e-günlük

Anneannem Derdi ki: Zıkkım İçeseciler!

Yazıya girmeden önce uyarımı yapayım: 6 yıldır olduğu gibi bundan sonra da e-vren günlüğü’nde alkollü içki tüketmek ya-sak-tır! Bu blogu her gün yüzlerce genç okuyor, çocuklar ziyaret ediyor, aileler takip ediyor. Gidin başka yerde zıkkımlanın ;)

Medya yine yaptı yapacağını, meğer haberlerde bangır bangır iddia edilen içki sayaklarının çoğu yalanmış. Pöf! Gündem meşgul olsun da oh nasıl olursa olsun ;)

Dün, NTV’de tartışma programında bir grup amcamız içki yasağı üzerine ahkam kesiyorlar. Hepsi bu yasağa karşı ama ille de şunun latını çizmeden edemiyorlar: Abijim tamam içki insan sağlığına zararlı, trafik kazalarına sebep oluyor; abijim biz demiyoruz ki içki için. Kabul ediyoruz bunun kötü bir şey olduğunu. Bunu içip içmeyeceğine insanlar kendileri karar vereceklermiş. Hatta yasaklamakla önüne geçileceği sanılıyormuş ama tam tersiymiş. İşin özü eğitimmiş. Abijim bir de catering (bu da yeni çıktı, yemek şirketi mi bunlar, Türkçesi yok mu bu yeni sekötrün?)  firmaları zarar edecek, binlerce insan bundan ekmek yiyor.” Bıd bıdı bıdı…

Uyuşturucu da zararlıdır, hem de en zararlısıdır. Adını telaffuz etmek, bu kelimeyi yazmak bile iğreti bir durum. Ama bu denli pis bir şey olmasına rağmen, hayır efendim, uyuşturucu yasaklanamaz, bu özgürlüklere bir darbedir! Uyuşturucu kullanıp kullanmayacağıma pekala kendim karar verebilirim; evet bunu yapabilirim mi diyeceğiz? Uyuşturucu sayesinde milyonları cebe indiren zevk sefa içinde yüzen baya bir insan da var. E onlar da ekmek parasından olacak. Böyle mi mantık yürütelim o halde?

Millet de sosyal özgürlük adı altında evinde bar’ında demlenmekle yetinmeyip sokakta sahilde içmeye pek meraklıymış. Böyleleri için rahmetli anneannemin sözü hep cebinde hazırdı: Bkz. bu yazının başlığı ;)

evrengunlugu.net

2010-2011 dönemindeki yayın süresince Acil İhtiyaç Projesi Vakfı‘nı, AİP Vakfı’nın proje ve çalışmalarını gönüllü olarak desteklemektedir.

Bir önceki Bedava Reklamın Böylesi başlıklı yazımda kurtlar vadisi, muhteşem yüzyıl ve ntv hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılarım da hoşunuza gidebilir

10 Yorumlar

 • Yanıtla kimse 23 Haziran 2011 at 16:33

  Anneanne çok doğru söylüyormuş.

 • Yanıtla sultan karakuş 14 Ocak 2011 at 14:23

  İçkiden ve sigaradan nefret eden biriyim. Hem sağlık hem ekonomik anlamda kişilerde yarattığı tahribatı çok iyi biliyorum. Sınırlamaların olmasından da gayet memnunum ama önemli olan yasaklamak değil, uygulanabilirliğini denetlemek. Büyük şehirlerde durum nedir bilemem ama burada kapalı alanda sigara içiliyor hala, hem de sigara içilmez levhası bulunduğu halde. “Git şikayet et” diyor içimdeki ses, sonra “amaaaan kimi kime şikayet edeceksin?” diyor aynı ses.
  Yasaklar çiğnenmek için vardır derler, uyuşturucu zehiri yasak sözde, e kimse kullanmıyor mu, hatta yasak olduğu için daha cazip geliyor, sonuçları korkunç tabi ki tartışmasız.
  Sanırım soruna yanlış yerden bakıyoruz, sigara, alkol, uyuşturucu, kumar gibi bağımlılık yaratan şeylerden uzak kalabilmişsek çok şanslıyız ama bu bağımlı olan insanları dışlama sebebimiz olmamalı. Yine asıl soru şu, bu insanlar neden bağımlı oluyorlar ve neden vazgeçme noktasında zorlanıyorlar? Bu davranışların altında yatan ekonomik, toplumsal ve psikolojik sebepler neler? İnsanların bunlara hiç bulaşmadan yaşamasını nasıl sağlayabiliriz? Bu soruların cevabı bulunmadıktan sonra yasaklamanın çok etkili olacağını hiç sanmıyorum, evet belki bir müddet satışlarda düşüş olacaktır ama yine kendi piyasa dengesine geldiğinde herşey aynı şekilde devam edicek.
  Sözümün özü şu ki, şu an pek çok konuda yapılan hata, bataklığı kurutmak yerine sinekleri öldürmeye çalışmak.

  • Yanıtla evrengunlugu 14 Ocak 2011 at 15:08

   @Sultan, haklısın. Ancak “çiğnenen yasaklar karşısında “aman bana ne”cilik sorumlu vatandaşlık anlayışıyla pek uyuşmuyor. Bahsettiğin yeri şikayet et, üzerine düşen görevi yerine getir; gerisi resmi yetkililere kalmış olur. Herhangi bir cezai işlem uygulanmıyorsa da artık bu senin sorunun değil, resmi makamların sorunu ;) Teşekkürler yorumun için.

 • Yanıtla salih 14 Ocak 2011 at 01:54

  :) abijim ; bu abijim kelimesi tdk nın ağabey kelimesine alternatifi mi? ben zaten ağabey gibi bir kelimeyi kullanmaktan hıç haz etmemısımdır. Konuşma dılınde kullanmadıgım bır kelıme. ağabey mı dıyom ben yoo o zaman abi? degıl mı ama, hatta bundan bole abijim:))

  • Yanıtla evrengunlugu 14 Ocak 2011 at 01:59

   @Salihcim, “abijim”i alkol sınırını aşıp kayışı koparanlar söylüyorlar ya genelde. Hatta onlar hiçbir kelimeyi doğru dürüst telaffuz edemiyorlar ya o ara ;)

 • Yanıtla Halis 13 Ocak 2011 at 20:20

  ben alkollü ve damlı almıyorum :)

  • Yanıtla evrengunlugu 13 Ocak 2011 at 22:38

   @Halis, iyi yapıyorsun. Senin blogunun tadı bireysel ziyaretle çıkarılabiliyor ancak ;)

 • Yanıtla ümit 12 Ocak 2011 at 22:50

  memleketimde neden özgürlük diyince soyunmak, içmek vs gibi zevke dayalı eylemler anlaşılıyor?
  neden özgürlük diyince, medeniyet, ilerleme, gelişim vb gibi insan olmanın erdemine dayalı eylemler anlaşılmıyor.
  ağzıma içki koymuşluğum yok, beni çeken bir yanı da yok, çünkü; bünyem alkolle zayıf olacak kadar zayıf değil, gönül sarhoşluğundan öte ayıklık bilmem!

  • Yanıtla evrengunlugu 13 Ocak 2011 at 00:05

   @Haliscim, eyvallah ;) Senin blogda da içki yasağı var değil mi ;)

   @Ümitçim, bana “sigara kullanıyor musun?” dediklerinde “sigara içecek kadar küçülmedim henüz.” derdim gençken ;) Senin yorum da benim bu cevaba benzemiş. Teşekkür ederim.

 • Yanıtla Halis 12 Ocak 2011 at 22:46

  ağzına sağlık!

 • Bir yorum yazın