Frizbi: Benim Çocukluk Oyuncağım!

Bu yaşıma kadar sporun herhangi bir dalıyla hiç ilgilenmedim ama 90’lı yıllarda bir spor olarak görülmeyen frizbiyi gayet başarılı bir şekilde atardım. Ufo’ya benzeyen o oyuncağa “frizby, frisbee, frisbi, disket” deyin ya da onun adını ilk defa duymuş olun hiç fark etmez; hayatınızda mutlaka bir kez de olsa çöp kovasının kapağını havaya fırlatmışlığınız vardır. Demek istediğim şey; ismi size yabancı gelse de frizbi aslında bize çok da uzak bir oyun değil.

Bosforce - Caddebostan olypics Lig Maçından
Bosforce – Caddebostan Olympics Lig Maçından

Çocukluğumda frizbi ile nasıl tanıştım hatırlamıyorum ama sokakta epey oynardım ve havada uçan daire gibi gittiği için diğer çocukların da ilgisini çekerdi. Frizbinin Amerika’da sadece çocuklar tarafından değil yetişkinler tarafından da oynandığını Flickr’da paylaşılan fotoğraflar sayesinde öğrenmiştim. ‘Ultimate Frisbee’ ismiyle bir spor dalı haline gelen bu oyunun Türkiye’de de profesyonel bir şekilde oynandığını İstanbul’a geldikten sonra öğrendim.

Bir gün internette ‘İstanbul’da frizbi oynayan birileri var mıdır acaba?’ diye araştırma yaparken gerçekten birilerinin bu oyunu takım ruhuyla profesyonel olarak oynadığını öğrendim. Ulaştığım ilk isim ODTÜPUS Ultimate takımından Mert Çetin‘di. Mert, Türkiye’deki ultimate frisbee oluşumu hakkında bana bilgi verdikten sonra beni İstanbul’daki üç frizbi takımının kaptanlarına yönlendirdi ve onun sayesinde Türk Kası (2007) takımının kaptanı Cem Gürses‘e, Caddebostan Olympics (2009) kaptanı Barış Mutlu‘ya ve Bosforce takımı kaptanı Hayati Kayacı‘ya ulaştım.

Üç arkadaş da mesajıma son derece içten cevaplar verdiler. Hatta Cem, daha ilk mesajına ‘Aramıza hoş geldin’ ile başlıyordu. Hayati ise hemen o hafta sonu beni Caddebostan’da oynanacak Bosforce – Caddebostan Olympics lig maçına davet etti.

Bosforce - Caddebostan Olypics Lig Maçından
Bosforce – Caddebostan Olympics Lig Maçından

6 Nisan Pazar günü de Bosforce takımının oyuncuları Hayati ve Enes ile buluşup Caddebostan’daki maça gittim. Maçın yapılacağı alana vardığımızda onlarca frizbi havada uçuşuyor; her iki takımın oyuncuları da çimlerde diskleriyle antrenman yapıyordu. Sonrasında da 50 – 55 dakika sürecek olan maç başladı. Hatta o sırada çektiğim bir videouyu da instagram hesabımdan paylaştım. O günkü maçta çektiğim fotoğrafları ise yazının sonunda görebilirsiniz.

İstanbul’da 3 ultimate üniversite takımı (Boğaziçi Fat Cats, Yeditepe Ravens, İTÜ Frizbi Teknik) ve 3 de ultimate kulüp takımı (Caddebostan Olympics, Bosforce ve Türk Kası) bulunuyor. Ultimate kulüp takımlarında genelde üniversiteden mezun olmuş, öğrenci olmayan insanlar oynuyor. İstanbul Anadolu yakası takımı Caddebostan Olympics’in oyuncu sayısı Avrupa yakasındaki Bosforce ve Türk Kası’na göre daha fazla. Asıl antrenmanlarını genellikle Bostancı’da hafta içi akşamları 20.00 – 22.30 saatleri arasında yapıyorlar ve herkese açık. Bazen Caddebostan’da da disk atışları yapıyorlar. {Şuradaki} Facebook grupları üzerinden de haberleşiyorlar. Yeni kurulan frizbi takımlarından olan Bosforce oyuncu seçiminde çok titiz davranıyor; internet sitelerinde bunun altını da özellikle çiziyorlar.  Türk Kası ise İstanbul’un Avrupa yakası takımı olup oyunu bilen bilmeyen herkese kapıları açık. Hafta içi salı günleri Seyrantepe Kapalı Spor salonunda antrenman yapıyorlar ve hafta sonları için de antrenmanlar organize etmeye çalışıyorlar. Türk Kası, kendi içindeki etkinlik ve organizasyonlarını turkkasi@googlegroups.com Google grubu ile {buradaki} Facebook grubu üzerinden yapıyor. İstanbul’da neredeyse her hafta sonu bir etkinlik, turnuva, vs gerçekleştiriliyor. Bu etkinleri organize ettikleri, duyurdukları, takip ettikleri bir Yahoo grupları var: Ultimate_in_Istanbul@yahoogroups.com  Ayrıca İstanbul’daki frizbi etkinliklerinin tamamını {şuradaki} Facebook grubundan takip etmek mümkün.

Ayrıca frizbi takımları, pick-up dedikleri takımlardan bağımsız, herkesin katılabildiği karma antrenmanlar düzenliyor ve çoğunluğu İTÜ ve Eyüp’te gerçekleştiriliyor. Bunların duyurusu da istanbulultimate Facebook grubunda yapılıyor.

İster Bosforce – Caddebostan Olympics maçından çektiğim fotoğraflara bakın, isterseniz de Frizbi hakkında birkaç bilgiye daha göz atın:

– Frizbi, çapı 27 cm ve ağırlığı 175 gr olan bir disktir. 1950’li yıllarda Walter Frederick Morrison adlı bir girişimci, halkın UFO’lara olan ilgisi sebebiyle uçan dairelere benzeyen bir oyuncak yaptı. “Plüton Tabağı” adı verilen oyuncak kısa sürede tanındı. Oyuncağın üretildiği firmanın çalışanı, üniversite öğrencilerinin birbirlerine teneke kutu kapağı atarak oynadıkları bir oyun gördü. Öğrenciler bu oyuna “freesbee” diyorlardı. Evlere teneke kutularda kek ve bisküvi servisi yapan bir firmaya ait olan Frisbee adı böylece tescil ettirildi. Çocukların oynadığı bir oyuncak olan frizbi, herkesin pikniklerde ve sahillerde oynadığı bir oyun haline geldi.  1960’lı yıllarda ABD Deniz Kuvvetleri havada süzülerek ilerleyen işaret fişekleri, frizbi model alınarak tasarlandı. Bu frizbiler, gece karanlığında aydınlatma fişeği olarak da kullanıldı.

– Frizbi oyunu (ultimate sporu) çim sahada, salonda veya kumsalda (plajda) sahalarda 7’ye 7, 5’e 5 veya 4’e 4 kişilik takımlarla oynanır. Oyunun yoruculuğundan dolayı yedek oyuncu sayısı sınırsızdır. Ayrıca kadın ve erkeklerin aynı takımda oynadıkları iki spor dalından biridir.

– Oyun diskin düştüğü yerden başlar. Hücum eden takımın amacı diski yere düşürmeden, rakip uç bölgede diski havada tutmaktır.

– Savunma yapan  takımın amacı araya girip diski kapmak veya diskin yere düşmesini sağlamaktır.

– Diski tutan oyuncu diskle birlikte hareket edemez. 10 saniye içinde pas vermek zorundadır.

– Frizbi oyunu (ultimate sporu), oyuncuların birbirine asla fiziksel temasta bulunamadığı bir oyundur ve rakibe yapılan müdahaleler faul olarak değerlendirilir. Bu açıdan frizbi oyunu, yaralanmanın en az olduğu spor dallarından biridir.

– Frizbi oyunu (ultimate sporu) hakemsiz bir oyundur. Oyuncular birbirlerine ve baştan kabul edilmiş oyun kurallarına sadık kalırlar.

– Frizbi oyununun (ultimate sporu) temel teknikleri ve kuralları 3 saatte öğrenilebilir. Bu sebeple oynamak için tecrübe gerekmez ve her yaştan sporcu aynı sahada disk atabilir.

– Frizbi oyunu (ultimate sporu) Türkiye’de ilk kez 2007 yılında İstanbul’da amatör bir ekip tarafından oynanmaya başladı ve o ekip süreç içerisinde bugünkü Türk Kası (TK) adını aldı. 

[Sosyal Ağlarda TAKİP ET]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir