Bu Okulda “KİTAP OKUMA EYLEMİ” Vardır!

Fikir ortaya çıktığında bunu kasabanın meydanında yapmayı düşündük ilkin. Acaba aileleri de mi davet etsek dedik. Fark yaratıp, dikkati çekmenin ilk adımı atılmış; daha önce üniversiteli abi-ablalarının Türkiye’nin pek çok yerinde gerçekleştirdikleri kitap okuma eylemlerinin küçük bir örneği için sloganlar bulunmuştu. Sıra, bunu gerçekleştirmeye gelmişti.

Lisenin tarihinde “eylemsel” ilk eylemdi. Tepki ne olacak; diğer öğrenciler de katılacak mı; öğretmenler destek verecek mi; katılmayanlar kitap okuyanları rahatsız edecek mi gibi soruların cevabı merak edilirken küçük kasabanın küçük lisesinde küçük bir öğrenci grubu soğuk havanın altında 30 dakika sürecek olan kitap okuma eylemine başladı. Yağmurun başlamasıyla önce okulun salonunda sonra da bilgisayar odasında kitaplarını okumaya devam ettiler.

Kitap okumanın yeri ve zamanının olmadığı mesajını vermeye çalışmıştık. İstersek kitap okumak için vakit yaratabildiğimizi görmüş olduk. Bugün farklı tepkilerin karşısında, yeni tecrübeler edinip “kitap okumaya karşı bu duruşun” üniversite öğrencilerinin, velilerin katılımıyla kasabanın meydanında bir kere daha yapılıp yapılamayacağının üzerinde kafa yormaya başladık.

Bu Okulda “KİTAP OKUMA EYLEMİ” Vardır!” için 7 yorum

 1. Şu anda Milli Eğitim çatısı altında yapılabilecek tek eylem.
  Keşke her okul böyle bir eyleme kalkışsa…
  seni kutluyorum Evren.

 2. Benim en sevdiğim eylem. Keşke her okulda yapılabilse… Ama bunun için kitapseverlerin çoğalması gerek sanırım… Tebrikler Evren yine farklı bir etkinliğe imza atmışsın ve bu çok güzel…

 3. farklı olmasan bu etkinlik olmazdı..

  senin gibi insanların hayatta çoğalması dileklerimle

 4. Evren öğretmenim ve öğrencileri yine farklı ve güzel bir etkinlik yapmayı başarmış tebrikler :)

 5. Sorularınızın cevaplarını merak ettim.
  Son 2-3 haftadır bizim evde de var böyle bir eylem :) 3 yaşındaki kızım dahi uykudan önce kitap okumak(!) için benimle kavga ediyor :)
  Her elde okunan (taşınan değil) bir kitap olduğu günleri görebilsek keşke…

 6. bizler toplum olarak zahten pek okumayı sevmeyiz yerinde bir eylem .Katılmak isterdim ama okumayı sevdiğim için aranızda olamayacağım. Toplum olarak yönetmeyi değil,yönetilmeyi sevdiğimizden okuma eylemine devam derim saygılarımla

 7. Allah! ne oluyor! dedim başlığı görünce :)

  Öğretmen arkadaşların da kitap okuyarak size destek verdiler mi en çok bunu merak ediyorum. Bundan bahsetmemişsin.

  geniş katılımlısını yapacak olursanız ben de katılmak isterim akıl almaz hocam :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir