Karanlıktakiler

Bir iyi bir kötü haberim var. Kitap-lık dergisinin Şubat sayısını almayı yine unuttum, geç hatırladım ve yine bulamadım. 2008 Şubat sayısında askerdeydim, çarşı iznimin büyük bir kısmını koca Elazığ’da Kitap-lık aramakla harcamıştım. 2009 Şubat sayısını da yine dalgınlıkla unutmuştum. Becerebilirsem son üç yılın Şubat sayılarını internetten satın alacağım. YKY Şiir Yıllıklarını neden bu kadar önemsiyorum, bilmiyorum…

İyi haber, Çağan Irmak‘ın son filmi Karanlıktakiler‘i seyrettim. Ekim 2009’da vizyona giren filmi, içimde kocaman bir hüzün, bardağımda sert bir nescafe, üzerimde polar battaniye ve hiç alışık olmadığım ama çok da keyif aldığım tatil perşembenin tadını çıkararak -henüz- seyredebildim.

Çağan Irmak’ı Babam ve Oğlum‘la tanımış, ismini bir daha da unutmamıştım. Ulak ve Yumurta ile beni hayal kırıklığına uğrattıysa da Karanlıktakiler’i mutlaka seyretmem gerektiğini hep hissettim. Babam ve Oğlum kadar beni sarsmasa da en az  Mustafa Hakkında Her Şey kadar ruhumu titretti bu hikaye. Erdem Akakçe‘yi zaten seviyordum da başroldeki Egemen‘i daha çok sevdim. Tadına doyulmaz bir Türk filmini daha zihnime kazımanın keyfiyle hayatımdaki Umay‘ı ve ruhumdaki Egemen’i sımsıkı kucakladım. Olur ya, elbet bir gün gerçek olur ya, bir dağ tepesine kaçıp gitmeyi beceririm. Olmadı atlar motoruma kendimle baş başa* kendime kaçarım. Varsın Umaylar olmasın; ama illa ki Aşk olsun!

* Yazıda geçen “baş başa” ikilemesi TDK Yazım Kılavuzu’nun 2008 (25.) baskısına göre ayrı yazılmaktadır.

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir. TOFD’a ulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyasına 5 TL’lik bağışta bulunun.

3 Comments

  1. Kitap-lık Dergisi ve YKY Şiir Yıllıkları’dan bahsedince aklıma K (Ke) Dergisi geldi. Cuma günleri çıkan, ebat olarak küçük, içerik olarak büyük bir dergi. Hoş ayrıntılar içeriyor ve dünya yazınından pek çok sanatçıyı öyküsel bir anlatımla aktarıyor. Her perşembe “Sabah ilk işim dergiyi almak olacak.” diyorum; ama her cuma unutuyorum. Yaşamda anlam veremediğimiz o kadar çok ayrıntı var ki neredeyse hiçbirine yetişemiyoruz. İnşallah zaman fukaralığından bir gün kurtuluruz. Ayrıtınlar olmasın belki; ama yazının son tümcesine katılıyorum: “İlla ki Aşk olsun.”

  2. çok sevindim yazıyı görünce çünkü bende daha yeni keşfettim bu filmi :) çok güzeldi çoğu yerlerinde içim titredi diyebilirim ..
    Sıkıldığım da motorumla kaçmak .. ah o yüreğe sahip olsak .. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir