5-10 yılda bir yağarsa da yalancıktan yağar =)

Elazığlılar nasıl insanlardır?

“Elazığ insanı nasıldır? Elazığlılar iyi midir?” diye sormamışlar da ‘Sen nasıl bir insansın!’ dercesine Google arama çubuğuna adeta pöykürmüş bu arkadaşlar. Muhtemelen ya benim gibi askerliği Elazığ’a çıkan birileri veya yine memur olarak bu güzel şehrimize gidecek olanlar bu sorunun cevabını merak etmiş. Yeri gelmişken söyleyeyim: Ben Elazığlılar’ı çok severim!

Çok mutlu eden her şeye boşverdiren antidepresan ilaçları hangileri?

Öncelikle şunu düzelteyim: ‘her şey’ ayrı yazılır; arkadaşlar birleşik yazıp aratmışlar, ben düzelttim! Sanıyorum ki bu sorunun cevabını arayanlar oldukça dertli. Hem mutlu eden hem de ‘amaaaan şu ölümlü dünyada her şeyi boşverelim’ dedirten br antidepresanı bulma amacıyla ziyaretime gelmişler. Aradıklarını bulmuşlar mı bilemiyorum.

BBG Edi şimdi ne yapıyor?

İnsan, Biri Bizi Gözetliyor (BBG) yarışmasının ilk sezonunda birinci olan BBG Melih‘i merak eder önce. Edi’nin kim olduğunu BBG’nin kaçıncı sezonunda yarıştığını hatırlayamadım. Bu sorunun üzerine küçük çapta bir araştırma yaptım lakin Edi, şu an nerededir, ne işle meşguldür öğrenemedim; kusura bakmayın =)

Kimler şu ana kadar prozac’tan memnun kalmış (ki ben kalayım, dercesine Google’un omuzlarına başını yaslayan küçük hanım, küçük bey. Boşverin prozacmış mrozacmış, çıkın bir güneşlenin!)

BBG evindeki Fenerli çocuk kimdi?

Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen BBG yarışmasında hangi yarışmacının Fenerli olduğunu merak eden arkadaş! Ruh halini merak ediyorum. Bu soru gece gece aklına gelip uyku tutmadı da cevabı mı aradın? Sahi, BBG evinde Fenerbahçeli olan kimdi?

Erkek ismi Kâzım mı Kazım mı?

“Şapkalı â” artık kullanılmıyor diye iddia edenlere tokat gibi gelsin bu soru! İsmi Kâzım olanlar bilir, ‘aylardan kasım’ gibi teleaffuz edilmez o isim. K, önündeki â ile beraber ince söylenir; Karpuz gibi değil!

Yıldız Tilbe’nin sinirliyken söylediği laflar

Yıldız ablamız bazen sinirliyken ne söylediğini bilmiyor; ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Ama hoş karşılıyoruz; sanatçıdır, usta bir yorumcudur; Kuşadası’nda evi vardır; Ege insanını sever. Hem kime ne kadıncağınızın sinirliyken sarf ettiği laflardan!

1 günde 1 kutu aspirin içersem ölür müyüm?

Bu soruyu Google’a sorduktan sonra bloguma ulaşan arkadaştan bir daha haber alınamadı. Aramayı yaparken seçtiği kelimeler özellikle dikkatimi çekti. ‘Bir gün, bir kutu’ diye yazmamış; son derece bilinçli, ne aradığından emin, ‘1 gün’ demiş, ‘1 kutu’ demiş. Allah selamet versin.

3 genç kız gece gece sokakta ne yapar?

Üç tas has hoşaf gece gece sokakta ne arar? Kız kısmısının akşam akşam sokakta ne işi var? Bu zihniyetiyle internet başına geçen abilerim, teyzelerim, amcalarım. Gece vakti gezmeden dönerken ne yaşadınız da ‘3 genç kız’ın gece vakti niçin sokakta olduğunu Google’a sorma gereği duydunuz? Hep dedikodu, hep dedikodu!

Ve son olarak… İsmini vermek istemeyen bir arkadaşımız önce “Arkadaşa küçük küçük notlar” diyerek başlamış; “arkama dönüp…” diye devam etmiş; “arkama dönüp bakıyorum da…” diye eklemiş; “arkama dönüp baktığımda” diye düzeltmiş; “arkamdan konuşanlar… yorulduğunuza değmiyor be!” diye son noktayı koymuş!

Bu yazıyı bir de sahibinin sesinden dinleyin:

 

Evren’i Sosyal Ağlarda Takip E+

7 Comments

  1. Özellikle 2015 yılını geride bıraktığımızda da o yıl gelen sorularla ilgili bir yazı yazacaktım ama bir türlü sıra gelmedi Hatice ;) Ama bu konuyla ilgili farklı bir şey yapmak var aklımda. Çok teşekkür ederim ;)

  2. Merhaba..Son günlerde okurken en çok gülümsediğim yazılardan birisi oldu yazınız:.)) Hatta o kadar çok beğendim ki şu isim ,e-posta ,site ismi gibi detayları bile üşenmeyip doldurarak ,engeli aşıp size bir düşüncelerinize sağlık demek istedim:)

  3. Merhaba Cem, yorumun için teşekkür ederim. Aslınd abu yeni bir fikir değil, daha önceki yıllarda da bu konuda yazılar yazmıştım. Konunun içinde link vermeyi unutmuşum. Google Analytics verilerini incelerken hangi kelimelerle, sorgulamalarla bloguma gelindiğini gördüğümde başlarda şaşırıyordum ama artık şaşırmıyorum. İnsanların merak ettiklerini, öğrenmek istediklerini birbirlerine rahatça soramamaya başlamasının geldiği nokta bu olabilir. Ya da emin değilim =)

    Benzer yazılar şurada: http://www.evrengunlugu.net/tag/beni-bunlarla-bulmamaliydiniz/

  4. Mizah dolu bir yazı olmuş. En başta bu konuyu yazmak nerden akliniza geldi bilmiyorum ama sırf bunun için bile tebriği hak ediyorsunuz Evren Bey. Bizim millet nasıl da aramalar yapıyormuş. Abi bu ülkede yapılan her şey bu kadar mizahi olabilir mi? Böyle bir ülkeye sahip olmaktan cok mutluyum. Dünya üzerinde tekiz :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir