Cumhuriyet Açılımı

cumhuriyet 86. yaşındaBugün 86. yılını kutladığımız Cumhuriyet,  sadece bir gazete isminden ibaret değil. 75 milyon Türk vatandaşının hayatını derinden etkileyen, şekillendiren bu yönetim şeklinin ismi Arapça cumhur kelimesinden gelmekte. Halk, ahali, büyük kalabalık anlamlarına gelen bu sözcüğe zarf eki olan -iyet eklenerek halka ait olan yönetim açılımında yeni bir sözcük türetiliyor: Cumhuriyet.

TDK Türkçe Sözlükte Cumhuriyet: Milletin, egemenliği kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimi olarak tanımlanıyor.

Cumhuriyet, Türkiye’de her ne kadar demokrasi sözcüğüyle eş değerde ve eş anlamlı olarak algılansa da ikisi birbirinden bağımsız kavramlar. Örneğin İran, Suriye, Azerbaycan birer cumhuriyet devleti olmasına rağmen İran, antidemokratik cumhuriyet örneği teşkil edebiliyor; Suriye ve Azerbaycan’da iktidar “babadan oğula” geçebiliyor. Bu tuhaflık, o ülkelerin halkın egemenliğine imkan tanıyan demokrasiden yoksun olmalarından kaynaklanıyor. Bunun yanında rejimleri cumhuriyet olmadığı halde demokrasinin hakim olduğu monarşiyle idare edilen devletler de var: Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, İsveç, Japonya gibi.

Cumhuriyet rejimi, en çok demokrasiyle yakışıyor; demokrasiyle beslenmeyince pek de bir anlam ifade etmiyor. Cumhuriyet’i en güzel “demokrasi”nin taçlandıracağını bilen Mustafa Kemal de boşunademokrasi ilkesinin en çağdaş ve en akılcı uygulamasını sağlayan yönetim şekli cumhuriyettir. demiyor.

Öğretmen olarak bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi programı içerisinde ilk kez yer aldığım bu günde Hüss de bayramı benim yanımda kutladı.  Cumhuriyet’e sahip çıkarken diğer taraftan da demokrasiyi canlı tutabilmek,  86 yıl önceki emaneti asırlar sonrasına bile layıkıyla teslim edebilmek ümidiyle…

evrengunlugu.net, 5. yılında sosyal sorumluluk gereği Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin kampanya ve projelerini destekleme kararı almıştır. Ziyaretçilerini de TOFD’a destek olmaya davet etmektedir.TOFD’aulaşın; gönüllü olun; 3430‘a boş bir sms atarak “Akülü Tekerlekli Sandalye Kampanyası”na 5 TL’lik bağışta bulunun.

Cumhuriyet Açılımı” için bir yorum

  1. Bana göre hepimizin sahip olduğu en güzel şey CUMHURİYET
    modern yaşam modern eğitim dil din özgürlüğü ve daha sayamadığım adını koyamadığım bir sürü güzellik CUMHURİYET sayesinde bizimle…
    86. yılını yürüyüşle 29 ekim sabahı meydanda toplanarak gururla kutladık dileğim nice yüzyıllara:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir